• شنبه / ۱۰ آبان ۱۳۹۹ / ۱۳:۴۷
  • دسته‌بندی: رسانه
  • کد خبر: 99081006115
  • خبرنگار : 71647

در نشست خبری سریال «نجلا» عنوان شد

با تولید سرگرمی بهم ریختگی‌ روانی در منزل‌ها را کاهش دهیم

با تولید سرگرمی بهم ریختگی‌ روانی در منزل‌ها را کاهش دهیم

در نشست خبری سریال «نجلا» از ساخت فصل دوم این مجموعه تلویزیونی خبر داده شد.

به گزارش ایسنا، هدایت هاشمی، یکی از بازیگران سریال در این نشست اظهار نظر درباره گویش بازیگران «نجلا» را سریع خواند و گفت: در این شرایط کرونا اصحاب فرهنگ و هنر در خط مقدم هستند و وظیفه دارند بخش زیادی از امنیت مردم را فراهم کنند. من سابقه کارهایی با گویش‌های مختلف را دارم خواهشی که از مردم دارم این است که از اظهار نظر سریع پرهیز کنند و بگذارند ما هنرمندان به گویش های مختلف دسترسی پیدا بکنیم و مردم را با فرهنگ و گویش مناطق مختلف آشنا کنیم. «پایتخت» باعث سرفرازی مازندران و شناخته شدن این خطه شد. از بومیان مناطقی که سریالی درباره شان ساخته می‌شود خواهش می‌کنم در ساخته شدن این کارها صبر داشته باشند تا این کار ها با جرأت و جسارت بیشتری به مناطق مختلف ایران بروند.

هاشمی درباره ارتباط تلفنی مستقیم با مخاطبان عنوان کرد: ارتباط بی واسطه با مخاطبان اتفاق خوبی است. مخاطبان اکثرا از سریال ابراز رضایت داشتند. خیلی‌ها انتظار فصل دوم را داشتند که باید ببینم چه اتفاقی میافتد.

با تولید آثار فرهنگی با بهم ریختگی‌های روانی در منزل‌ها مقابله کنیم

این بازیگر با انتقاد از بی توجهی نسبت به آثار فرهنگی هنری تصریح کرد: یک اهمال کاری که در دولت ما وجود دارد این است که توجه به آثار فرهنگی آنطور که باید و شاید نیست. می‌دانم که باید به پرستاران و پزشکان بودجه خوبی تخصیص داده شود که در خط مقدم هستند اما از طرفی عصبی شدن و بهم ریختگی‌های روانی را در منزل‌ها داریم که باید به آن توجه شود و یکی از راه‌های مقابله تولید آثار فرهنگی و هنری و سرگرمی است. با این کار مملکت دچار آرامش می‌شود. ما هنرمندان ظرفیت این را داریم که از طریق جعبه جادویی آرامش را به مردم هدیه بدهیم؛ به شرطی که شرایط و بودجه آن فراهم شود.

هاشمی در پایان گفت در هفته پایانی فیلمبرداری «نجلا» اتفاقات بدی برای کارگردان سریال افتاد. خانواده‌اش درگیر کرونا شدند. مادرشان در کرج بستری بودند و آقای تقیانی پور با تمام تعهدش در جنوب کار را به پایان رساند. این از نقاط قوت آقای تقیانی ‌پور است.

«نجلا» ابتدا قرار بود محرمی باشد

سید حسین امیرجهانی ـ یکی از نویسندگان سریال ـ درباره ارتباط مستقیم با مخاطبان در روابط عمومی صداوسیما گفت: تعامل بین سازندگان و مخاطب همیشه جذاب است و به ما کمک می‌کند که ذائقه مخاطب را بفهمیم. در این تماس‌ها تنوع سنی مخاطبان و اینکه حتی از روستاها تماس می‌گرفتند برایم جالب بود.

امیرجهانی درباره ایده ساخت «نجلا» توضیح داد: از اول بنا بر ساخت یک کار محرمی بود. یک ایده دو سه خطی مطرح شده بود که پسری عاشق دختری شده و دختر شرط رفتن به کربلا را می‌گذارد.

خیلی از مردم فکر می‌کنند پیاده روی اربعین برای دهه اخیر است اما تاریخ چند صد ساله دارد. اتفاقاتی مثل کشتار در مسیر پیاده روی اربعین آن سال‌ها که به اربعین سرخ معروف شد و اخراج ایرانیان ساکن عراق و اوایل جنگ در ایران را می‌خواستیم روایت کنیم.

او افزود: قصه عاشقانه و تاریخی با داستانی جذاب روایت شد. به جهت محتوایی هم مسئله تقریب ایران و عراق برایمان مهم بود. خیلی از عراقی‌ها مخالف جنگ بودند و ورودشان به جنگ اجبار بود در تاریخ هست که در بصره به خاطر تحرکات نظامی عراق در جنوب ایران تضاهرات می‌شود. این مسئله برای من خیلی مهم بود. رهبری هم در زمان شهادت سردار سلیمانی روی این مسئله تاکید کردند. سازمان صداوسیما باید روی این مسئله و نزدیک کردن دو ملت کار کند.

این نویسنده اظهار کرد: «نجلا» نسبت به سه سریال اخیر قبل از خودش در شبکه سه و بقیه سریال‌ها در سایر شبکه ها بازخورد بهتری داشته است.

