جنگ تحمیلی

برای دسترسی به اخبار قدیمی‌تر، در منوی مربوطه سال و ماه را محدود کنید.
 • شرح حماسه نیروهای ارتشی در عملیات «نصر۶»

  شرح حماسه نیروهای ارتشی در عملیات «نصر۶»

  عملیات «نصر۶» یکی از سنگین ترین نبردهای انجام شده در ارتفاعات میمک در طول سال های دفاع مقدس می باشد. به کارگیری شش تیپ از نیروی زمینی ارتش در مقابل بیش از ۱۵ تیپ عراقی در یک منطقه محدود کوهستانی، شدت نبرد در این عملیات را به خوبی نشان می دهد.

 • یادکردی از یک شهید اسیر

  یادکردی از یک شهید اسیر

  محمود پس از ساعت‌ها درگیری با ارتش متجاوز بعث عراق و پس از مقاومت و ایثارگری، به همراه تعدادی از نیروهای «لشکر ۷ ولیعصر» به محاصره دشمن درآمد و اسیر شد.

 • داستان یک تشابه اسمی در جبهه

  داستان یک تشابه اسمی در جبهه

  یکی از فرماندهان پیشم آمد و شروع کرد به سخنرانی در خصوص جهاد و شهادت و گفت:«شهادت؛ توفیق و سعادتی است که خدای متعال نصیب هرکسی نمی‌کند.» خلاصه آنقدر مقدمه چید تا بالاخره گفت: «جعفر شهید شده.»

 • چرا سربازان عراقی از آزادی اسرا خوشحال شدند؟

  چرا سربازان عراقی از آزادی اسرا خوشحال شدند؟

  نمایندگان صلیب‌سرخ جهانی نیز در یکی از آسایشگاه‌ها با تک تک اُسرا مصاحبه می‌کردند و از آن‌ها سؤال می‌پرسیدند: «آیا مایلید به ایران برگردید یا دوست دارید به کشور دیگری پناهنده شوید.» به جز چند نفر که موقع اسارت قاچاقچی بوده و به عراق پناهنده شده بودند.

 • مروری بر دستاوردهای عملیات «والفجر۳»

  مروری بر دستاوردهای عملیات «والفجر۳»

  پس از استقرار نیروهای تیپ اسلام‌آباد در خط مرزی این منطقه و اجرای آتش متقابل (هر چند ضعیف) علیه دشمن، آتش عراق قطع شد و مردم به شهر بازگشتند. بعد از مدتی تیپ ۸۴ خرم‌آباد جایگزین یگان قبلی در منطقه شد. مدتی از استقرار این یگان نگذشته بود که آتش دشمن مجدداً آغاز شد و به‌تدریج به آتش دو طرفه مبدل شد.

 • خانه‌ای که شده بود «اتاق جنگ»

  خانه‌ای که شده بود «اتاق جنگ»

  خانه اش شده بود جبهه. فقط گاهی مثل یک میهمان می آمد و سری به ما می زد و می‌رفت. او مهمان ما بود و مهمان خودش هم ترکش‌ها و جراحت ها بودند. جراحت شیمیایی و ترکش‌هایی که در بدنش بود، فعالیت را برایش سخت کرده بود. گاهی به خاطر ترکشی که در کمرش بود، تا صبح نمی‌توانست بخوابد.

 • روزی که نفس منافقین به تنگ آمد

  روزی که نفس منافقین به تنگ آمد

  سازمان مجاهدین خلق بر اساس تحلیل و برداشت خود و با مغتنم دانستن فرصت پیش‌آمده، در سوم مرداد ۱۳۶۷، عملیات خود موسوم به «فروغ جاویدان» را آغاز کرد. طبق برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده، در این روز، یگان‌های سازمان مجاهدین خلق از قرارگاه خود در عمق خاک عراق حرکت کرده و ساعت ۱۶ با عبور از مرز خسروی عملیات خود را آغاز کرد.

 • درگذشت مادر سه شهید دفاع مقدس

  درگذشت مادر سه شهید دفاع مقدس

  مادر شهیدان «مهدی، حسن و محمد غلامی» از خراسان رضوی پس از تحمل سال‌ها درد و رنج دوری از فرزندان شهیدش درگذشت.

