• شنبه / ۹ فروردین ۱۳۹۹ / ۰۲:۴۵
  • دسته‌بندی: علم و فناوری جهان
  • کد خبر: 98122720442
  • خبرنگار : 71607

۱۰ موزه علمی برتر جهان کدامند؟

۱۰ موزه علمی برتر جهان کدامند؟

موزه‌ها مکان‌های خاصی هستند که در آن مجموعه‌ای از آثار باستانی و صنعتی و اشیاء با ارزش را به معرض نمایش می‌گذارند، گفته می‌شود. گونه‌های زیادی از موزه وجود دارد از مجموعه‌های بزرگ در شهرهای بزرگ که انواع مجموعه‌ها را پوشش می‌دهد تا موزه‌های کوچک که یک یا چند دسته خاص را شامل می‌شود. این دسته‌ها شامل هنرهای زیبا، هنر کاربردی، صنایع دستی، باستان‌شناسی، مردم‌شناسی، قوم‌شناسی، تاریخ، تاریخ فرهنگی، تاریخ نظامی، علم، فناوری، موزه کودکان، نقشه، تاریخ طبیعی، سکه‌شناسی، گیاه‌شناسی، علوم طبیعی و تمبرشناسی، کاخ موزه‌ها می‌باشد.

به گزارش ایسنا، در میان انواع مختلفی از موزه‌ها که در سراسر جهان وجود دارند دسته‌ای از موزه‌ها به نام موزه‌های علمی وجود دارند که ممکن است کمتر به آنها توجه شود طی این خبر قصد داریم ۱۰ مورد از بهترین موزه‌های علمی جهان را معرفی کنیم.

۱. موزه "تاریخ طبیعی" لندن

موزه "تاریخ طبیعی"(Natural History) لندن یکی از بهترین موزه‌های علمی جهان است. این موزه یکی از قدیمی‌ترین و مشهورترین موزه‌های علمی جهان است.

این موزه با داشتن نمایشگاه‌های هیجان انگیز به یکی از جاذبه‌هایی تبدیل شده است که بازدید آن به هر کسی که به لندن سفر می‌کند، توصیه می‌شود. این موزه نخستین بار در سال ۱۸۸۱ افتتاح شد و سالانه حدود پنج میلیون بازدیدکننده را به خود اختصاص می دهد. موزه تاریخ طبیعی لندن یکی از سه موزه بزرگ در خیابان اکسیبیشن رود در کنزینگتون جنوبی، لندن است.

موزه تاریخ طبیعی لندن متشکل از ۷۰ میلیون نمونه از پنج بخش زمین‌شناسی شامل: گیاه‌شناسی، حشره‌شناسی، کانی‌شناسی، دیرینه‌شناسی و جانورشناسی است. در این موزه یک بخش برای شناسایی، حفاظت و آرایه‌شناسی آلفا ایجاد شده‌ است. با توجه به قدمت موزه بسیاری از مجموعه‌های موجود توسط چارلز داروین جمع‌آوری شده‌ است. دانش آرایه‌شناسی آلفا(Alpha Taxonomy) یا آرایه‌شناسی زیستی که در بسیاری از مواقع برای سادگی، تنها آرایه‌شناسی(Taxonomy) خوانده می‌شود، دانشی است که با یافتن، شناسایی، نامگذاری، توصیف و رده‌بندی جانداران سر و کار دارد. کتابخانه این موزه شامل تعداد زیادی از کتاب‌ها، مجلات، نسخه‌های خطی و مجموعه‌ها و تحقیقات گروه‌های علمی است.

۲. موزه "اکسپلوراتوریوم"(Exploratorium) سانفرانسیسکو

موزه اکسپلوراتوریوم در سان‌فرانسیسکو پر از نمایشگاه‌های جذاب و آموزشی است. نام مستعار این موزه "خانه علمی سرگرم کننده"(he Scientific Fun House) نام دارد زیرا تجربه بسیار متفاوتی را برای بازدیدکنندگان به ارمغان می‌آورد.

