• شنبه / ۱ آذر ۱۳۹۹ / ۱۲:۲۷
  • دسته‌بندی: اصفهان
  • کد خبر: 99090100401
  • منبع : نمایندگی دانشگاه اصفهان

ادارات اصفهان در نخستین روز دورکاری چگونه عمل کردند؟

ادارات اصفهان در نخستین روز دورکاری چگونه عمل کردند؟

ایسنا/اصفهان براساس طرح جامع مدیریت هوشمند محدودیت‌های متناسب با وضعیت و روند ویروس کرونا از امروز اول آذر ماه، به مدت ۲ هفته اجرا می‌شود که تعطیلی دو هفته ای تمام اصناف به غیر از مشاغل گروه اول و همچنین دورکاری دو سومی کارمندان تا نیمه آذر ماه باید در شهرهای قرمز، نارنجی و زرد اجرا شود.

هفته پیش ایرج حریرچی- معاون کل وزیر بهداشت در این باره اعلام کرد که تعطیلی در مناطق قرمز یعنی همه جا تعطیل است، به جز گروه شغلی شماره یک که مایحتاج ضروری مردم را تهیه می‌کند؛ مانند سوپرمارکت، بیمارستان، مطب، داروخانه و همانند آنها. از سوی دیگر مصوبه حضور یک سومی کارمندان در ادارات دولتی و نیمه دولتی به مدت دو هفته لازم الاجراست.

اگرچه مصوبه دورکاری کارمندان دولت از ابتدای شیوع ویروس کرونا تاکنون در حال اجراست و در برهه ای از زمان تا آخر اردیبهشت توسط دولت بر آن تاکید شد، اما بعد از آن اجرای این مصوبه به عهده مدیران واگذار شد و مدیران بخش های مختلف به صورت سلیقه ای در این خصوص عمل کردند و بعضا شاهد مقاومت در این خصوص بودیم.   

حریرچی همچنین در خصوص اینکه «بعضی مدیران سازمان‌ها نسبت به دورکاری کارمندان خود مقاومت به خرج می‌دهند و آنها را مجبور به حضور در کار می‌کنند؟»، اعلام کرد: در تمام شهرها مسئول اصلی اجرای تعطیلات فرمانداران و در استان‌ها، استانداران هستند.

وی با اشاره به اعمال جرایم در خصوص ممانعت برخی مدیران از دورکاری کارمندان خود، تاکید کرد: از جمله اعمال قوانین برای چنین مدیرانی این است که تا سه ماه انفصال از خدمت و جرایم نقدی پیش‌بینی شده و بنده فکر نمی‌کنم مدیری در بخش دولتی و خصوصی در این خصوص مقاومت کند؛ چون این موضوع قانون است و برخورد قاطع می‌شود.

 وی اضافه کرد: کارمندان می‌توانند در صورت تخلف در این خصوص با سامانه ۱۹۰ تماس گرفته و شکایت کنند؛ همچنین دادستان‌ها و فرمانداران نیز وارد عمل می‌شوند.

بنابر آمارهای رسمی وزارت بهداشت از ۲۴ شهرستان استان اصفهان، ۱۴ شهرستان در وضعیت قرمز و ۱۰ شهرستان در وضعیت نارنجی قرار دارند، بنابراین شهرستان زرد در استان نداریم. بنابراین مطابق این دستورالعمل گروه های شغلی شماره ۲، ۳  و ۴ در شهرهای قرمز تعطیل هستند و دورکاری یک سومی کارکنان در ادارات از امروز باید اجرا شود، همچنین در شهرهای نارنجی دو سوم کارکنان باید در محل کار حضور داشته باشند و یک سوم دورکار باشند.

شرایط دورکاری در ادارات اصفهان

به همین منظور برخی دستگاه ها و ادارات اصفهان که در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارند، در خصوص دورکاری خود به ایسنا پاسخ دادند.

شرکت آب منطقه ای اصفهان به ایسنا اعلام کرد که از امروز -اول آذر ماه محدودیت های جدید که شامل حضور یک سومی کارکنان در محل کار است، ابلاغ شده و این موضوع اجرایی شده است.

شرکت آب و فاضلاب اصفهان در خصوص اجرای مصوبه حضور یک سومی کارکنان، اعلام کرد: شیفت بندی و دورکاری کارکنان در این شرکت در حال انجام است.

بر اساس مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا آموزش حضوری در هر استانی که در وضعیت قرمز قرار دارد، ممنوع است و براساس آن، تمام فعالیت‌های دانشگاه ها تا تاریخ ۱۴ آذر ماه به‌صورت دورکاری و بدون حضور فیزیکی انجام می شود.

بر این اساس دانشگاه های استان اصفهان نیز مطابق با این مصوبه عمل کرده اند و طی دو هفته پیش رو، آموزش ها در دانشگاه های اصفهان، صنعتی اصفهان، کاشان و دانشگاه های آزاد اسلامی به شیوه غیرحضوری و مجازی ادامه می یابد و فعالیت اداری دانشگاه ها نیز مجازی و به صورت دورکار و شیفت بندی برنامه ریزی شده است.

اداره کل آموزش پرورش استان اصفهان نیز همانند دیگر ادارات مصوبه یک سوم حضور کارمندان را از امروز به اجرا درآورده است و در مدارس استان آموزش به صورت غیرحضوری انجام می شود، همچنین کادر اجرایی مدارس نیز در این دو هفته تعطیل و دورکار هستند.

اداره کل استاندارد استان اصفهان نیز یکی از دیگر از اداراتی است که مصوبه حضور یک سومی را به کارکنانش ابلاغ کرده و در حال حاضر کارمندان آن از امروز به صورت شیفتی مشغول به کار هستند.

اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان نیز به ایسنا اعلام کرد که این مصوبه به اداره کل ابلاغ شده و از امروز قانون حضور یک سوم کارکنان در محل کار در حال اجراست.

اداره کل امور اقتصاد و دارایی استان اصفهان نیز از اجرای مصوبه دورکاری خبر داد و اعلام کرد: این قانون در این مجموعه اجرا شده و کارمندان به صورت شیفت بندی و حضور یک سومی حضور دارند.

روابط عمومی اتاق بازرگانی اصفهان نیز از اجرای این مصوبه خبر داد و اعلام کرد: باتوجه به اینکه مجموعه اتاق بازرگانی مجموعه خصوصی است و اجرای مصوبه دورکاری به اختیار خود مجموعه است، اما برای همراهی با کشور، حضور کارمندان اتاق بازرگانی به صورت حداقلی رسیده است.

سازمان نظام مهندسی ساختمان اصفهان نیز در این باره اعلام کرد از امروز مصوبه دورکاری دو سوم کارکنان را اجرا کرده و یک سوم کارمندان در این سازمان مشغول به فعالیت هستند.

همچنین سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان از اجرای این مصوبه و حضور یک سومی کارمندان با همکاری یکدیگر به صورت یک روز در میان در محل کار خبر داد.

قانون حضور یک سومی کارمندان همچنین از امروز در سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان اجرا شده و کارمندان به صورت شیفتی در محل کار حضور دارند.

اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان اصفهان نیز به ایسنا اعلام کرد: با توجه به اینکه این مجموعه جز مشاغل خدماتی و ضروری است، بنابراین ۵۰ درصد کارکنان ملزم به حضور در محل کار هستند و نیمی دیگر از کارکنان از منزل مشغول به فعالیت هستند.

مسئولیت و کنترل دورکاری کارکنان با مدیریت دستگاه های اجرایی است

سخنگوی ستاد استانی مقابله با کرونا در اصفهان نیز در خصوص اجرای مصوبه دورکاری دو سوم کارکنان ادارات دولتی و نیمه دولتی استان از امروز- اول آذر ماه به ایسنا، گفت: بخش اول محدودیت ها شامل ادارات است که به ادارات ضروری و غیر ضروری تقسیم می شوند. خدمات ضروری شامل دستگاه های اجرایی است که در زندگی روزمره شهروندان تاثیر مستقیم دارند و خدمات دوم مشاغل عادی است.

حجت الله غلامی افزود: بر این اساس حضور کارمندان در ادارات شهرهای قرمز به صورت یک سوم است و در مشاغل ۲ و ۳ و ۴ دو هفته تعطیلی از اول آذر اعمال می شود. در شهرهای قرمز کارکنان مشاغل ضروری باید ۵۰ درصد در محل کار حضور داشته باشند و خدمات عادی یک سوم در محل کار و دو سوم دورکار باشند.

وی با اشاره به اینکه در شهرهای نارنجی برای خدمات ضروری باید دوسوم کارکنان در محل کار حضور یابند، تصریح کرد: در این شهرها، کارکنان خدمات ضروری دو سوم و برای خدمات عادی ۵۰ درصد باید در محل کار حضور داشته باشند.

سخنگوی ستاد استانی مقابله با کرونا در اصفهان تاکید کرد: مسئولیت و کنترل دورکاری کارکنان با مدیریت دستگاه های اجرایی است و تخلفات احتمالی توسط سازمان اداری و استخدامی پیگیری خواهد شد.

وی با بیان اینکه تمام مدیران دستگاه های اجرایی کشور مشمول رعایت این بخشنامه هستند، تصریح کرد: این بخشنامه، کارکنان اجرایی ادارات دولتی و نیمه دولتی به جز نیروهای مسلح را شامل می شود و در صورت تخلف، موارد باید به بازرسی استانداری ها ارجاع داده شود.

دو هفته دورکاری دو سومی کارمندان اجباری است

معاون مدیرکل اداری و مالی استانداری اصفهان در این باره به ایسنا، گفت: دورکاری شرایط خود را دارد و همانند قانون گذشته قابل اجرا است که اکنون بر اساس ابلاغیه جدید، دورکاری کارکنان به مدت دو هفته اجبار شده و باید یک سوم در محل کار حضور داشته باشند و دو سوم دیگر از منزل دورکار باشند، البته باید زیرساخت های دورکاری در منزل فراهم باشد.

نعمت الله اشکستانی تاکید کرد: در حال حاضر زیرساخت ها تاحدودی فراهم شده و اینکه دستگاه ها این زیرساخت ها را فراهم کرده اند، باید بررسی شود.

وی درباره وضعیت دورکاری کارکنان بخش خصوصی نیز، توضیح داد: بخش خصوصی نیز باید در حد امکان، محدودیت های دورکاری را رعایت کنند.

وی تصریح کرد: مدیران دستگاه های دولتی و نیمه دولتی ملزم به رعایت محدودیت های وضع شده هستند و در صورت تخلف باید با سامانه ۱۹۰ وزارت بهداشت تماس بگیرند.

معاون مدیرکل اداری و مالی استانداری اصفهان تاکید کرد: براساس قانون اداری استخدامی تنبیهات انظباطی بررسی می شود و روسای ادارت دولتی و نیمه دولتی ملزم به رعایت مصوبه دورکاری در مدت مشخص هستند. از سوی دیگر مدیران باید با کارمندان متخلفی که در محیط کار پروتکل های بهداشتی را رعایت نمی کنند برخورد کنند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.