• چهارشنبه / ۲۵ فروردین ۱۴۰۰ / ۰۹:۴۵
  • دسته‌بندی: دفاعی - امنيتی
  • کد خبر: 1400012514124
  • خبرنگار : 71489

فرمانده گروه پهپاد نزاجا: به‌دنبال تولید انواع شبیه‌سازی‌های پهپادی هستیم

فرمانده گروه پهپاد نزاجا: به‌دنبال تولید انواع شبیه‌سازی‌های پهپادی هستیم

فرمانده گروه پهپاد نیروی زمینی ارتش از هدف‌گذاری این مجموعه جهت تولید انواع شبیه‌سازی‌های پهپادی در سال جاری خبر داد.

به گزارش ایسنا، امیر شهرام حسن نژاد فرمانده گروه پهپاد حضرت ولی عصر (عج) نیروی زمینی ارتش (نزاجا) در نشستی خبری به مناسبت ۲۹ فروردین روز نیروی زمینی ارتش خاطرنشان کرد: بدون شک یکی از برکات انقلاب شکوهمند اسلامی ایران ثبات امنیت و حفظ تمامیت ارضی جمهوری اسلامی ایران بود که در این زمینه نیروهای مسلح نقش بسیار سازنده و بی بدیلی ایفا کردند.

وی با بیان اینکه «۲۹ فروردین ادامه پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی بود»، افزود: در دوران پس از جنگ تحمیلی شاهد رشد و شکوفایی بیش از پیش ارتش و نیروی زمینی قهرمان هستیم. در پرتو انقلاب اسلامی و امید و نگاه خوشبینانه به آینده، ارتش گام به گام رشد بسیاری داشته است. امروز بهره برداری از علوم های تک در حوزه جنگال، پهپاد و سایبر از اهداف نیروی زمینی است.

فرمانده گروه پهپاد نزاجا اظهار کرد: یکی از بخشهای مهم گام دوم انقلاب که در حقیقت ریل گذاری فرماندهی کل قوا در حوزه رشد و تعالی جمهوری اسلامی ایران است، علم و پژوهش است. پهپادها نتیجه علم، پژوهش و تفکر بومی ارتش و نیروهای مسلح ما هستند؛ این علم در کشور ما نهادینه شده و خروجی این علم و فناوری ظهور قدرت پهپادی در آجا (ارتش جمهوری اسلامی ایران) و نزاجا در زمان تحریم‌ها بوده است. زمانی که تحریم‌های ظالمانه علیه جمهوری اسلامی ایران شکل گرفت، در همین فضا پهپاد ارتش نزاجا نیز شکل گرفت.

حسن نژاد با تاکید بر اینکه ادامه این روند نیاز به پشتیبانی و ممارست و ارتباط بین دستگاهی و یگان‌های پهپادی با دانشگاه‌ها، پارک‌های علم و فناوری و شرکت‌های دانش بنیان دارد، افزود: صنایع داخلی نقش بسیار تعیین کننده‌ای در علم و فناوری دارد؛ وزارت دفاع و شرکت‌های وابسته بطور فوق‌العاده‌ای توانستند به رشد و بالندگی در حوزه پهپادی برسند. همچنین امروز جوانان و کسانی که می‌توانند این مسیر را نورانی تر و یا رشد بیشتری انجام دهند در جامعه رشد و نمو یافته اند.

فرمانده گروه پهپاد نزاجا تصریح کرد: نزاجا در حوزه پهپادی دارای توانمندی‌هایی است که در شرایط فعلی می‌توانند بطور همزمان مرزهای جمهوری اسلامی ایران را در شمال‌شرق، جنوب‌شرق، جنوب‌غرب، غرب و شمال‌غرب پوشش دهد؛ ما به صورت پوشش دائمی در مرزهای جمهوری اسلامی ایران حضور داریم و بر اساس نص صریح قانون اساسی مبنی بر حفظ تمامیت ارضی توسط نیروی زمینی قهرمان در حوزه پهپادی انجام وظیفه می‌کنیم.

حسن نژاد خاطرنشان کرد: تنها نیروی زمینی نیست که دارای پهپاد است بلکه در سطح آجا و نیروهای مسلح هم این ساختار وجود دارد؛ در حوزه پهپادی بین نیروهای آجا یک همپوشانی وجود دارد. رزمایشی که در قالب اقتدار پهپادی در سال ۱۳۹۹ در منطقه عمومی سمنان برگزار شد، نه تنها نشان دهنده اقتدار پهپادی نزاجا و آجا بود بلکه این پیام را داشت که پهپاد به عنوان یک ید واحده در ارتش می‌تواند ماموریت های خود را در هوا در قالب یک یکان بدون سرنشین انجام دهد؛ این همپوشانی در حوزه های جنگال پایه، فاوا، رزمی و تخریب دشمن در عمق و مراقبت و شناسایی می‌تواند کارآمدی بسیار خوبی داشته باشد.

وی با اشاره به برنامه‌های گروه پهپاد نزاجا در سال ۱۴۰۰ گفت: در سال ۱۴۰۰ در حوزه پهپاد با تدابیر فرماندهی محترم نزاجا و نخبگان نیروی زمینی ارتش در  چند حوزه هدف‌گذاری هوایی کرده‌ایم که توسعه ساختاری، سازمان و آمایش برای افزایش کیفیت رصد از جمله این برنامه‌ها است. ما در این زمینه به دنبال ایجاد یک پوشش موزائیک در مناطق مرزی هستیم و باید بتوانیم دشمن را قبل از ورود به مرزها و آن‌سوی مرزها متوقف کنیم؛ یکی از ابزارهایی که می‌تواند در حوزه ساختاری و آمایشی به ما کمک کند قطعاً پهپادها هستند.

