• جمعه / ۲۶ دی ۱۳۹۹ / ۱۶:۴۶
  • دسته‌بندی: آذربایجان غربی
  • کد خبر: 99102619619
  • منبع : نمایندگی آذربایجان غربی

رئیس جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی :

۱۱۴۰ نفر از شهروندان آذربایجان غربی در طرح ملی مشاغل خانگی ثبت نام کردند

۱۱۴۰ نفر از شهروندان آذربایجان غربی در طرح ملی مشاغل خانگی ثبت نام کردند

ایسنا/آذربایجان غربی کمیته علمی طرح ملی توسعه مشاغل خانگی آذربایجان غربی جهت آسیب شناسی و هم افزایی کیفی و بررسی طرح با حضور مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان، رئیس جهاد دانشگاهی استان و معاونان هر دو دستگاه و مسئولان و مدیران طرح ملی مشاغل خانگی در سالن جلسات حوزه ریاست جهاد دانشگاهی برگزار شد.

در این نشست دکتر رستم زاده، رئیس جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی در این نشست با اعلام اینکه این طرح با همکاری اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی و جهاد دانشگاهی  برگزار می شود ضمن ارایه گزارشی از روند اجرای طرح ملی مشاغل خانگی اظهار کرد:ثبت نام طرح ملی مشاغل خانگی در استان از ابتدای شهریور ماه سالجاری با ظرفیت ۵۰۰ نفر آغاز شد که با استقبال هم استانیها و متقاضیام مشاغل خانگی مواجه شد.
وی ادامه داد: در این مرحله تا کنون ۱۱۴۰ نفر از طریق سامانه ملی مشاغل خانگی به آدرس inhb.ir ثبت نام کرده اند که یک هزار نفر آن ثبت نام کنندگان نیز ارزیابی ها ی اولیه را طی کرده اند.
رئیس جهاددانشگاهی آذربایجان غربی اظهار کرد: متقاضیان پس از ثبت‌نام ؛ غربال‌گری و راستی آزمایی می‌شوند  سپس به متقاضیان آموزش‌ها و مشاوره‌های عمومی و تخصصی و اتصال به بازار ارائه خواهد شد.
وی با اشاره به گامهای اجرایی این طرح ملی در استان اظهار کرد: استعداد سنجی، توانمندسازی و اتصال به بازار از جمله گامهای اجرایی فاز اجرایی طرح ملی مشاغل خانگی است که در مرحله استعداد سنجی اطلاعات فردی، سطح مهارت فنی، سوابق کار، انگیزه، تجربه در فروش، خلاقیت، کار تیمی متقاضیان مورد ارزیابی و سجنش قرار می گیرد.
وی ادامه داد: در مرحله توانمندسازی مشاوره ها و اموزش های عمومی و تخصصی به متقاضیان ارائه می شود و در مرحله اتصال به بازار با شناسایی حداقل ۴۰ پشتیبان اقدامات مربوط به برندسازی و توسعه و فروش محصول به انجام خواهد رسید.
رستم زاده با اشاره به نسبت سهم مشاغل خانگی کشور در مقایسه با سایر کشورها خاطر نشان کرد: باید مختصات مشاغل خانگی به سمت قرار گرفتن در زنجیره ارزش کسب و کارهای بزرگتر سوق داده شود و از این منظر حایز اهمیت و مورد تامل باشد که ماهیت خروجی شغل در چه زنجیره‌ای ارزش آفرینی می‌کنند.
رستم زاده با تشریح اهمیت نگاه متفاوت به مشاغل خانگی و متناسب سازی آن گفت: جغرافیا و ابعاد بازار مشاغل خانگی نیز نیازمند بازمهندسی و رصد متمایزانه علمی و ظریف و طراحی مدلی براساس آن یافته های علمی و عملی است.
مدیر طرح مشاغل خانگی آذربایجان غربی با اشاره به اهمیت مرحله اتصال به بازار در اجرای طرح مشاغل خانگی گفت: در اجرای طرح مشاغل خانگی هدف ایجاد اشتغال بدون تکیه بر تسهیلات است تا افراد جویای کار با تکیه بر توانمندی های خود و بهره مندی از اموزشهای ارائه شده در این طرح صاحب اشتغالی پایدار شوند.
رئیس جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی با اشاره به اینکه ابعاد فرهنگی و بینشی طرح برای این نهاد بسیار حایز اهمیت است،تصریح کرد: جهاددانشگاهی آذربایجان غربی با بسیج همه معاونتهای واحد در صدد است تا همه ابعاد آموزشی پژوهشی فرهنگی اتصال به بازار و اشتغال آفرینی طرح را با ظرفیت جهاددانشگاهی و مشاوره ها و نظارت اداره کل کار و امور اجتماعی  به یک کار پر خیر و برکت و خروجی مدار الگویی به شکل گزین و وزین مدیریت کند.
