• سه‌شنبه / ۶ اسفند ۱۳۹۸ / ۱۴:۰۳
  • دسته‌بندی: علم و فناوری ایران
  • کد خبر: 98120604799
  • منبع : پژوهشگاه فضایی

صمیمی به مناسبت سالروز تاسیس پژوهشگاه فضایی مطرح کرد

دستاوردهای پژوهشگاه فضایی از ساخت ماهواره‌های مخابراتی تا باتری فضایی

دستاوردهای پژوهشگاه فضایی از ساخت ماهواره‌های مخابراتی تا باتری فضایی
عکس آرشیوی است

رییس پژوهشگاه فضایی با بیان این که ششم اسفند ۱۳۹۸ مصادف با سالروز تاسیس پژوهشگاه فضایی ایران است، گفت: امسال برای اولین بار، این روز را در تقویم پژوهشگاه ثبت کرده و آن را گرامی می‌داریم.

به گزارش ایسنا، دکتر حسین صمیمی در پیامی به مناسبت سالروز تاسیس پژوهشگاه فضایی ایران ضمن تبریک این روز به تلاشگران این پژوهشگاه اظهار کرد: در این روز که پژوهشگاه توانسته در عرصه فضایی کشور بدرخشد، یاد و خاطره شهدای گرانقدر علم و فناوری این پژوهشگاه را که در این موفقیت‌ها سهیم بوده‌اند نیز گرامی می‌داریم.

وی تاکید کرد: لازم می‌دانم از زحمات روسای قبلی پژوهشگاه که برای هدایت، حفظ و نگهداری و توسعه این مجموعه زحمات بسیاری را متقبل شده‌اند، تشکر کنم.

صمیمی تصریح کرد: هسته اولیه این پژوهشگاه از تجمیع پژوهشکده‌ها و مراکزی تشکیل شده که هر کدام توانمندی‌های ارزشمندی در حوزه تحقیقات و فناوری فضایی و مهندسی داشته‌اند و در کنار این توانمندی‌ها، تجربیات و سوابق ارزنده‌ این مجموعه‌ها در دوران دفاع مقدس نیز میراث گرانبهایی بوده که به این پژوهشگاه به ارث رسیده و اکنون پژوهشگاه فضایی ایران با پشتوانه‌ این میراث گرانبها و روحیه جهادی و با تکیه بر همت متخصصان جوان و متعهد خود به عنوان یک پژوهشگاه عملیاتی مشغول انجام وظایف و مأموریت‌های محوله بوده و در این مسیر دستاوردهای ارزشمندی را تقدیم حوزه فضایی کشور کرده است که ان‌شااءالله با لطف و عنایت الهی و زحمات پژوهشگران پژوهشگاه فضایی این مسیر موفقیت ادامه خواهد داشت.

رییس پژوهشگاه فضایی ایران تصریح کرد: بدیهی است موفقیت پژوهشگاه در این مسیر مدیون حمایت‌های مهندس آذری جهرمی و معاونان ارجمند وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز بوده است که از مساعدت‌های همه این عزیزان تشکر و قدردانی دارم.

وی یادآور شد: تلاشگران خستگی‌ناپذیر پژوهشگاه فضایی ایران در عرصه‌های مختلف حوزه فضایی از طراحی و ساخت ماهواره‌های مخابراتی ناهید ۱ و۲، ماهواره سنجشی پارس ۱، سامانه بلوک انتقال مداری، توسعه خدمات فضاپایه با کاربرد داده‌های سنجش از دور، بالن مخابراتی و نیز توسعه فناوری‌های کلیدی مانند پنل‌های خورشیدی، سار هواپایه، حسگرها، پین‌پولر و چرخ عکس‌العملی، باتری فضایی و نیز ایجاد زیرساخت‌های لازم در آزمایشگاه‌ها، توانسته‌اند دستاوردهای ارزنده‌ای را پیشکش مردم شریف ایران کنند که جای تقدیر دارد.

صمیمی خاطرنشان کرد: در این مناسبت، با تشکر از همه همکاران در تمامی بخش‌ها و پژوهشکده‌ها که تلاش بسیار کرده‌اند و با وجود تمامی سختی‌ها از جمله تحریم‌های ظالمانه آمریکا و شرایط اقتصادی، در خدمت به عرصه فضایی کشور و توسعه آن کوشیده‌اند، آرزوی موفقیت روزافزون و بهروزی دارم.

انتهای پیام