• قتل عام‌های سنتی حیوانات در جهان + تصاویر

  قتل عام‌های سنتی حیوانات در جهان + تصاویر

  قایقی را برای پیدا کردن نهنگ‌ها و دلفین‌ها جلوتر از همه می‌فرستند. بعد از پیدا کردن دسته حیوانات، قایق‌های دیگر حین حرکت، صداهای وحشتناک و دیواری صوتی ایجاد می‌کنند. نهنگ‌ها و دلفین‌های ترسیده به سمت خلیج شنا می‌کنند، پس از خسته و بی‌حال شدن حیوانات، نیزه‌ها به بدن آنها فرو می‌رود و تمام دریا سرخ می‌شود.

تاپ سه ایسنا+

 • ۱۶ حقیقت که نشان می‌دهد دنیا نسبت به قبل جای بهتری برای زندگی شده است

  ۱۶ حقیقت که نشان می‌دهد دنیا نسبت به قبل جای بهتری برای زندگی شده است

  درست در میانه همه‌گیری یک مرض کشنده، شاید این روزها بهترین زمان برای صحبت‌کردن در مورد این موضوع نباشد که اوضاع زندگی بشر، در طول تاریخ همیشه رو به بهبود بوده و این روزها، بدترین روزهای تاریخ زندگی انسان‌ها روی زمین نیست؛ اما به هر حال نمی‌توان نادیده گرفت که خوش‌بینی و بدبینی، بیشتر از همه چیز، ناشی از وضعیت مزاجی آدم‌هاست. به همین مناسبت است که فردریک نیچه، فیلسوف، معتقد است اغلب پیش‌داوری‌ها ناشی از وضع مزاجی آدم‌هاست؛ بنابراین، شاید بتوانیم قضاوت‌هایمان در مورد اوضاع اطرافمان را با تغییر ذائقه، عوض کنیم.

 • روایت‌هایی از زلزله ۱۵۰ سال پیش و شیوع بیماری در تهران

  روایت‌هایی از زلزله ۱۵۰ سال پیش و شیوع بیماری در تهران

  بیش از ۱۵۰ سال پیش زمانی که بسیاری از شهرهای تهران درگیر بیماری وبا بودند، زمین لرزید. درست مثل ۱۹ اردیبهشت امسال، زمانی که ویروس کرونا همه را خانه‌نشین کرده، زمین تکان خورد و همه به خیابان‌ها رفتند.

 • با زوج خودرویی محکوم به اعدام بیشتر آشنا شوید

  با زوج خودرویی محکوم به اعدام بیشتر آشنا شوید

  «هرچه زیرشاخه‌ی بیشتری داشته باشید سود بیشتری نصیبتان خواهد شد». این جمله برای کسانی که جوانی‌شان در دهه‌ی هشتاد سپری شده گزاره‌ای آشناست؛ «فلسفه‌ی کسب سود» در شرکت‌های هرمی که در آن دهه‌ دوران اوج خود را سپری می‌کردند؛ شرکت‌هایی که با همین گزاره افراد را ترغیب می‌کردند تا راه هزارساله را یک‌شبه طی کنند و به ثروت‌های افسانه‌ای دست یابند.

 • فاجعه‌ هولناکی که در روآندا رخ داد + تصاویر

  فاجعه‌ هولناکی که در روآندا رخ داد + تصاویر

  شنبه خبر آمد که یکی از عناصر اصلی «نسل‌کشی روآندا» که می‌توان آن را یکی از تاریک‌ترین نقاط در تاریخ بشر دانست، پس از ۲۶ سال فرار با هویت جعلی در پاریس دستگیر شد.

 • چگونه «ایشیمبالا» به فکر حمله به ایران افتاد؟

  چگونه «ایشیمبالا» به فکر حمله به ایران افتاد؟

  «احمدزاده، ایشیمبالا»؛ شاید باورتان نشود ولی همین دو کلمه، روزگاری تکیه‌کلام کودکان و بزرگسالانی بود که در سال‌های آغازین فعالیت شبکه تهران، پای تلویزیون می‌نشستند و «مسابقه بزرگ» را با اجرای سیدکاظم احمدزاده با چهره‌ای مذهبی و داخل چارچوب‌های رسمی و کلیشه‌ای صداوسیما در کنار یک جوان صورت‌تراشیده و خارج از چارچوب‌های رسمی تماشا می‌کردند.

 • اینجا نوزادان را سلاخی کردند + تصاویر

  اینجا نوزادان را سلاخی کردند + تصاویر

  آنها به بیمارستان پزشکان بدون مرز حمله کردند؛ در غرب کابل، در منطقه‌ای شیعه‌نشین. به بیمارستانی حمله کردند که تازه‌مادران و نوزادانشان در آن حضور داشتند. شلیک گلوله، حداقل ۱۳ نفر را به کام مرگ کشیده است. دو تای آنها، نوزاد بودند.