ابوالفضل عبادی ، مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی آذربایجان غربی نیز در این جلسه با تاکید براینکه باید از توانمندی های جهاد دانشگاهی در حوزه های مختلف نهایت استفاده را برد، افزود: جهاد دانشگاهی مجموعه ای فعال و پای کار است و همواره توانسته پتانسیلهای خود را به منصه ظهور بگذارد.
عبادی ضمن قدردانی از تلاشهای جهاد دانشگاهی در اجرای طرح مشاغل خانگی بیان اینکه جهاد دانشگاهی با بهره مندی از ظرفیت های خود متقاضیان واقعی  را در راستای اجرای موفق طرح ،استعدادیابی می کند، افزود: جهاد دانشگاهی با شناسایی افراد جویای کار که حقیقتا به دنبال اشتغال هستند سهم مهمی در اجرای موفق طرح دارد.
وی اجرای موفق و تاثیرگذار طرح مشاغل خانگی در استان را بسیار امید وار کننده دانست و اظهار کرد: طرح مشاغل خانگی با هدف ایجاد اشتغال پایدار اجرا می شود و در همین راستا پیش بینی می شود درصد اشتغالزایی و بهره مندی طیف وسیعی از متقاضیان این طرح بسیاربالا باشد.
مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان با بیان اینکه امروزه درآمد زایی مشاغل خانگی بالاست ، گفت: امروزه مشاغل خانگی تنها شغلهای سنتی گذشته از جمله قالیبافی نیست بلکه دنیای مجازی نیز به این فضا ورود یافته است به گونه ای که هر شخص با استفاده از کامپیوتر با اپلیکیشنی در تلفن همراه می تواند اشتغال ایجاد کرده و به سطح وسیعی از جامعه خدمات ارائه دهد.
وی مسئله توانمند سازی متقاضیان را بسیار مهم دانست و گفت: نکته حائز اهمیت به نتیجه رسیدن این طرح وایجاد اشتغال پایدار است.
مهندس فرخی معاون اشتغال اداره کل کارآذربایجان غربی نیز با تشریح مولفه های موثر بر بازار مشاغل خانگی بیان کرد: باید عنوان مشاغل خانگی با مطالعه و بررسی از محدودیت صرف شغل در خانه فراتر رود و در صورت تایید و تحقق این مهم سبب عمق بخشی پایداری قرار گرفتن در زنجیره های توسعه های کسب و کارهای بزرگتر از آن و تحقق کیفی اتصال به بازار و رونق و ثبات هر چه بیشتر آن می شود.
ایرانی معاون آموزشی جهاددانشگاهی آذربایجان غربی با تشریح اهداف آموزشی گفت: در اجرای گام‌های اصلی طرح نوآوری‌هایی مدنظر بوده که متناسب با نیاز و دغدغه‌های استانی می‌باشد و آموزش‌های این نهاد منجر به مهارت آفرینی با خروجی اشتغال پایدار می‌شود.
دیلمقانی مدیر اجرایی طرح ملی مشاغل خانگی درآذربایجان غربی با اشاره به اجرای موفق مرحله اول طرح مشاغل خانگی به صورت پایلوت در استان تصریح کرد: در مرحله دوم اجرای طرح مذکورتعداد ثبت نام کنندگان بیشتر از سهمیه ابلاغی به استان است که برنامه ریزی مدونی برای آن صورت گرفته است. 
وی با اشاره به اقدامات انجام در مرحله دوم اجرای طرح مشاغل خانگی در استان تصریح کرد: ابلاغ قراردادها، تبلیغات گسترده در سطح استان برای معرفی هرچه بیشتر رشته های این طرح ،ثبت نام متقاضیان و ارزیابی ثبت نامی ها تا به امروز انجام شده که هفته اینده نیز وارد مرحله استعداد سنجی و ارائه مشاوره یا اموزش می شویم.
دیلمقانی با بیان اینکه فاز اول طرح شامل بررسی ، شناسایی و اولویت بندی مزیتهای استان است که مکتوب به تهران برای بررسی ارسال شده است، گفت: نقاط قوت، ضعف و تهدیدهای استان از طریق مصاحبه با دستگاههای اجرایی و کارافرینان موفق از طریق پرسشنامه احصا شده است.
دکتر ولی زاده معاون پژوهشی واحد با اشاره به فازهای مختلف اجرایی و نقش پژوهش در آن اظهار کرد: تمامی عملیات اجرایی این طرح بر مبنای یافته های پژوهشی با همکاری گروههای مربوطه در ادامه فازهای اجرایی پیگیری خواهد شد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.