• شنبه / ۳۰ شهریور ۱۳۹۸ / ۱۴:۲۵
  • دسته‌بندی: سیاست خارجی
  • کد خبر: 00061215144
  • خبرنگار : 71579

درخواست یک فرمانده ائتلاف سائرون عراق برای برگزاری جلسه ویژه در رابطه با تنش تهران - واشنگتن

درخواست یک فرمانده ائتلاف سائرون عراق برای برگزاری جلسه ویژه در رابطه با تنش تهران - واشنگتن

یکی از فرماندهان ائتلاف سائرون عراق از احزاب سیاسی و ریاست های سه‌گانه کشورش خواست تا یک جلسه ویژه در رابطه با تنش ایران و آمریکا برگزار کنند و موضع یکپارچه ای در رابطه با این موضوع اتخاذ کنند.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری المعلومه، رائد فهمی، یکی از فرماندهان ائتلاف سائرون عراق که ریاست آن را مقتدی صدر برعهده دارد گفت: عراق باید یک جلسه ویژه در رابطه با آخرین تحولات بحران ایران و آمریکا و پیامدهای آن بر منطقه و خصوصا عراق برگزار کند.

وی افزود: علیرغم تلاش عراق و جامعه بین المللی برای حل بحران آمریکا و ایران از طریق راه حل های دیپلماتیک، اظهارات و اقدامات دو طرف ایران و آمریکا در سطح امنیتی و اقتصادی  نشان می دهد که تنش میان دو کشور شدیدتر شده است.

فهمی گفت: ما عراقی ها باید آماده هر اتفاقی باشیم زیرا چه بخواهیم وچه نخواهیم اگر جنگی رخ دهد عراق نیز جزئی از آن خواهد بود.

وی در پایان گفت: از تمام احزاب سیاسی از جمله ریاست های سه گانه عراق می خواهیم که به طور فوری یک جلسه ویژه در پارلمان برگزار کنند و موضع ملی و یکپارچه در رابطه با بحران تهران و واشنگتن اتخاذ کنند.

به گزارش ایسنا، در پی حملات انصارالله یمن به پالایشگاه های سعودی و متهم کردن ایران به دست داشتن در این حملات تنش میات ایران و آمریکا شدیدتر شده است.

پیش از این ،کریم علیوی، یکی از فرماندهان سازمان بدر و نماینده پارلمان عراق  گفت: اگر جنگی میان ایران و آمریکا رخ دهد عراق در کنار ایران خواهد ایستاد. در صورت بروز جنگ چه دولت عراق بپذیرد چه نپذیرد در داخل کشور جنگی با آمریکایی ها رخ خواهد داد زیرا ملت عراق روابط تاریخی و عقایدی با ایران دارد و مقرها و پایگاه های آمریکایی در امان نخواهد بود.

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا پیش از این در پی حمله به تأسیسات نفتی آرامکوی عربستان اظهار کرد که به دنبال تشکیل ائتلافی برای مقابله با ایران است. او ادعا کرد که این کشور خواهان دستیابی به راه‌حلی صلح‌آمیز است.

پمپئو به خبرنگاران گفت: ما برای اهداف دیپلماتیک، خواهان تشکیل یک ائتلاف هستیم اما وزیر امور خارجه ایران تهدید به جنگ می‌کند و می‌گوید که تا آخرین سرباز آمریکایی خواهند جنگید. ما می‌خواهیم ائتلافی برای دستیابی به صلح ایجاد کنیم.

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در پیامی توییتری نوشت: " پمپئو وزیر امور خارجه ایالات متحده وارونه‌نمایی می‌کند: این ایران نیست که آرزو دارد تا کشته شدن آخرین آمریکایی بجنگد، بلکه این میزبانان وی از " تیم ب" بودند که ظاهراً آرزو دارند تا آخرین سرباز آمریکایی با ایران بجنگند. ایران هیچ تمایلی به جنگ ندارد ولی مثل همیشه از مردم و کشور خود دفاع خواهیم کرد."

انتهای پیام