 • واقعا حیوانات قبل از انسان زلزله را تشخیص می‌دهند؟

  واقعا حیوانات قبل از انسان زلزله را تشخیص می‌دهند؟

  بامداد جمعه بسیاری از صاحبان حیوانات خانگی که بعد از وقوع زلزله ۵.۱ ریشتری تهران همراه حیوانشان از خانه‌ها بیرون رفتند، به این سوال پاسخ دادند که «آیا حیوان شما زودتر متوجه زلزله شد؟»

 • آیا این مدل کتاب‌ها به درد می‌خورد؟

  آیا این مدل کتاب‌ها به درد می‌خورد؟

  آخرین ساعت هر روز، چند دقیقه‌ای برای بیان عبارات تاکیدی‌اش وقت می‌گذارد و با تمرکز روی انرژی‌های مثبت، چشمانش را می‌بندد تا بخوابد؛ معتقد است این اتفاق تاثیر فوق‌العاده‌ای روی زندگی‌اش گذاشته و حتی این روزها که همه با ویروس کرونا زندگی می‌کنند، با فکر کردن به روزهای خوب و بیان جمله‌های مثبت، خودش را از استرس دور نگه داشته است.

 • شما هم در این روزهای خانه‌نشینی چنین احساسی دارید؟

  شما هم در این روزهای خانه‌نشینی چنین احساسی دارید؟

  «اینترنت» می‌خواهد باور کنید که از «وقت اضافه»‌ای که در این ایام دارید به اندازه‌ی کافی استفاده نمی‌کنید؛ اما باور کنید که در خانه ‌ماندن و پرداختن به نیازهای اساسی کفایت می‌کند.

 • گوشه‌ای از تاریخچه «زولبیا و بامیه»

  گوشه‌ای از تاریخچه «زولبیا و بامیه»

  نقل شده مظفرالدین‌شاه زمانی که فصل برخی از خوراکی‌ها نبوده به زبان می‌آمده است. مثلا قبل از آنکه نوروز برسد می‌گفته «نوروز بیاید پلو بخوریم» یا زمانی که وقت زولبیا و بامیه نبوده می‌گفته «کی ماه رمضان می‌آید زولبیا و بامیه‌ای بخوریم».

 • اردشیر زاهدی را بیشتر بشناسیم

  اردشیر زاهدی را بیشتر بشناسیم

  اردشیر زاهدی به عنوان یک دیپلمات باتجربه، همواره تلاش داشته خود را طرفدار گفت‌وگو و ضد جنگ، مخالف دخالت‌ خارجی و حامی حق تعیین سرنوشت ملت ایران، پایبند به اصول و قوانین بین‌الملل و البته حامی برنامه‌ی صلح‌آمیز هسته‌ای ایران و مخالف تحریم‌های آمریکا نشان دهد. اما آیا وزیر امور خارجه‌ی محمدرضاشاه طرفدار جمهوری اسلامی است؟

 • چرا در ایران «دولت همیشه مقصر است»؟

  چرا در ایران «دولت همیشه مقصر است»؟

  دولتی که محدودیت ایجاد نمی‌کند، مقصر است، ایجاد می‌کند، مقصر است و وقتی تصمیم می‌گیرد که گام به گام محدودیت‌ها را حذف کند، باز هم مقصر است! به نظر می‌رسد دولت هر تصمیمی در مورد مدیریت کرونا در کشور اتخاذ کند، از حجم تقصیراتش کم نمی‌شود. چرا؟

 • چند روایت از تاثیر کرونا بر روابط خانوادگی

  چند روایت از تاثیر کرونا بر روابط خانوادگی

  این روزها اولین تجربه بشر از قرنطینه و اجبار به فاصله گرفتن از رفت و آمد و دیدار تازه کردن، دورکاری و محدودیت خرید و استفاده از هنر و باقی مواهب زندگی اجتماعی نیست اما در ادبیات و سینما آنقدرها به تجربه‌های قبلی قرنطینه پرداخته نشده است. شاید دلیل آن همین وضعیت امروز ما باشد زیرا قرنطینه به قدری آزاردهنده است که همه می‌خواهند فقط تمامش کنند و هیچ‌وقت به آن برنگردند. با این حال، قرنطینه وجود دارد و حتی ممکن است تکرار شود!

