• سه‌شنبه / ۶ اسفند ۱۳۹۸ / ۱۴:۳۸
  • دسته‌بندی: فرامنطقه ای
  • کد خبر: 98120604865
  • خبرنگار : 71516

السراج: ناتوانی اتحادیه عرب در حل بحران لیبی "دردناک" است

السراج: ناتوانی اتحادیه عرب در حل بحران لیبی "دردناک" است

نخست‌وزیر دولت توافق ملی لیبی تأکید کرد ناتوانی اتحادیه عرب از حل بحران لیبی دردناک است.

به گزارش ایسنا، به نقل از البوابة، فائز السراج، نخست‌وزیر دولت توافق ملی لیبی در دیدار با نمایندگان و سفرای گروه عرب در شورای حقوق بشر در ژنو در حاشیه مشارکتش در چهل و سومین فعالیت‌های این شورا گفت: ناتوانی اتحادیه عرب از برگزاری جلسه‌ای در سطح نمایندگان برای بررسی تجاوز به یک کشور عربی دردناک است و ما به این مسئله اعتراض داریم درحالی که اتحادیه عرب برای برگزاری جلساتی درخصوص مسائل کم‌اهمیت تر از بحران لیبی تلاش می‌کند.

وی افزود: ما اطمینان داریم که بسیاری از برادرانمان به ثبات لیبی اهمیت می‌دهند و زمان آن رسیده که موضعی عادلانه و فعال اتخاذ کنند.

السراج گفت: اکنون زمان آن فرا رسیده که کشورهای حامی تجاوز بدانند حساب باز کردن بر شورشی که این جنگ را به راه انداخته درست نیست و هیچ فایده‌ای ندارد و تنها به طولانی شدن جنگ و کشته شدن تعداد زیادی از جوانان و زیرساخت می‌انجامد.

از سوی دیگر پارلمان طبرق ۱۲ شراط را برای مشارکت در مذاکرات سیاسی ژنو مطرح کرد.

معاون دوم رئیس پارلمان گفت این شورا تصمیم به تعلیق مشارکتش در مذاکرات سیاسی ژنو گرفت به این دلیل که هیئت سازمان ملل با لیست کامل اعضای کمیته که پارلمان برای مشارکت در مذاکرات آن‌ها را انتخاب کرده بود مخالفت و تنها با هشت عضو موافقت کرد.

وی گفت : پارلمان اسامی ۱۳ عضو را انتخاب و به هیئت سازمان ملل داد اما این هیئت اعلام کرد که تنها چند مورد را انتخاب خواهد کرد. هیئت سازمان ملل به صورت انفرادی با اعضا تعامل کرد بدون اینکه با پارلمان مشورت کند این مداخله آشکار محسوب می شود.

از جمله ۱۲ شرطی که پارلمان مطرح کرده انحلال گروه‌های تروریستی و شبه‌نظامیان مسلح، دادن اختیار الحاق و جمع‌آوری سلاح به فرماندهی ارتش ملی لیبی، مکلف شدن نیروهایش به پاکسازی کشور از گروه‌های تروریستی و مسلح و حفاظت از مرزها و اهداف حیاتی و کنترل امنیت. لیست خواسته‌ها همچنین شامل تشکیل شورای ریاستی متشکل از رئیس و دو معاون و تشکیل دولت وحدت ملی و برگزاری انتخابات پارلمانی و ریاست‌جمهوری در مدت مشخص.

انتهای پیام