• دوشنبه / ۲۸ بهمن ۱۳۹۸ / ۱۴:۱۱
  • دسته‌بندی: آسیا،خاورمیانه
  • کد خبر: 98112820738
  • خبرنگار : 71588

تاکید کردها و اهل سنت عراق بر مشارکت تمام طوایف در دولت آینده

تاکید کردها و اهل سنت عراق بر مشارکت تمام طوایف در دولت آینده

رهبران اهل سنت و کردها خواستار لزوم شرکت دادن تمام طوایف این کشور در دولت محمد توفیق علاوی شدند که شاخصی بر نگرانی آنها از بابت تسلط طایفه شیعه بر دولت آینده است.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آناتولی ترکیه، در این راستا محمد الحلبوسی، رئیس پارلمان عراق و رئیس ائتلاف سنی القوی العراقیة با مسعود بارزانی، رهبر حزب دموکرات کردستان در اربیل و لاهور جنگی، از سران اتحادیه میهنی کردستان در سلیمانیه دیدارهای جداگانه‌های انجام داد.

بارزانی و الحلبوسی در جریان دیدار با یکدیگر در بیانیه‌ای مشترک، بر سر همکاری با تمامی طرف‌های سیاسی برای خروج از بحران کنونی  و برقراری ثبات در بغداد و استان‌های جنوبی به اتفاق نظر رسیدند.

در این بیانیه همچنین آمده است: دولت آتی باید نماینده تمامی طوایف عراقی و شامل برنامه‌های دولتی و رویکردی واضح در مقدمه‌چینی برای برگزاری انتخابات در نزدیکترین زمان ممکن باشد.

الحلبوسی و جنگی نیز در بیانیه مشترک خود اعلام کردند که عراق تنها با همکاری خالصانه و جدی تمامی طرف‌ها قابل مدیریت است.

ائتلاف القوی العراقیة به رهبری الحلبوسی، بزرگترین فراکسیون اهل تسنن در پارلمان است از ۳۲۹ کرسی حدود ۴۰ کرسی را در اختیار دارد.

حزب دموکرات کردستان و اتحادیه میهنی کردستان دو حزب اصلی اقلیم کردستان هستند و به ترتیب  ۲۵ و ۱۹ کرسی در پارلمان دارند.

این در حالی است که عراق امروز (دوشنبه) در انتظار پرده‌برداری نخست وزیر مکلف عراق از ترکیب دولت و ارائه‌اش به پارلمان است.

انتظار می‌رود مردم عراق با گام‌های جدید یعنی بعد از معرفی کابینه علاوی با آن مخالفت کنند.

انتهای پیام