 • شهادت یک جانباز۷۰ درصد دفاع مقدس

  شهادت یک جانباز۷۰ درصد دفاع مقدس

  پیکر مطهر «علی اکبر وحید» جانباز ۷۰ درصد دوران دفاع مقدس در جوار همرزمانش به خاک سپرده شد.

 • شهید باقری در بحبوحه عملیات رمضان چه گفت؟

  شهید باقری در بحبوحه عملیات رمضان چه گفت؟

  بعد از حسین بن علی (ع) شهادتی در کار نبود، اصلاً شهادت از صحنه اسلام جمع شد، بعد از کربلا و عاشورا دیگر ما شهادت نداریم، یک سیدی، یک عالمی، یک مبارزی گوشه‌کنار یک‌حرفی می‌زد، می‌گرفتند خفش می‌کردند، همین آقای علامه امینی ظاهراً کتاب «شُهَداءُ الفَضیلَة» نوشته ۱۴۰ شهید جمع کرده، ۱۴۰ شهید در طول این چند قرن،‌ شهادتی در کار نبود

 • پدر شهیدان «کریم‌پناه» درگذشت

  پدر شهیدان «کریم‌پناه» درگذشت

  پدر شهیدان والامقام «داوود و مجید کریم‌پناه» از استان اصفهان به فرزندان شهیدش پیوست.

 • یادکردی از یک حماسه توسط تیپ ۴۰ سراب

  یادکردی از یک حماسه توسط تیپ ۴۰ سراب

  فشار دشمن در این عملیات به مدت هشت روز ادامه یافت و بار دیگر میمک شاهد ایثار و جلوه روحیه شهادت طلبی رزمندگان دلاور نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران شد که مردانه تا پای جان ایستادند و اگر به اجبار مواضعی را دشمن تسخیر کرد، در مقابل آن تلفات و ضایعات بسیار زیادی را متحمل شد.

 • رهایی پس از آتش بس

  رهایی پس از آتش بس

  بعد از اسارت ما را به اردوگاه موصل یک بردند که بعدها به موصل دو تغیر نام یافت. از زمان اسیری تا ورود به اردوگاه هیچ مداوای بر روی من صورت نگرفت، با گذشت زمان زخم‌هایم چرک کرده بود و با شکنجه‌ها و قطع‌ کردن آب و غذا از طرف بعثی‌ها بر روی اسرا هر روز بدنم ضعیف‌تر می‌شد، به گونه‌ای که گاهی فشار درد گذر زمان را برایم طاقت فرسا می‌کرد.

 • جنگ بعد از پایان جنگ

  جنگ بعد از پایان جنگ

  یکی از تفاوت‌هایی که سال ۶۷ با دیگر سال‌ها دارد این است که آمریکا با ایران مستقیم وارد حمله شد و عراق نیز یگان‌های خود را به شدت تجهیز کرد. به گونه‌ای که پس از پذیرش قطعنامه ۵۶۸ عراق تصمیم مجدد گرفت تا به ایران حمله کند تا به این وسیله بتواند با تسخیر اهواز و خرمشهر با ایران وارد معامله شود

 • نیروی هوایی کشور کاملا به خودکفایی رسیده است/ نقش عظیم نیروی هوایی در کشور مغفول مانده است

  نیروی هوایی کشور کاملا به خودکفایی رسیده است/ نقش عظیم نیروی هوایی در کشور مغفول مانده است

  مشاور فرمانده نیروی هوایی جهموری اسلامی ایران و همرزم شهیدان دوران و بابایی، گفت: نیروهای هوایی وابسته مطلق به خارج از کشور بودند حتی برای یک پیج هواپیما هم نیازمند خارج بودیم چون تکنولوژی خاصی داشت اما امروز کشور ما در خودکفایی قطعات جزء معدود کشورهای جهان است و در منطقه حرف اول را می‌زنیم، این شعار نیست بلکه واقعیت است.