فرمانده گروه پهپاد نزاجا در ادامه، توسعه تجهیزات بومی را از دیگر برنامه‌های این گروه در سال جاری عنوان و اظهار کرد: امروز در حوزه تجهیزات پهپادی به لبه علم رسیدیم و با تدابیر فرمانده نزاجا در سال جاری به دنبال تکمیل چرخه تولید و تامین پهپاد و تجهیزات جانبی آن در گروه پهپاد هستیم.

حسن نژاد توسعه نیروی انسانی متخصص را سومین برنامه گروه پهپاد نزاجا عنوان و خاطرنشان کرد: جذب، آموزش و بکارگیری و ارتقای توانمندی‌های آموزشی و علمی و میدانی جوانان از اهداف ما در سال ۱۴۰۰ است.

وی گفت: هر آنچه در حوزه ساختاری، تجهیزات و نیروی انسانی حاصل می‌شود در مرحله عملیات خود را به نمایش می‌گذارد؛ با توجه به مناقشات اخیر در منطقه غرب آسیا اعم از ماجرای قره باغ، تجاوزات رژیم غاصب صهیونیستی و درگیری های اخیر در منطقه غرب آسیا، این مسأله را برای ما پیش آورده و به عنوان هدف برای ما تعیین شده که بیش از گذشته در عملیات ها از پهپاد استفاده کنیم.

فرمانده گروه پهپاد ارتش افزود: بر همین اساس در سال جاری رزمایش هایی را برنامه ریزی خواهیم کرد که گروه پهپادی در آن جزو محورهای اصلی باشد. در کنار سایر توانمندی‌های نزاجا اعم از توان واکنش سریع، رژه ای، توپخانه و هوانیروز، پهپاد به عنوان یک پازل تکمیل کننده در حوزه آمادگی و توان رزمی می‌تواند به نیروی زمینی کمک کند.

حسن نژاد خاطر نشان کرد: آنچه مشخص، شفاف و قابل درک است این است که پهپادها در نبردهای آینده نقش بسیار تاثیر گذاری بر صحنه عملیات خواهند داشت و ان شاءالله نیروی زمینی بتواند مانند قبل بتواند از این توانمندی خود استفاده کند و برای مردم شریف ایران به ویژه در مناطق مرزی امنیت، ثبات و آرامش را به همراه داشته باشد.

وی در ادامه در پاسخ به پرسشی درباره تنوع پهپادهای مورد استفاده در گروه پهپادی ارتش اظهار کرد: ما دارای پرنده‌های مراقبتی، شناسایی و رزمی هستیم که پرنده‌های رزمی‌ نیز در دو نوع نقطه زن (مجهز به موشک) و انفجاری هستند. همچنین به دنبال ایجاد سامانه‌های فاوایی و سامانه‌های جنگال هستیم.

فرمانده گروه پهپادی ارتش با تاکید بر اینکه پرنده‌های ما باید چند منظوره باشند، ادامه‌ داد: امروزه پهپادها باید بتوانند همزمان عملیات‌های شناسایی، مراقبت و انهدام هدف و همچنین ارزیابی عملیات را انجام دهند و نیروی زمینی نیز به دنبال تجهیز سامانه‌های پهپادی خود به پرنده‌های چند منظوره است. با توجه به توانمندی های علمی موجود دست یابی به این هدف دور از دسترس نیست و ان شاءالله در سال ۱۴۰۰ در این زمینه در نزاجا حرف‌های خوبی خواهیم شنید.

حسن نژاد در پاسخ به پرسش دیگری درباره مداومت پروازی پهپادهای گروه پهپادی نزاجا گفت: مداومت پروازی یک پرنده خیلی شرط نیست، بلکه این مهم است که وقتی پرنده‌ای پس از ۴ ساعت مداومت پروازی، فرود می‌آید، پرنده‌ای دیگر بلافاصله پرواز کند و جایگزین شود. در شرایط فعلی مداومت ۲۴ ساعته را با یک نوع پرنده می‌توانیم داشته باشیم.

وی همچنین در پاسخ به پرسشی درباره فعالیت پژوهشکده پهپاد گروه پهپاد نزاجا گفت: در این پژوهشکده دوکار انجام می‌دهیم؛ یکی مطالعه علوم نظری و دیگری پیگیری مباحث صنعتی؛ در این پژوهشکده علاوه بر بررسی علم جدید پهپادی در دنیا و نوع عملکرد و سامانه‌هایی که مورد بهره برداری قرار می‌گیرد و تولید محتوای پژوهشی، نیازمندی‌های حوزه پهپاد را رصد و آنها تبدیل به ایده و سپس محصول می‌کنیم. در همین زمینه ایده‌ای که‌ در سال ۱۴۰۰ به دنبال آن هستیم تولید انواع شبیه‌سازی‌های پهپادی است.

فرمانده گروه پهپاد نزاجا در پایان از حضور یگان‌هایی از گروه پهپادی ارتش در رژه روز ۲۹ فروردین خبر داد و گفت: برای اولین‌بار در نزاجا با تدابیر خلاقانه فرماندهی محترم نیرو و هیئت رئیسه محترم نیرو در رژه ۲۹ فروردین بصورت محمول شرکت خواهیم کرد و قسمتی از توان خود را به نمایش خواهیم گذاشت.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.