• یکشنبه / ۲۷ بهمن ۱۳۹۸ / ۱۲:۱۱
  • دسته‌بندی: فرامنطقه ای
  • کد خبر: 98112719681
  • خبرنگار : 71129

پیشنهاد آلمان برای ماموریت حفاظت دریایی در تنگه هرمز زیر نظر اتحادیه اروپا

پیشنهاد آلمان برای ماموریت حفاظت دریایی در تنگه هرمز زیر نظر اتحادیه اروپا

وزیر دفاع آلمان یک ماموریت حفاظت دریایی تحت رهبری اتحادیه اروپا را برای تنگه هرمز پیشنهاد کرد که در پی ابتکار عمل در حال انجام فرانسه مطرح شده است.

به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه خبری Defense news، این پیشنهاد از سوی آنه‌گرت کرامپ کارن باوئر، وزیر دفاع آلمان در پی اعلام حمایت سیاسی انگلیس از نیروی دریایی فرانسه مطرح شد که ماه گذشته میلادی گشت‌های خود را در این آب راه آغاز کرد.

وزیر دفاع آلمان در جریان سخنرانی در کنفرانس امنیتی مونیخ گفت، قرار دادن این ماموریت تحت نظارت اتحادیه اروپا مستلزم استفاده بهتر از اختیارات ارائه شده در متون اولیه قانونی این اتحادیه است.

ژوئیه گذشته میلادی، برلین درخواست پیوستن به ماموریت حفاظت دریایی تحت امر ایالات متحده را رد کرد.

وزیر دفاع آلمان همچنین تاکید کرد که تنها هدف ماموریت اتحادیه اروپا، باز نگه داشتن خطوط حمل و نقل دریایی خواهد بود که به معنای تاکید بر استقرار وسایل و ابزار نظارتی برای کنترل ترافیک تجاری، به جای ناو است.

وی همچنین گفت، جزئیات درباره این پیشنهاد در نشست ویژه اتحادیه اروپا درباره این مساله مطرح می‌شود و از دادن جزئیات بیشتر درباره تعهد آلمان پیش از توافق که قرار است توسط اعضای اتحادیه به دست بیاید، امتناع کرد.

وزیر دفاع آلمان در پاسخ به این سوال که آیا نیروهای مسلح این کشور قادر خواهند بود تا با تسلیحات و تجهیزات از ماموریت پیشنهادی حمایت کنند، گفت که چگونه برخی از سازه‌های نیروی دریایی آلمان در مدیترانه مستقر هستند اما این را هم افزود که ارتش آلمان همواره برای انجام تمامی وظایف محوله و مدنظر آماده است.

فیصل بن فرحان، وزیر امور خارجه عربستان نیز گفت که دولتش از نقش آلمان در تضمین امنیت تجارت دریایی در خلیج فارس حمایت می‌کند.

اما "از آنجا که این مساله برای عربستان اهمیت چندانی ندارد که این ماموریت به رهبری آمریکا، فرانسه یا اتحادیه اروپا انجام شود"، وی گفت: این یک تصمیم از سوی آلمان است که در نهایت باید گرفته شود.

انتهای پیام