 • ناگفته‌هایی درباره «مرگ عزیزان» در دوران کرونا

  ناگفته‌هایی درباره «مرگ عزیزان» در دوران کرونا

  «۲۰ اسفندماه ۹۸ شاهد مرگ مظلومانه و غریبانه پدرم بودم. در تمام عمرم انقدر غمگین نبودم. پدرم هیچ مراسمی نداشت و من نتوانستم با خانواده‌ام سوگواری کنم و آنها را در آغوش بکشم. من تجربه فوت مادرم را هم داشته‌ام؛ خیلی دردناک بود اما قضیه درباره پدرم خیلی فرق می‌کرد. درگذشت پدرم بدون مراسم ترحیم و تدفین برایم غیر قابل درک بود.»

 • هشدار! این سندروم از کرونا خطرناک‌تر است

  هشدار! این سندروم از کرونا خطرناک‌تر است

  کلاهش را برعکس روی سرش گذاشته و سرمست با دوستانش در پارک قدم می‌زند. چشمش به یک پاکبان می‌افتد و با خنده می‌گوید: «لباسمو با رفیقم ست کردم!» وقتی پاکبان خسته به او می‌گوید «برو»، با صدای بلند می‌خندد و به دوستانش می‌گوید «فقط مونده این به من بگه برو»!

 • «میدونی چند ماهه نتونستم مادرمو ببینم؟»

  /دغدغه‌های شغلی/

  «میدونی چند ماهه نتونستم مادرمو ببینم؟»

  تب همه مشتری‌ها را چک می‌کند و از آنهایی که دستکش ندارند می‌خواهد از ماده ضدعفونی‌کننده و دستکش‌هایی که روی میز گذاشته است، استفاده کنند: «همه رعایت نمی‌کنن. بعضیا انگار حرفامو نمی‌شنون و میرن. منم که نمی‌تونم باهاشون دعوا کنم. هدف فروشگاه جلب نظر مشتریه. اما موردهایی هم داشتیم که تب بالایی داشتن و دیگه مجبور شدیم داخل فروشگاه راهشون ندیم.»

 • کرونا چگونه زندگی‌مان را زیر و رو کرد؟

  کرونا چگونه زندگی‌مان را زیر و رو کرد؟

  چیزی نمانده که بشود دو ماه! دو ماه از اولین روزی که قرنطینه یا فاصله‌گذاری اجتماعی در کشورمان جدی شد و ما باید در خانه می‌ماندیم. دو ماه بدون دیدن عزیزانمان، بدون تفریحات اجتماعی، لذت ورزش در فضای عمومی و خیلی چیزهای دیگر.

 • کسب و کارهای پنهان و زیرزمینی در روزهای کرونایی

  کسب و کارهای پنهان و زیرزمینی در روزهای کرونایی

  روی میزی نزدیک دستشویی، درست روبه‌روی درِ ورودی، مواد ضدعفونی‌کننده دست، ماسک، دستکش و دستمال کاغذی گذاشته و به محض ورود به داخل سالن می‌خواهد که اول از همه دست‌هایمان را بشوییم و از دستکش و ماسک استفاده کنیم. به جز من و همراهم، مشتری دیگری ندارد و همراه شاگردش در حال ضدعفونی‌کردن ابزار کارش است. روی چند کاغذی که به دیوار چسبانده، نوشته است «برای ضدعفونی ۱۰۰۰۰ تومان اضافه‌ بر دستمزد دریافت می‌شود. دیپلم‌های آرایشگری که از ترکیه و روسیه گرفته را هم قاب کرده و در جایی از سالن گذاشته که جلوی چشم باشد. در کنارشان کاغذ دیگری چسبانده که رویش به زبان انگلیسی نوشته: «هزینه کوتاهی مو ۱۰۰۰۰۰ تومان».

 • روایت دانشجویان از حضور در کلاس‌های مجازی

  روایت دانشجویان از حضور در کلاس‌های مجازی

  کلاسش ساعت ۱۱ صبح و به صورت آنلاین برگزار می‌شده. یک ساعت گذشته و هنوز نتوانسته وارد کلاس مجازی شود. سرانجام بعد از تلاش چندباره موفق به ورود به کلاس می‌شود اما چند دقیقه بیشتر نمی‌گذرد که دوباره ارتباطش قطع می‌شود و باید مراحل سخت قبل را دوباره امتحان کند.

 • این روزها در مراکز انتقال خون چه می‌گذرد؟

  این روزها در مراکز انتقال خون چه می‌گذرد؟

  یک مرحله به مراحل اهدای خون اضافه شده است. قبل از ورود به پایگاه‌ها، درجه حرارت بدنتان را اندازه می‌گیرند تا مطمئن شوند که تب ندارید. باقی چیزها مثل قبل است. دو مرحله ثبت اطلاعات و بعد خوداظهاری برای تزریق خون به دیگران یا حذف آن بدون بررسی‌های دیگر و بعد سالن خون‌گیری، مثل یک روز عادی.