• دوشنبه / ۷ بهمن ۱۳۹۸ / ۱۷:۲۸
  • دسته‌بندی: خراسان رضوی
  • کد خبر: 98110705334
  • خبرنگار : 50107

حیدری مطرح کرد؛

کاهش 13 درصدی بودجه سال آینده شهرداری مشهد

ایسنا/خراسان رضوی رئیس شورای اسلامی شهر مشهد گفت: بودجه سال 99 شهرداری مشهد، 12 هزار و 793 میلیارد تومان ارائه شده و نسبت به سال گذشته 12 تا 13 درصد کاهش داشته است.

محمدرضا حیدری، امروز، دوشنبه 7 بهمن‌ماه  در حاشیه هشتاد و چهارمین جلسه علنی پنجمین دوره شورای اسلامی شهر مشهد که در تالار شهر مشهد برگزار شد، اظهار کرد: مهمترین نکته امروز در جلسه علنی، ارائه لایحه بودجه سال 99 شهرداری مشهد توسط شهردار بود. طبق آیین‌نامه مصوب، شهرداری طبق بازه زمانی پیش‌بینی شده باید در هفته اول بهمن ماه بودجه را به شورای شهر ارائه کند و شورا فرصت داشته باشد تا بررسی نماید.

وی افزود: بودجه سال 99 شهرداری مشهد، 12 هزار و 793 میلیارد تومان ارائه شده و نسبت به سال گذشته 12 تا 13 درصد کاهش داشته است. نسبت بودجه به لحاظ جاری و عمرانی نبست 30 به 70 است و تلاش کردیم شهرداری این نسبت را لحاظ کند. یکی دیگر از نکات مهم لایحه پیشنهادی این است که بر برنامه عملیاتی شهرداری 1397 تا 1400 تاکید داشته‌ایم که باید به آن نسبت‌ها برسیم. رقم پیش‌بینی شده در بودجه برای آب‌های سطحی، مشکل آب سطحی مشهد را برطرف خواهد کرد. در مجموع بودجه با رویکرد توسعه و عمران شهر پیش‌بینی شده و تلاش خوبی توسط شهرداری صورت گرفته است.

حیدری با بیان اینکه مصوبه دیگر ما در خصوص اصلاح برخی از مواد درآمدی در رابطه با لایحه درآمدی شهرداری مشهد بود، عنوان کرد: 6 ماه است که شهرداری لایحه‌ای را اعلام کرده، اما روی تجدیدنظر در برخی مواد درآمدی در حوزه ساخت و ساز به لحاظ اهمیت و حساسیت موضوع در شورا کار شده است. با توجه به مصوبات و ملاحظاتی که مجلس شورای اسلامی در باب لایحه درآمدهای پایدار دارد و اینکه بتوانیم عوارض مربوطه ساخت و ساز را شفاف‌تر و روشن‌تر کنیم، این لایحه امروز به صحن علنی شورا آمد، مصوب شد و از ابتدای فروردین 99 مبنای عمل قرار خواهد گرفت.

رئیس شورای اسلامی شهر مشهد، ادامه داد: مهمترین نکته این است که اخذ عوارض پروانه مسکونی در این حوزه با توجه به قیمت روز املاک محاسبه خواهد شد. نکته محوری در این حوزه تناسب بین درآمد حاصل از ساخت و ساز بین ذی‌نفعان و شهر است. با توجه به این موضوع ملاحظه‌ای نیز صورت گرفت تا اصلاحات به گونه‌ای صورت گیرد که درصدها برای مناطق کم‌برخوردار و کم‌درآمد به شکل کاهشی باشد. در آن مناطق می‌خواهیم از ظرفیت‌های تشویقی استفاده کنیم. نواقصی نیز در نحوه محاسبات وجود داشت که پیچیده بود، اما اکنون می‌توانند ضرایب را به دست بیاورند و دیگر آن پیچیدگی قبلی را ندارد.

وی با اشاره به اینکه لایحه دیگر امروز در این خصوص بود که در کمیته‌های نظارتی در سطح مناطق با این موضوع مواجه بودیم که شهروندان بدهی‌هایی دارند، اما توانایی پرداخت ندارند، تصریح کرد: برای تقسیط آنها و نحوه پرداختش مشکلاتی داشتند که نظرات کمیته نظارتی را دریافت کردیم و به شهرداری دادیم. لایحه پیشنهادی را نیز ارائه کردند که نکات برجسته‌اش این است که خیرینی که ساخت و ساز انجام می‌دادند به شهرداری بدهی‌هایی داشتند، مانند سایر پروژه‌ها در نظر گرفته می‌شد که آن را برداشتیم تا برای ساخت و ساز تشویق شوند.

حیدری در خصوص لایحه پروژه مشارکتی پارکینگ طبقاتی عمومی مجتمع آسمان در هفده شهریور، گفت: این پروژه متعلق به سال 86 است. ما در پروژه‌هایی که زمان طولانی‌ای از آن گذشته به دنبال این هستیم که سهم شهرداری را تعیین تکلیف کرده و از این پروژه‌ها خارج شویم. در خصوص این پروژه پیشنهادی را اعلام کردند که شورا موافقت کرد، قرار شد سهم آنها مورد ارزیابی قرار گیرد و نحوه حساب‌های فی مابین ما با سرمایه‌گذار مشخص شود.

رئیس شورای اسلامی شهر مشهد با بیان اینکه لایحه بعدی برای کمک به حمل و نقل عمومی شهر در حوزه خرید اتوبوس است، بیان کرد: لایحه‌‎ای ارائه کردند که بتوانیم 90 دستگاه اتوبوس را در قالب بدهی‌های شرکت سازنده با بدهی‌های شهرداری از دولت تهاتر کنیم. این فرصت مغتنمی است، زیرا ظرفیت ساخت اتوبوس محدودیت دارد. دنبال این هستیم که از این ظرفیت استفاده کنیم، بنابراین هم بدهی شرکت به ما در قبال طلب ما از دولت تهاتر  و هم حمل و نقل مبتنی بر اتوبوس در شهر تقویت می‌شود. زمان یک ساله است، اما در قسمت‌‎های مختلف در نظر گرفته شده که هر تعداد اتوبوس آماده شد، تحویل ما می‌دهد.

انتهای پیام