تاپ سه بوشهر

 • نانوحسگر

  نانوحسگری برای اندازه‌گیری دقیق نقره‌ با کاربرد در صنایع آب و جواهرسازی

  جمعی از محققان دانشگاهی نانو حسگرهایی برای سنجش میزان یون‌های نقره‌ در مقادیر بسیار اندک در محیط آبی تولید کردند.

 • پل‌هایی که در برابر سیل مقاومت کردند

  امدادرسانی هلال احمر به 9 استان درگیر سیل

  رئیس سازمان امداد و نجات هلال احمر از سیل در ٩استان و امدادرسانی به ٢٢٠٠ نفر خبر داد.

 • سردر و ساختمان آموزش و پرورش

  واکنش آموزش و پرورش به خبر تنبیه چند دانش‌آموز با کابل

  آموزش و پرورش به انتشار خبر و تصاویری با موضوع تنبیه بدنی دانش‌آموزان مدرسه‌ای در بوشهر با کابل واکنش نشان داد.

 • دیدار تیم‌های هندبال بانوان فولاد مبارکه سپاهان و پترو آموت پویا بوشهر

  دیدار تیم‌های هندبال بانوان فولاد مبارکه سپاهان و پترو آموت پویا بوشهر

  از هفته ششم لیگ برتر هندبال بانوان، تیم‌های فولاد مبارکه سپاهان وپترو آموت پویا بوشهر در ورزشگاه سجادی اصفهان به مصاف هم رفتند که این بازی با نتیجه ۲۵ بر ۱۷ به سود تیم سپاهان به پایان رسید.

 • مرغ داری

  تبدیل پیه مرغ به گازوئیل با کمک فناوری نانو!

  محققان دانشگاه آزاد اسلامی واحد مرودشت و بوشهر در یک همکاری آزمایشگاهی موفق به سنتز نانوکاتالیستی شدند که می‌توان به کمک آن پیه مرغ را به گازوئیل طبیعی (بیودیزل) تبدیل کرد. سوخت حاصل از این فرایند، آلودگی به‌مراتب کمتری نسبت به گازوئیل رایج دارد.

 • دانش بنیان

  در گفت‌وگو با ایسنا عنوان شد

  ورودشرکتها به بازار منوط به ایجادآن توسط دولت/بی‌ثمربودن بهبود بودجه امسال پارکها بدلیل گرانیها

  رئیس پارک علم و فناوری خلیج فارس درباره سهم این پارک از تولید کالای ایرانی، به استقبال صنایع و بخش‌های دولتی از کالای دانش‌بنیان داخلی در زمان تحریم‌ها و نه غیر از آن، اشاره کرد و با تأکید بر اینکه ورود شرکت‌ها به بازار ازجمله برق تجدیدپذیر و ...، منوط به ایجاد بازار آن از سوی دولت است، ادامه داد: امسال با توجه به گرانی تجهیزات، سرمایه‌گذاری شرکت‌ها در چنین حوزه‌هایی به‌صرفه نیست، مگر آن‌که دولت بابت آن پول بیشتری بدهد.

 • اینفوگرافی / نمایی کلی از وضعیت خشکسالی در ایران

  اینفوگرافی / نمایی کلی از وضعیت خشکسالی در ایران

  طبق آمار مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی میزان جمعیت تحت تاثیر خشکسالی در کشور در بازه بلندمدت، ۹۷ درصد است. در این آمار مناطقی همچون بوشهر، خراسان شمالی، قم، کرمان، سیستان و بلوچستان و هرمزگان در شمار مناطقی اعلام شده‌اند که در سال آبی ۹۶-۹۷ با «خشکسالی بسیار شدید» روبرو هستند. افزون بر این مناطق، نسبت به خشکسالی‌های درازمدت در برخی استان‌ها از جمله قم، کهگیلویه و بویراحمد، خوزستان و چهارمحال و بختیاری نیز هشدار داده شده است.

 • آیین شمع زنی شب عاشورا - بوشهر

  آیین شمع زنی شب عاشورا - بوشهر

  شمع زنی سنتی است که در گذر زمان فراموش نشده و مردم بوشهر در شب عاشورا این رسم قدیمی را به جا می آوردند. حسینیه ها، مساجد و تکایا در بوشهر و به ویژه در چهار محل قدیمی بوشهر میزبان زنان و مردانی است که با شمع در دستشان به این محل‌هامی‌آید تا در این شب عاشورا به یاد غربت آن شب شمعی را روشن کنند. بیش‌تر شمع‌ها در این آیین بر روی سینی‌هایی از گل روشن می‌شوند که از پیش برای این آیین آماده شده‌اند و در خیلی از مساجد این سینی‌ها بر روی منبرها قرار دارند چرا که منبر دارای قداستی خاص برای مردم بوشهر است.

 • عزاداری سنتی محرم در بوشهر

  ویدئو / عزاداری سنتی محرم در بوشهر

  بوشهر مانند بسیاری از شهرها و استان‌های کشورمان آئین خاص خود را برای سوگواری محرم دارد. نوع سینه‌زنی بوشهری شاید مشهورترین مولفه در عزاداری سنتی بوشهر باشد. در کنار این رسوم، شدِّه برداری یکی از سنت‌های کهن بوده که در ایام محرم انجام می‌شده و هم‌اکنون نیز در این منطقه رواج دارد. «شده» در زبان محلی به معنای استوار و راست‌قامت است. «شده» معمولا از پارچه یا دیگر اقلام زینتی تزئین می‌شود و در بالای آن از پرهای رنگارنگ برای جلب توجه استفاده می‌شود و دارای زنگوله‌هایی است که با تکان دادن آن نواهایی به وجود می‌آید.

 • عزاداری حسینی در بوشهر