• چهارشنبه / ۱۴ خرداد ۱۳۹۹ / ۱۶:۴۸
  • دسته‌بندی: آسیا،خاورمیانه
  • کد خبر: 99031408786
  • خبرنگار : 71477

چین در آستانه سالروز اعتراضات تیان‌آن‌مِن، از آمریکا انتقاد کرد

چین در آستانه سالروز اعتراضات تیان‌آن‌مِن، از آمریکا انتقاد کرد

با وجود فرارسیدن سی‌ویکمین سالروز اعتراضات میدان تیان‌آن‌مِن، رسانه‌های دولتی چین در روزهای اعتراضات خشونت‌آمیز در آمریکا غرق در شادی و خوشحالی هستند و بر تهدید رئیس جمهوری آمریکا برای استفاده از نیروهای نظامی تاکید کرده‌اند.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، رسانه‌های چینی طی روزهای اخیر به طور ویژه موج اعتراضات در آمریکا به دنبال مرگ جورج فلوید، یک مرد سیاه‌پوست غیرمسلح به دست پلیس مینه‌سوتا را پوشش داده و آن را با حمایت سیاستمداران آمریکایی از اعتراضات حامی دموکراسی در هنگ‌کنگ مقایسه کردند.

اعتراضات سال گذشته هنگ‌کنگ که گاها به خشونت کشیده شده، سبب شد تا پکن ماه گذشته از اعمال قانون امنیت ملی بر هنگ‌کنگ خبر دهد.

هو شیجیان، دبیر روزنامه گلوبال تایمز گفت: آمریکا سی‌ویکمین سالروز اعتراضات میدان تیان‌آن‌من را به شیوه منحصر به فردی برگزار می‌کند. ارتش آمریکا به شهرهای مختلف اعزام شده‌اند و پلیس تیراندازی می‌کند. آمریکا ثابت می‌کند که بسیار مهم بود که چین در سال ۱۹۸۹ میلادی نظم را برقرار کند اما آن زمان تخریب نظم چین بسیار شدیدتر و بدتر از الان آمریکا بود.

روزنامه گلوبال تایمز در مقاله‌ای نیز نوشت: چین نسبت به آشوب‌های هنگ‌کنگ از خود صبوری نشان داده است. آیا کاخ سفید باور دارد که استقرار ارتش می‌تواند مشکلات ریشه‌دارش را حل کند؟

ژائو لیجیان، سخنگوی وزارت امورخارجه چین نیز امروز (چهارشنبه) در کنفرانسی خبری گفت: ما همیشه مخالف تبعیض نژادی بوده‌ایم. ما امیدواریم که دولت آمریکا اقدامات مشخصی برای اجرای تعهداتش تحت کنوانسیون بین‌المللی درخصوص رفع انواع تبعیض نژادی برای حفاظت از حقوق قانونی اقلیت‌های قومی اتخاذ کند.

انتهای پیام