• شنبه / ۳۰ شهریور ۱۳۹۸ / ۰۹:۵۷
  • دسته‌بندی: آسیا،خاورمیانه
  • کد خبر: 00061214722
  • خبرنگار : 71639

تایوان یک هم‌پیمان دیگر را هم از دست داد

تایوان یک هم‌پیمان دیگر را هم از دست داد
خانم تسای اینگ ون

کشور جزیره‌ای کریباتی روابط دیپلماتیک خود با تایوان را قطع کرد؛ این در حالی است که دولت چین، فشار بر هم‌پیمانان تایوان را جهت افزایش نفوذ، دستور کار خود قرار داده است.

به گزارش ایسنا به نقل از تلگراف، جوزف وو، وزیر خارجه دولت تایوان، روز جمعه در جمع خبرنگاران اعلام کرد: "امروز کریباتی رسما از قطع روابط دیپلماتیک با کشور ما خبر داد"؛ این مقام افزود که تایوان نیز متقابلا این رویکرد را در قبال کریباتی اتخاذ می‌کند.

پیش‌تر هنگامی که "جزایر سلیمان" همین رویه را درخصوص تایوان پیش گرفت و همانند کریباتی به دولت چین نزدیک‌تر شد، تسای اینگ-ون، رئیس‌جمهوری تایوان، چین را به استفاده از "دیپلماسی دلاری" متهم کرد.

این رئیس‌جمهوری در پیامی اظهار داشت: "طی چند سال گذشته، چین به طور پیوسته از فشار اقتصادی و سیاسی برای سرکوب فضای بین‌المللی تایوان استفاده کرده است". او اقدام چین را "چالشی گستاخانه و ضرر رسان به نظم بین‌المللی" عنوان کرده بود.

کریباتی با تغییر موضع خود، هفتمین کشوری است که از زمان تصدی ریاست جمهوری توسط تسای اینگ-ون روابطش با تایوان را کنار می‌گذارد. این سیاست‌مدار تایوانی که در سال ۲۰۱۶ بر روی کار آمد، به دلیل عدم پایبندی به "سیاست چین واحد" مورد سوء ظن مقامات پکن قرار دارد.

چین تاکنون با تلاش برای انضمام جزیره تایوان (با ۲۳ میلیون ساکن)، سعی داشته است به واسطه تحت فشار گذاشتن و یا جذب کردن هم‌پیمانان آن، دولت تایوان را منزوی کند؛ ادعای چین آن است که تایوان حق برقراری روابط با هیچ کشوری را ندارد.

به باور برخی تحلیل‌گران، تلاش سرسختانه پکن جهت منزوی ساختن تایوان، بخشی از استراتژی شی جینپینگ، رئیس‌جمهوری چین برای تحت کنترل درآوردن این جزیره طی دوران خود است.

در همین حال تایوان همانند کشورهای دموکرات، صاحب انتخابات، دولت، واحد پول، ارتش و رویکردی در سیاست خارجه است. مردم تایوان می‌توانند بدون اخز ویزا به ۱۴۹ کشور جهان سفر کنند.

در ماه ژانویه پیش رو، تسای برای بار دوم جهت تصدی ریاست جمهوری به رقابت انتخاباتی خواهد پرداخت. تایوان چین را متهم به دخالت در این انتخابات کرده است.

حال تنها ۱۵ کشور باقی‌اند که هم‌پیمان تایوان تلقی می‌شوند و روابط رسمی با آن دارند؛ اما آمریکا، انگلیس، ژاپن و استرالیا، از جمله کشورهایی هستند که تایوان روابطی غیر رسمی و خوب با آن‌ها دارد.

انتهای پیام