معماران این موزه را به گونه‌ای طراحی کرده‌اند که به نوعی بیننده را به چالش خواهند کشید و بازدیدکنندگان در هر بخش با فضایی عجیب، شگفت انگیز و مهیج روبرو خواهند شد. ماموریت اصلی آن ایجاد دانشمندان جوان است تا به آنها اجازه دهد ببینند علم چقدر هیجان انگیز است.  این موزه در سال ۱۹۶۹ توسط "فرانک اوپنهایمر" فیزیکدان اهل ایالات متحده تأسیس گردید.

۳. موزه "حمل و نقل" سوئیس

موزه حمل و نقل سوئیس(The Swiss Museum of Transport) در لوسرن سوئیس واقع شده است و در آن می‌توان انواع وسایل حمل و نقل تاریخی را مشاهده کرد. این موزه برای علاقمندان به خودرو، قطار، هواپیما و کلیه وسایل نقلیه می‌تواند بسیار جذاب و دیدنی باشد.

موزه حمل و نقل سوئیس در سال ۱۹۵۹ افتتاح شد و به سرعت به محبوب ترین موزه سوئیس تبدیل شد. اما همه آثار موجود در این موزه در مورد علم و فناوری نیست و مجموعه بزرگی از آثار "هانس ارنی"(Hans Erni) گرافیست و نقاش مشهور سوئیسی نیز موجود است. در کنار این مجموعه چندین جاذبه دیگر در این موزه از جمله یک آسمان‌نما، یک سینما با فرمت بزرگ و یک عکس هوایی در مقیاس ۱: ۲۰،۰۰۰ از سوئیس نیز وجود دارد.

آسمان‌نما یا اخترسرا تالاری است که یا برای ارائهٔ مباحث آموزشی دربارهٔ اخترشناسی و آسمانِ شب یا برای آموزشِ ناوبریِ فلکی استفاده می‌شود. همچنین در آن نمایی از ستارگان و سیاره‌ها و دیگر پدیده‌های آسمانی برای منظورهای آموزشی یا سرگرمی نمایش داده می‌شود.

۴. موزه ملی "هوافضا" واشنگتن

موزه ملی هوافضا(National Air and Space Museum) یکی از مراکز فرهنگی ایالات متحده آمریکا است. این موزه ملی در شهر واشنگتن قرار دارد و در سال ۱۹۱۸ افتتاح شد. این موزه متعلق به موسسه اسمیتسونین است. موزه ملی هوا و فضا در واشنگتن دی.سی یکی از بهترین موزه‌های علمی جهان است. همچنین یکی از بهترین موزه‌های تاریخ هواپیمایی و پرواز در جهان است. نمایشگاه‌های داخل موزه به گونه ای است که بازدیدکنندگان تصور می‌کنند در حال تجربه یک تور در فضا هستند. افرادی که عاشق علم و فن آوری، به خصوص حمل و نقل هوایی هستند بازدید از این موزه برای آنها بسیار لذت بخش خواهد بود.

۵. موزه "شهر علم و فناوری" پاریس

موزه شهر علم و فناوری(City of Science and Industry) در شهر پاریس واقع شده‌ است و  در حال حاضر بزرگترین موزه علم و صنعت اروپا می‌باشد.

این مجموعه شامل سالن‌های متعدد برای نمایش فناوری و علم به زبان ساده، سینما سه بعدی و پارک "لاویلت" است. این موزه در ۱۳ مارس ۱۹۸۶ افتتاح شد. این موزه دارای نمایشگاه‌های جذاب بسیاری است که شامل اکتشاف، پزشکی، فضا، گیاه شناسی و صنعت می‌شوند. همچنین دارای یک آسمان نمای جذاب، یک زیر دریایی، تئاتر آی مکس و زمین بازی کودکان است. این موزه سالانه پنج میلیون بازدید کننده دارد و یکی از محبوب‌ترین جاذبه‌های پاریس است. مأموریت این موزه گسترش دانش علمی و فنی در بین عموم به ویژه جوانان و ارتقای علاقه عموم به علم، تحقیقات و صنعت است.