نویسنده «نجلا» در پایان از ساخت فصل دوم «نجلا» خبر داد و گفت: برای شروع فصل دوم دو ـ سه ایده داریم و طرحش تقریبا آماده است. هم مخاطب و هم سازمان صداوسیما رغبت دارند فصل دوم ساخته شود.

بازیگران از پس گویش آبادانی برآمدند

علی غامشی که یکی از بازیگران و مشاور لهجه سریال «نجلا» بوده است، درباره لهجه بازیگران در این سریال توضیح داد: ما زمان کمی برای تمرین داشتیم اما بازیگران آنقدر باهوش بودند که زود یاد گرفتند. مخصوصا آقای هاشمی آنقدر عربی را زیبا صحبت می‌کردند که اکثرا می‌گفتند ایشان عرب هستند. روزهای اول کمی گیر داشتیم اما بعدها خیلی خوب شدند گروهی اعتراض کردند در حالی‌که هنوز سریال را کامل ندیده بودند و بعدها معذرت‌خواهی هم کردند. بعدا متوجه شدند که خانواده آبادانی هستند در ابتدا فکر می‌کردند عرب هستند. بچه‌ها به نحو احسن از پس گویش آبادانی و زبان عربی برآمدند.

او درباره رضایت مخاطبان از سریال «نجلا» هم گفت: ۸۰ درصد گفتند ما اصلا تلویزیون نگاه نمی‌کردیم «نجلا» باعث شد هر جا هستیم خودمان را به این سریال برسانیم. ما چهار ماه برای این کار زحمت کشیدیم و گاهی روزی ۱۸ ساعت در شرایط سخت کرونا کار می‌کردیم. مزدمان را از مردم گرفتیم و لطف امام حسین (ع)  بود که کسی از عوامل و بازیگران مریض نشد.

مصطفی ساسانی، یکی از بازیگران «نجلا» در این نشست خبری با اشاره به استقبال مخاطبان از «نجلا» عنوان کرد: اینکه مردم خانوادگی فیلم ببیند سال‌ها گم شده بود. در تماس ها، مخاطبان گفتند خانوادگی سریال را می‌دیدند این برایم هیجان‌انگیز و جذاب بود. من با خیرالله تقیانی پور از دوران نوجوانی کار می‌کنیم حدود بیست سال است. از تئاتر خیابانی و دوران سخت و بی پولی تا کنون که تلاش‌هایمان دارد نتیجه می‌دهد.

نگران سلامت بازیگران بودم

خیرالله تقیانی‌پور ـ کارگردان سریال «نجلا» ـ با بیان اینکه در طول تصویربرداری نگران سلامتی بازیگران بوده است، عنوان کرد: بازیگر جلوی دوربین باید ماسک را برمی‌داشت و برای من سخت بود بازیگرم با هنرورانی که معلوم نبود قبل و بعد از کار کجا می‌رفتند و ناقل بودند یا نه، نفس به نفس شود. ما دلمان خوش بود که آقا امام حسین (ع) نگهدار بچه‌ها است و خوشبختانه بیماری سراغ هیچکس نیامد.

تقیانی پور در ادامه با بیان اینکه موضوع پیاده روی اربعین دغدغه‌اش بود و چند فیلم‌نامه سینمایی هم برایش نوشته است، عنوان کرد: قبل از شروع تولید وقتی قصد رفتن به جنوب را داشتیم متوجه شدیم که جنوب وضعیت قرمز دارد و نمی‌توانیم برویم. دوستان تولید زحمت کشیدند و بخشی از کار را در بوستان ولایت و شهرک دفاع مقدس گرفتیم. وقتی شهرهای جنوبی از وضعیت قرمز خارج شد توانستیم برویم و کار را در آنجا ادامه دهیم.

او افزود: قرار بود برخی از قسمت‌ها را در کربلا بگیریم که سعادت نشد به زیارت برویم.

تقیانی‌پور در پاسخ به این سریال که چرا «نجلا» دقیقا همزمان با اربعین به پخش نرسید، گفت: به هر حال قبل از ما سریالی بود که باید به انتها می‌رسید و ما هم تابع مقررات پخش بودیم.

مسوولان به داد تئاتری ها برسند

کارگردان «نجلا» در پایان با انتقاد از وضعیت بد بازیگران تئاتر گفت: اگر توفیقی در سریال بود به خاطر نفس گرم عوامل بود. بازیگران غالبا تئاتری بودند و در کوره تئاتر پخته شده بودند. موقع ساخت، آقای هاشمی گفتند خیرالله تو از تئاتر آمدی، یادت نرود بچه‌های تئاتر توقع دارند. الان وضعیت تئاتر خیلی بد است و خیلی‌ها بیکار هستند. با احترام به همه شغل‌ها اما در شأن بازیگر تئاتر نیست که مسافرکشی کند. به من می‌گفتند سریال ۱۵ قسمتی است بازیگرانی را بیاور که مردم بشناسند. بازیگران تئاتر آنقدر توانایی دارند که مردم از همان قسمت‌های اول با سریال ارتباط برقرار کردند. از مسوولان خواهش می‌کنم به داد بازیگران تئاتر برسند. معیشتشان به شدت سخت شده است من خواستم تا از این تریبون صدایشان را  به مسوولان برسانم.

به گزارش ایسنا، شنبه (۱۰ آبان ماه) عوامل سریال تلویزیونی «نجلا» با تلفن ۱۶۲ روابط عمومی صداوسیما، بی‌واسطه به تماس های مردمی‌ پاسخ دادند و پس از آن نشست خبری سریال در  اداره کل روابط عمومی سازمان  صدا و سیما برگزار شد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.