• پنجشنبه / ۱ اسفند ۱۳۹۸ / ۱۵:۵۶
  • دسته‌بندی: خراسان رضوی
  • کد خبر: 98120100324
  • خبرنگار : 50072

نگاهی به شرایط انتخابات در کشورهای مختلف

نگاهی به شرایط انتخابات در کشورهای مختلف

ایسنا/خراسان رضوی در بسیاری از کشورها انتخابات مختلفی وجود دارد که در زمان‌های متفاوت برگزار می‌شوند.

به گزارش اینتراکتیو، مهمترین انتخابات در کشورهای مختلف به سه نوع انتخابات اصلی یعنی انتخابات ریاست جمهوری، انتخابات مجلس و انتخابات عمومی محدود می‌شود.

انتخابات ریاست جمهوری

رأی‌دهندگان رئیس دولت یا رئیس‌جمهور کشور را انتخاب می‌کنند. رئیس‌جمهور بالاترین مقام سیاسی است و رسماً نماینده کشور است.

انتخابات پارلمانی

قوه مقننه توسط مردم و رئیس دولت یا نخست‌وزیر نیز توسط مردم انتخاب می‌شود. نهاد قانون‌گذاری قوانین را اجرا می‌کند و دولت را اداره می‌کند.در کشورهایی که نخست‌وزیر ندارند، مانند آفریقای جنوبی، برزیل و ایالات‌متحده، رئیس‌جمهور هم رئیس کشور و هم رئیس دولت است.

انتخابات عمومی

رأی‌دهندگان رئیس دولت و نمایندگان فدرال و محلی را انتخاب می‌کنند.


 

شرایط سنی انتخابات در کشورهای مختلف

در بیش از 90 درصد جهان سن رأی 18 سالگی است و در هفت‌کشور (آرژانتین، اتریش، برزیل، کوبا، اکوادور، مالت، نیکاراگوئه) افراد از سن 16 سالگی واجد شرایط رأی دادن می‌شوند و سن رأی در لبنان، مالزی، ساموآ، سنگاپور و تونگا 21 سالگی است.

در چهار کشور سن رأی دادن 17سالگی، در 160 کشور، 18 سالگی و در کره 19 سالگی و کامرون، نائورو 20 سالگی است.

تصویب حق رأی برابر

در سال 1893، نیوزیلند به زنان حق رأی داد. تا دهه 1950، دوسوم کشورها در سراسر جهان حق رأی‌گیری جهانی را به تصویب رساندند و به همه شهروندان بالغ اجازه دادند تا حق رأی برابر داشته باشند. آخرین کشور اروپایی که به زنان اجازه رأی داد، سوئیس در سال 1971 بود. در سال 1994، آفریقای جنوبی به آخرین دموکراسی آفریقا تبدیل شد و حق رأی برابر را اعلام کرد.

مدت‌زمان مسؤولیت

اکثر رهبران می‌توانند یک یا دو دوره کشور را اداره کنند. البته در برخی کشورها نیز مدت‌زمان اداره کشور محدودیت ندارد. در برخی از کشورها، ازجمله انگلستان و نیوزیلند، رؤسای دولت تا زمان استعفا یا از دست دادن حمایت اکثریت پارلمان در مقام خود باقی می‌مانند.

از دیگر کشورهای بدون محدودیت زمان، ونزوئلا  است که به رأی‌دهندگان اجازه می‌دهند پس از یک دوره معین  خواستار فراخوان انتخابات شوند.

34 کشور یک دوره، 85 کشور دو دوره و 59 کشور زمان مشخصی ندارند.

رئیس‌جمهور کامرون، پل بیا طولانی‌ترین زمان مسؤولیت اداره یک کشور را داشته است.  وی 44 سال در قدرت بود.

در کدام کشورها زندانیان می‌توانند رأی دهند؟

کشورها قوانین مختلفی در رابطه با رأی دادن زندانیان دارند. تقریبا یک‌سوم از کشورهای جهان به‌ زندانیان اجازه رأی می‌دهند. یک‌سوم دیگر به بعضی از زندانیان بر اساس نوع مجازات زندان یا بر اساس قوانین محلی حق رأی می‌دهند. یک‌سوم باقی‌مانده نیز برای زندانیان حق رأی ندارند.

انتهای پیام