• قتل عام‌های سنتی حیوانات در جهان + تصاویر

  قتل عام‌های سنتی حیوانات در جهان + تصاویر

  قایقی را برای پیدا کردن نهنگ‌ها و دلفین‌ها جلوتر از همه می‌فرستند. بعد از پیدا کردن دسته حیوانات، قایق‌های دیگر حین حرکت، صداهای وحشتناک و دیواری صوتی ایجاد می‌کنند. نهنگ‌ها و دلفین‌های ترسیده به سمت خلیج شنا می‌کنند، پس از خسته و بی‌حال شدن حیوانات، نیزه‌ها به بدن آنها فرو می‌رود و تمام دریا سرخ می‌شود.

تاپ سه ایسنا+

 • زندگی در یک اتاق ۸ متری وسط آزادراه

  /دغدغه‌های شغلی/

  زندگی در یک اتاق ۸ متری وسط آزادراه

  «گاهی مردم به جای پرداخت پول عوارضی، دلار و یورو می‌پردازند، گاهی هم میوه می‌دهند. حتی به جای پول، هندوانه هم داده‌اند اما ما نمی‌توانیم قبول کنیم.»

 • مرگ یک نوستالژی دیگر + صوت

  مرگ یک نوستالژی دیگر + صوت

  «یک روز متوجه شدم دیگر صدایم در نمی‌آید. صدایم پس زد. همان صدایی که ماه رمضان هر سال برای مردم پخش می‌شد. دکترها تشخیص دادند که تارهای صوتی سمت چپم فلج شده‌اند. چند وقت بعد قدرت تکلم را هم از دست دادم.»

 • این رودخانه مرده است!

  «داستان عکس»

  این رودخانه مرده است!

  رودخانه «پاسیگ» سال‌هاست که از نظر بیولوژیک مرده است. «پاسیگ» که حالا یکی از ۲۰ رودخانه آلوده جهان شناخته می‌شود، امروز دست‌مایه خلق آثار هنری توسط عکاسان شده است.

 • ماجرای اندوهناک افغان‌کِش‌های افغان‌کُش

  ماجرای اندوهناک افغان‌کِش‌های افغان‌کُش

  زن باردار مهاجر طاقتش تمام می‌شود. وقتش رسیده بوده اما راننده قبول نمی‌کرده برای چند دقیقه ماشینش را متوقف کند. می‌گویند کار بیخ پیدا می‌کند و راننده به دل بیابان می‌زند تا زن فارغ شود. نوزادان دوقلو بوده‌اند. یکی زنده به دنیا می‌آید و دیگری مرده. راننده نمی‌توانسته بیشتر از آن صبر کند. زن و شوهر برای آنکه از قافله جا نمانند، عجله می‌کنند اما به جای نوزاد زنده، مُرده را با خودشان می‌برند. راننده هم حاضر نمی‌شود برگردد و هیچکس هم از سرنوشت نوزاد زنده خبر ندارد!

 • «شکوه» آموزش زبان در ایران

  «شکوه» آموزش زبان در ایران

  «معلمی پولی نیست. اگر شما درس می‌دهی که پول دربیاوری هیچ چیز نمی‌شوی. کسی می‌تواند کارآیی داشته باشد که دنبال پول نباشد.» این صحبت‌های محسن شکوه است که به عنوان پدر آموزش زبان انگلیسی در ایران شناخته شده است.

 • «جمعه سیاه» چقدر در ایران واقعی است؟

  «جمعه سیاه» چقدر در ایران واقعی است؟

  امروز در بسیاری از کشورهای جهان حراج جمعه یا همان «جمعه سیاه» برپاست. این جمعه برای مردم دنیا تعطیل رسمی نیست اما بسیاری از کارفرماها به کارمندان خود مرخصی می دهند تا از تخفیف های ویژه امروز بهره مند شوند و برای سال نو میلادی خرید کنند. آنها از صبح زود به فروشگاه هایی که از ساعت 4 صبح کار خود را آغاز کرده اند، هجوم می برند و تا می توانند، خرید می کنند.