 • یادکردی از یک معلم مداح در ایام شهادتش

  یادکردی از یک معلم مداح در ایام شهادتش

  خدا خیلی دوستش داشت. در عملیات مرصاد در ایام عرفه و عید قربان و شهادت حضرت مسلم علیه السلام جلودار گردان حضرت مسلم ابن عقیل (ع) لشکر حضرت رسول(ص) درعملیات شد.

 • دومین وبینار «تمدن نوین اسلامی» برگزار می‌شود

  دومین وبینار «تمدن نوین اسلامی» برگزار می‌شود

  دومین وبینار «تمدن نوین اسلامی» (۲۹ تیرماه) با همکاری رایزنی فرهنگی کشورمان در اسپانیا و مرکز مطالعات راهبردی روابط فرهنگی برگزار می‌شود.

 • «طریق پرواز» یک شهید+ تصویر

  «طریق پرواز» یک شهید+ تصویر

  بسیاری از ما جوانان عادت به ثبت وقایع روزانه خود داریم در این میان شهید علی حیدری هم روش خاص خودش را داشت.

 • پذیرش قطعنامۀ ۵۹۸؛ تلخِ شیرین

  پذیرش قطعنامۀ ۵۹۸؛ تلخِ شیرین

  امروز سی‌وسومین سالگرد پذیرش قطعنامۀ ۵۹۸ شورای امنیت سازمان ملل و پایان جنگ ۸ سالۀ ایران و عراق است؛ جنگی که آغازگر آن به گواه اسناد و شواهد بسیار و غیر قابل‌ انکار صدام حسین بوده و خوی تجاوزگری او و رژیم بعث عراق را در حمله به کویت هم دیدیم.»

 • قطعنامه ۵۹۸ در چه شرایطی پذیرفته شد؟

  قطعنامه ۵۹۸ در چه شرایطی پذیرفته شد؟

  اگر شورای امنیت قاطعانه در آغاز تجاوز عراق، اعلام منازعه می‌کرد وتدابیر اجرایی لازم را بکار می‌بست، تحقیقاً جنگ به درازا نمی‌کشید. دلیل عمده ناکارآمدی شورای امنیت نیز نفوذ قدرتهای بزرگ در تصمیم‌گیریهای شورای امنیت و مجمع عمومی سازمان ملل بوده است.

 • برگزاری کمیسیون پزشکی بنیاد شهید و امور ایثارگران در دو استان

  برگزاری کمیسیون پزشکی بنیاد شهید و امور ایثارگران در دو استان

  سرپرست اداره کل کمیسیون پزشکی بنیاد شهید و امور ایثارگران از برگزاری جلسات این کمیسیون در استان‌های یزد و همدان خبر داد.

 • مراسم تبادل و استقبال از شهدای تازه تفحص شده در مرز شلمچه

  مراسم تبادل و استقبال از شهدای تازه تفحص شده در مرز شلمچه

  مراسم تبادل و استقبال از ۴۳ شهید تازه تفحص شده جنگ تحمیلی در مرز شلمچه برگزار شد. این شهدا در مناطق عملیاتی فکه، مجنون، شرق دجله و شلمچه و در عملیات های ولفجر مقدماتی، خیبر و بدر در سال ۶۷ به شهادت رسیده اند. همچنین در این تبادل، اجساد ۴ عراقی تحویل داده شد.

 • وقتی اردوگاه عراقی‌ها به دست اسرای ایرانی افتاد

  وقتی اردوگاه عراقی‌ها به دست اسرای ایرانی افتاد

  آن شب اردوگاه در اختیار اسرای ایرانی بود و همه خوشحال بودند. غافل از این که این کار از سوی عراقی‌ها بدون پاسخ نخواهد ماند. فردای آن روز بچه‌ها تصمیم گرفتند که نماز جماعت ظهر و عصر در محوطه برگزار شود. در حین نماز احساس کردیم که در بزرگ اردوگاه باز شد و عده‌ای با همهمه وارد شدند. نماز که تمام شد دیدیم که نیروهای ویژه هستند.

