• پنجشنبه / ۱ اسفند ۱۳۹۸ / ۱۶:۵۵
  • دسته‌بندی: لرستان
  • کد خبر: 98120100367
  • خبرنگار : 50177

یک حقوقدان:

مجلس در جامعه مردم سالار اساسی‌ترین نهاد اِعمال حاکمیت ملی تلقی می‌شود

مجلس در جامعه مردم سالار اساسی‌ترین نهاد اِعمال حاکمیت ملی تلقی می‌شود

ایسنا/لرستان یک حقوقدان گفت: مجلس در جامعه مردم سالار اساسی‌ترین نهاد اِعمال حاکمیت ملی تلقی می‌شود.

گودرز نیازی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به جایگاه و کارکرد نمایندگان مجلس در توسعه همه جانبه لرستان، اظهار کرد: وکالت مردم در مجلس شورای اسلامی جایگاه رفیعی است که می‌تواند کارکردهای مثبتی در رفع محرومیت و توسعه همه جانبه مناطق محروم داشته باشد.

وی آگاه بودن نمایندگان مجلس با اصول و مضامین پیشرفت و داشتن تفکر راهبردی را یکی از موضوعاتی عنوان کرد که می‌تواندبه  توسعه یافتگی استان کمک کند، گفت: مجلس در راس امور است، این سخن امام (ره) در ادبیات سیاسی معاصر بعنوان کلید واژه‌ای مهم مورد توجه نظام های پارلمانی دنیا و محققین و پژوهشگران علوم سیاسی قرار گرفته است بطوریکه می‌توان گفت از نگاه ایشان مجلس در جامعه مردم سالار اساسی ترین نهاد اِعمال حاکمیت ملی تلقی می‌شود.

وی اضافه کرد: با توجه به اهمیت جایگاه مجلس، نمایندگان و تجربه مناطق توسعه یافته کشور و نقش آفرینی نمایندگان آن‌ها نشان می‌دهد که تسلط نمایندگان در حوزه توسعه و برنامه‌ریزی و داشتن نگرش سیستمی و استراتژیک اندیشی و قدرت رایزنی و مذاکره در سال‌های‌ گذشته می‌توانست به عنوان عامل مهمی در موفقیت آنان برای توسعه یافتگی مناطق محروم باشد.

نیازی تصریح کرد: نپرداختن به وظایف ذاتی نمایندگی، فعالیت‌های جزیره‌ای و تلاش انفرادی نمایندگان در حوزه اختیارات و وظایف آن‌ها از موانع جدی برای اثربخشی عملکرد نمایندگان مناطق توسعه نایافته است.

این مدرس دانشگاه افزود: تبحر و تسلط نمایندگان در حوزه توسعه، برنامه‌ریزی و داشتن نگرش سیستمی و استراتژیک اندیشی و قدرت رایزنی و مذاکره به عنوان عوامل مهمی در میزان موفقیت آنان برای پیشرفت مناطق محروم بوده است.

وی خاطر نشان کرد: نبود انسجام و هماهنگی نهادینه بین تمامی نمایندگان استان تا جایی است که می‌توان مدعی شد یکی‌از موانع جدی برای اثربخشی عملکرد نمایندگان مناطق توسعه نایافته، فعالیت‌های جزیره ای و انفرادی آنان در حوزه اختیارات و وظایف آن‌هاست.

این حقوقدان بیان کرد: تصمیمات روزمره و غیر استراتژیک و رقابت‌های منفی وظایف ذاتی نمایندگان را به حاشیه برده است و اغلب اقدامات‌آنان زمینه‌سازی برای رأی آوردن جهت دوره بعد است و در عمل این امر می‌تواند آنان را وارد بده بستان‌های نامعقول کرده و از انجام وظایف اصلی باز دارد.

وی غفلت از وظایف سیاست‌گذاری و نپرداختن به امور اجرایی، که جزو وظایف نمایندگان نیست و صرفاً کار دولت و قوه مجریه است را  از دیگر موانع ناکار آمدی نقش نمایندگان مجلس دانست و افزود: فقدان تفکر راهبردی در بیشتر منتخبان ادوار مجلس به معنای دوری از نگرش سیستمی، آینده نگر بودن، بی‌توجهی به اطلاعات پایه و عدم دسترسی به یک بانک اطلاعاتی غنی و رقابتی ندیدن موقعیت استان‌ها و مشغول شدن به روزمرگی و امثالهم از دیگر مواردی است که فقدان آن در برخی نمایندگان ادوار مختلف لرستان موانعی برای توسعه یافتگی شده و استان از آن رنج برده است که مستندات این ادعا مقایسه رتبه استان با سایر استان‌های برخوردار در یک روند چهل ساله است.

نیازی ادامه داد: گاهی موضع گیری ها و ضعیف نمایندگان لرستان در چانه زنی‌های ایام تنظیم برنامه‌های پنج ساله و بودجه سالانه، فاصله بین نمایندگان با نخبگان و صاحب نظران، نبود عدم مشورت و هم اندیشی با متخصصان استان، تداخل وظایف نمایندگی با نقش های حزبی گری، روزنامه نگاری و اجرایی که در برخی نمایندگان دیده می شود از دیگر عوامل نا موفق بودن آنان به شمار می آید.

این مدرس دانشگاه گفت: توجه ویژه در راستای عمل به بیست و دو توصیه انتخاباتی مقام معظم رهبری در دیدار با قشر های مختلف مردم در روز ۱۶ بهمن ۱۳۹۸ از جمله لزوم شرکت، تضمین امنیت کشور، نشان دهنده عظمت، اقتدار و بصیرت ملی، اهمیت بین المللی، فرصت برای ورود تفکرات جدید، قوی شدن ایران، انگیزه های میهنی، شاحصه های انتخاب درست و خصوصیات فرد منتخب، لزوم شناخت مردم از کاندیداها و سایر شاخصه های تعیین شده از سوی معظم له است.

وی بیان کرد: توجه به وظایف و اختیارات اصلی مجلس بر اساس قانون، ارتقا دانش و آگاهی عموم مردم در انتخاب نمایندگانی که دغدغه توسعه منطقه را دارند، ترجیح دادن منافع و مصالح منطقه بر منافع طایفه ای و قبیله ای و جناحی و یا یک روستا و شهر خاص، ایجاد تفکر شایسته سالاری برای ورود به این عرصه در بین کاندیدا ها، پرهیز از فعالیت های فردی و جزیره ای، طراحی الگوی پارلمان محلی کارآمد(متشکل از نخبگان و صاحب نظران)، تنظیم طرح های قابل دفاع و ارائه آن به مجلس و استفاده از ظرفیت نمایندگان استان های توسعه یافته می تواند لرستان را در مسیر توسعه و مجلس را در ایفای نقش واقعه ای خود کمک کند.

انتهای پیام