 • سرنوشت تلخ حیوانات آزمایشگاهی

  سرنوشت تلخ حیوانات آزمایشگاهی

  وقتی استادش می‌خواهد یکی از موش‌های آزمایشگاهی را بُکشد، جا می‌خورد اما در اولین تجربه‌اش با حیوانات باید چنین کاری را انجام می‌داد زیرا همه پژوهشگران بعد از انجام آزمایش روی حیوانات باید آنها را از بین ببرند.

 • سرگذشت غم‌انگیز «فائزه» در جازموریان

  سرگذشت غم‌انگیز «فائزه» در جازموریان

  دوان‌دوان، تن نحیفش را به چاه آب رساند؛ کمی خم شد تا سطل را پرآب کند، موهای مشکی و بلندش دور تا دور پره‌های موتور آب پیچید و به پوست سرش هم رحم نکرد. درد با جانش آمیخته شد و دیگر چیزی از آن شب تلخ به یاد نمی‌آورد.

 • چرا این عکس تکان‌دهنده است؟

  «داستان عکس»

  چرا این عکس تکان‌دهنده است؟

  «آگیم» در این عکس فقط دو سال دارد؛ کودک معصوم و بی‌گناهی که ترسیده و زندگی آن‌سوی سیم‌خاردارها انتظارش را می‌کشد.

 • روایت‌های کسبه یک پاساژ سوخته در ناآرامی‌های اخیر

  روایت‌های کسبه یک پاساژ سوخته در ناآرامی‌های اخیر

  ایسنا / «جلوی چشمم سوخت و خاکستر شد». این را فروشنده یکی از فروشگاه‌های یک پاساژ سوخته در گلشهر کرج می‌گوید. چشم‌هایش هنوز از ظهر روز یکشنبه، سرخ است.

 • تخریب دولت به نفع چه کسی است؟

  تخریب دولت به نفع چه کسی است؟

  تأکید روحانی و رئیسی بر اینکه تصویب و اجرای طرح سهمیه‌بندی و افزایش نرخ بنزین با نظر و موافقت رؤسای قوای سه‌گانه انجام شده و همچنین حمایت رهبر انقلاب از تصمیم سران قوا که فصل‌الخطابی بود برای مخالفان آن، این پرسش را پیش می‌کشد که چرا عده‌ای سعی دارند پس از اجرای این طرح افکار عمومی را علیه دولت و شخص رئیس جمهوری تحریک کنند؟

 • چرا ترکیه در گردشگری از ما جلوتر است؟

  چرا ترکیه در گردشگری از ما جلوتر است؟

  محله «غازی عثمان پاشا» در آنکارا ساختمانی با حال و هوای فرهنگ ایران دارد؛ بنایی دو طبقه با نمایی از آجرهای سرخ، ویترین‌هایی از صنایع دستی ایران، کاشی‌های آبی لاجوردی و فیروزه‌ای و بیت معروف سعدی «بنی آدم اعضای یکدیگرند/ که در آفرینش ز یک گوهرند».

 • دلاکی در یک حمام لاکچری

  /دغدغه‌های شغلی/

  دلاکی در یک حمام لاکچری

  ۳۴ ساله است اما بیشتر از سنش به چشم می‌آید. دو دختر دارد، ۱۲ و ۱۴ ساله. شوهرش بیکار است و می‌خواهد سرش هوو بیاورد. خودش خرج خانه و دخترهایش را می‌دهد و هر روز برای آن که بتواند به محل کارش برسد دو ساعتی در راه است.

