• دوشنبه / ۱۸ فروردین ۱۳۹۹ / ۱۱:۱۰
  • دسته‌بندی: مرکزی
  • کد خبر: 99011809324
  • خبرنگار : 50210

کرونا 4 میلیارد به هتلداران استان مرکزی خسارت زد/30 درصد شاغلان تعدیل شدند

کرونا 4 میلیارد به هتلداران استان مرکزی خسارت زد/30 درصد شاغلان تعدیل شدند

ایسنا/مرکزی رییس جامعه هتلداران استان مرکزی از تحمیل خسارت 4 میلیاردی به هتل های استان در اثر شیوع کرونا خبر داد.

مهرداد سمیعی در گفت و گو با ایسنا با اشاره به اینکه کرونا در روزهایی که در واقع باید اوج فعالیت هتل ها و صنعت گردشگری در کشور رقم می خورد، ضریب اشغال هتل های استان را به صفر رساند، بیان کرد: با تعطیلی صورت گرفته بواسطه شیوع بیماری کرونا و جلوگیری از هر گونه تجمع، هتل ها و مهمانپذیرهای استان خسارت 4 میلیارد تومانی را متحمل شدند.

وی با بیان اینکه تا این لحظه تصمیمی از جانب مدیران استان برای جبران این خسارت اتخاذ نشده است، گفت: اخیرا در جلسه معاون اول رییس جمهوری با وزیر میراث فرهنگی و جامعه هتلداران کشور تمامی موارد و مشکلات ایجاد شده مطرح شد و وزیر میراث فرهنگی خواستار در نظرگرفتن چند روز تعطیلی بعد از مهار کرونا و اختصاص 38 هزار میلیارد ریال برای جبران زیان های وارد شده به این بخش شد.

سمیعی تصریح کرد: یکی از مهمترین اقدامات باید در حوزه بیمه تامین اجتماعی و مالیات و مالیات بر ارزش افزوده و هزینه انشعابات آب و برق و گاز باشد از طرفی بعد از کرونا تعطیلاتی در نظر گرفته شود تا خسارت وارد شده به جامعه هتلداران کشور قدری جبران شود.

وی با اشاره به اینکه هتل ها قبل از تعطیلات نوروز و در اواخر سال گذشته اقلام و اجناسی را خریداری کرده اند که امروز امکان مصرف آن وجود ندارد و این خسارات باید جبران شود، افزود: هتل ها نیازمند سرمایه در گردش هستند، موضوع تسهیلات ارزان قیمت با نرخ سود 12 درصد مطرح است درحالی که نظر ما بر تسهیلات چهار تا شش درصد است و حتی در برخی از هتل ها با توجه به تعداد نیرو و اشتغال ایجاد شده باید تسهیلات بلاعوض داده شود تا این بحران خارج شوند.

رییس جامعه هتلداران استان مرکزی تصریح کرد: برخی از هتلداران برای هتل و مهمانپذیر خود اجاره پرداخت می کنند و این شرایط عملا آنها را به ورطه ورشکستگی کشانده و باید تدبیری برای گذر از این بحران اتخاذ شود.

سمیعی با بیان اینکه هتل های استان مرکزی برای بیش از دو هزار نفر به صورت مستقیم اشتغال ایجاد کرده اند، گفت: شرایط فعلی و خسارت وارد شده به این جامعه قطعا تعدیل نیرو را به دنبال خواهند داشت، کما اینکه تاکنون تعدیل نیروی 30 درصدی در این حوزه رقم خورده است و افراد برای دریافت بیمه بیکاری مراجعه کرده اند و قطعا ادامه این شرایط بحران را تشدید می کند.

انتهای پیام