۶. موزه "یونیورسم" در سوئد

موزه "یونیورسیوم"(Universeum ) در گوتنبرگ، سوئد می‌تواند بهترین موزه برای گشت و گذار در یک موزه همراه با خانواده باشد.

این موزه که در سال ۲۰۰۱ افتتاح شد بهترین مکان برای کودکان محسوب می‌شود و شامل نمایشگاه‌ها، نمایش‌های تعاملی و آکواریوم است. همچنین درون این موزه یک پل وجود دارد که در دو طرف آن همانند جنگل است و میتواند این موضوع برای کودکان و حتی برای خانوادهایشان نیز جذاب و دیدنی باشد. همانطور که در وبسایت این موزه گفته شده موزه یونیورسیوم مکانی است که سرگرمی در آن منجر به کسب دانش می‌شود. بازدید از این موزه  یک ماجراجویی هیجان انگیز خواهد بود.

۷. موزه "آلمان"

"موزه آلمان"(Deutsches Museum) بزرگ‌ترین موزه علوم و فناوری جهان است که در شهر مونیخ آلمان واقع شده‌است.

این موزه در تاریخ ۲۸ ژوئن ۱۹۰۳ میلادی، تأسیس شد. در این موزه ۲۸ هزار شی از ۵۰ حوزه مختلف علوم فنی و طبیعی به نمایش گذاشته شده‌ است. گستردگی نمایش ابزارهای علمی و برنامه‌های آموزشی موزه آلمان، سالیانه بیش از یک میلیون و پانصد هزار نفر بازدیدکننده را به سوی خود می‌کشاند. برخی از قدیمی‌ترین نقاشی‌های روی غار جهان در این موزه قرار دارد. قطعا بازدید از این موزه یک تجربه بی‌نظیر خواهد بود.

۸. موزه "علوم" لندن

موزه علوم بخشی از موزه ملی علم و صنعت است که در کنزینگتون جنوبی، لندن واقع شده است.

این موزه در سال ۱۸۵۷ افتتاح شد و امروزه از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری لندن است، بطوری که سالانه ۳.۳ میلیون نفر از این موزه بازدید می‌کنند. موزه علوم لندن در سال ۲۰۱۷ میلادی صد و شصتمین سالگرد خود را جشن گرفت. این موزه شامل مجموعه‌ای فوق العاده از یادگارهای انقلاب صنعتی از جمله "موشک جورج استفانسن"(George Stephensen's Rocket) است. یکی از نمایشگاه‌های اخیری که در آن برگزار شد، نمایشگاه "ربات‌ها" بود که نمودار کامل تکامل ربات را طی آن نشان دادند.

۹. موزه "علم و فناوری" شانگهای

"موزه علوم و فناوری شانگهای"(Shanghai Science and Technology Museum) در چین بسیار جذاب است.

موزه علوم و فناوری شانگهای در چین با ۱۳ نمایشگاه دائمی از "جهان ربات ها" گرفته تا "سرزمین رنگین کمان کودکان" از بزرگترین موزه‌های جهان به شمار می‌رود. این موزه دارای چهار تئاتر بزرگ علمی است. این موزه در سال ۲۰۰۱ افتتاح شد و مرحله نهایی ساخت آن در سال ۲۰۱۰ به پایان رسید و اکنون این موزه به یکی از پر بازدیدترین جاذبه‌های این شهر تبدیل شده است.

۱۰. موزه "میرایکان" توکیو

موزه میرائیکان (Miraikan) یک نوع موزه علمی است که در منطقهٔ کوتو در توکیو، پایتخت ژاپن واقع شده‌ است. این موزه در سال ۲۰۰۱ افتتاح شد و نمایشگاه‌های رباتیک بسیاری در آن برگزار می‌شوند و علاوه بر آن نیز فعالیت‌های مربوط به اندازه گیری لحظه‌ای از فعالیت لرزه‌ای کشور ژاپن، الگوهای آب و هوا و دمای اقیانوس نیز در آنجا انجام می‌شود.

انتهای پیام