 • ماجرای عکس برگزیده گاردین

  «داستان عکس»

  ماجرای عکس برگزیده گاردین

  عطف به ماسبق شدن سمبل آزادی هم حکایت غریبی است؛ یک نقاشی از کشور «مهدِ آزادی» الهام‌بخش ساخت «تندیس آزادی»ای است که در کشور مدعیِ آزادی نصب شده؛ کشوری که دهه‌هاست با حمایت از یک رژیم اشغالگر، آزادی میلیون‌ها انسان را سلب کرده و در این میان، تصویر جوانی که برای آزادی مبارزه می‌کند، شده نماد تازه‌ی آزادی و یادآور نمادهای پیشین.

 • اینجا سیگار حرف اول را می‌زند

  اینجا سیگار حرف اول را می‌زند

  مردان پیر و جوان با چند کیسه سیاه در صف کنترل بارها ایستاده‌اند. پیرترها روی صندلی نشسته‌اند. بیشترشان کت پوشیده‌اند و کلاه‌ بافتنی روی سرشان گذاشته‌اند. دست‌هایشان را به هم قفل و سر و کمرشان را خم کرده‌اند. جوان‌ها شلوار لی و کاپشن یا کت پوشیده‌اند. مامور گمرک، جوانی را که یقه‌اش را گرفته به بیرون پرت می‌کند و با زبان ترکی فریاد می‌زند که همه کیسه‌به‌دست‌ها سالن را ترک کنند اما کسی به روی خودش نمی‌آورد.

 • ناگفته‌های یک عکاس ایرانی از حضور در سوریه

  ناگفته‌های یک عکاس ایرانی از حضور در سوریه

  علی خارا، متولد ۱۳۷۰ اولین عکاس ایرانی است که در جنگ داخلی سوریه حضور داشته است. او عکاسی را بصورت حرفه‌ای از اواخر سال ۸۹ و اوایل ۹۰ و کارش را بطور حرفه‌ای از خبرگزاری فارس شروع کرده است. گرچه رشته‌ی تحصیلی و کار او ارتباطی به عکاسی نداشته اما مانند اکثریت قریب به اتفاق عکاسان از روی علاقه به این حرفه‌ی پرمخاطره کشیده شده است.

 • قصه این گردنبند زعفرانی

  «داستان عکس»

  قصه این گردنبند زعفرانی

  می‌بویم گیسوانت را تا فرشته‌ها حسودی کنند. شانه می‌زنم موهایت را تا حوری‌ها سرک بکشند. از بهشت برای تماشا شعر می‌گویم برای تو تا کلمات کیف کنند، مست شوند، بمیرند...(مصطفی مستور)

 • از اُتوی پرچم‌ ملی تا لباس مصدق در نخستین خشکشویی ایران

  از اُتوی پرچم‌ ملی تا لباس مصدق در نخستین خشکشویی ایران

  از پرچم‌های ملی ایران تا لباس‌های رضا خان، مصدق، هویدا، نخست وزیر وقت زمان پیش از انقلاب، خواننده ها و بازیگران معروف در اینجا شسته و اتو شده است.

 • ناگفته‌های پزشکی که خودش سرطان دارد

  ناگفته‌های پزشکی که خودش سرطان دارد

  به محض اینکه سی‌تی اسکن انجام شد، شروع به دیدن عکس‌ها کردم. فوراً تشخیص دادم: توده‌هایی که ریه‌ها را می‌پوشانند و ستون فقرات را از ریخت می‌اندازند. سرطان.

 • به اسم «اعظم»، به رسم «پدر»

  به اسم «اعظم»، به رسم «پدر»

  اولین دختر ازدواج دوم سیدمحمود طالقانی چهل ‎سال پس از درگذشت او، نخستین فرزندی است که از جمع ده‎نفره‏ خواهران و برادرانش جدا شد و به «پدر» پیوست؛ دختری که برخلاف چهار همشیره و پنج اخوی‌اش نه آنقدر از خط سیاسی و ربط تشکیلاتی ابوی فاصله داشت که تنها به نام «خاندان» با او نسبت داشته باشد و نه - چنانکه معمول است - آنقدر از نام و نشان پدر بهره ‎گرفت که زیر سایه‎ او بماند.