 • نقش اسرائیل در حفظ صدام

  نقش اسرائیل در حفظ صدام

  برخی فرماندهان ازجمله فرمانده وقت سپاه معتقدند چنانچه عملیات رمضان حدود ۲ هفته زودتر انجام می‌شد، موفق بود، زیرا در این صورت دشمن برای تکمیل اقدامات مهندسی و توسعه استحکامات خود، فرصت کافی نداشت. در این صورت رزمندگان اسلام می‌توانستند با استفاده از ضعف‌های دشمن، به‌سرعت در عمق مواضع دشمن نفوذ کنند. بنابراین علت اصلی شکست عملیات رمضان از دست دادن زمان و نوع آرایش دشمن بود.

 • مروری بر عملیات رمضان و استراتژی «تنبیه متجاوز»

  مروری بر عملیات رمضان و استراتژی «تنبیه متجاوز»

  یکی از عوامل مهم دیگر این بود که دشمن (ایران) در سرزمین خود می‌جنگید و بالطبع آشنایی کامل با محیط داشت؛ مثلاً دشمن از رود کرخه و انشعابات آن و یا رود کارون استفاده می‌کرد و مسائل غیرمترقبه‌ای را برای‌مان ایجاد می‌کرد (اصل غافل‌گیری) و نیروهای خط مقدم را در احاطه داشت. » اسناد به دست آمده در عملیات والفجر مقدماتی.

 • اشتباهی که صدام را به عذرخواهی واداشت

  اشتباهی که صدام را به عذرخواهی واداشت

  در زمان وقوع آن حادثه فرمانده پایگاه هوایی که آن مأموریت را انجام داد از پایگاه ما نبود، بلکه در اصل هواپیماهای ایران بود که خلبانش پس از فرار از ایران آن را به عراق آورده بود و ما هواپیما را بهسازی کرده بودیم. آن هواپیما یک «فالکون ۵۰ » ساخت فرانسه بود که می‌توانست دو فروند موشک «اگزوسه» با خود حمل کند. هواپیمای مزبور از پایگاه هوایی کوت که اسکادران میراژهای ما در آن مستقر بود به پرواز درآمد.

 • جزئیاتی از عملیات پدافند جزیره مجنون

  جزئیاتی از عملیات پدافند جزیره مجنون

  ساعات اولیه روز بیستم و یکم تیرماه سال ۱۳۶۵ شاهد تلاش ناموفق نیروهای عراقی برای بازپس گیری جزیره مجنون و دفاع جانانه نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران در برابر حملات دشمن بود.

 • چند روایت از عملیات رمضان

  چند روایت از عملیات رمضان

  دشمن که این مسئله را فهمیده بود، نیروها و تجهیزات خود را چندین برابر کرد. ارتش عراق اگر موفق می‌شد که مانع اتصال این خاکریز شود، می‌توانست با قوای زرهی به مواضع نیروهای خودی نفوذ کند و کار را پایان دهد و یا چون نیروها از این جناح آسیب‌پذیر بودند، مانع رفت‌وآمد و تدارک آن‌ها در جلو شود. دشمن برای این کار، حدود ده دستگاه تانک به میدان آورده و در فاصله حدود یک کیلومتری در مقابل این شکاف قرار داده بود.

 • درگذشت مادر شهیدان«هندوزاده کرمانی»

  درگذشت مادر شهیدان«هندوزاده کرمانی»

  حاجیه خانم «رخساره گروسی»، مادر گرانقدر سرداران شهید والامقام «ابراهیم و مصطفی هندوزاده کرمانی» از شهدای استان کرمان در دفاع مقدس، آسمانی شد.

 • تمجید فرمانده بعثی از خلبانان ایرانی

  تمجید فرمانده بعثی از خلبانان ایرانی

  پس‌ازآنکه خلبان‌ها از آموزشگاه خلبانی فارغ‌التحصیل می‌شدند، از میان آنها بهترین‌ها برای پرواز با هواپیماهای میراژ انتخاب می‌شدند. اما همه خلبان‌های بمب‌افکن‌های توپولف صرفا برای پرواز با بمب‌افکن‌ها در نظر گرفته می‌شدند؛ زیرا خلبان‌های اولیه بمب‌افکن‌ها خلبان‌های خوبی نبودند و حتی در آغاز جنگ یکی از آنها به علت امتناع از اجرای مأموریت اعدام شد.