• شنبه / ۲۱ فروردین ۱۴۰۰ / ۱۵:۲۸
  • دسته‌بندی: آسیا،خاورمیانه
  • کد خبر: 1400012110945
  • خبرنگار : 71129

سفیر دولت برکنار شده میانمار در سازمان ملل: فورا علیه خونتا اقدام کنید

سفیر دولت برکنار شده میانمار در سازمان ملل: فورا علیه خونتا اقدام کنید

سفیر دولت مدنی میانمار در سازمان ملل در حالی بر اقدامی قدرتمند علیه خونتا تاکید کرد که گزارش‌هایی از کشته شدن ده‌ها تن در جدیدترین سرکوب ارتش علیه معترضان منتشر شده است.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، میانمار از زمان روی کار آمدن ارتش و سرنگونی دولت توسط خونتا از فوریه سال جاری میلادی در آشوب به سر می‌برد و معترضان از تایید دولت خونتا امتناع کرده و همچنان با نیروهای امنیتی درگیر هستند.

بیش از ۶۰۰ تن در جریان این درگیری‌ها توسط نیروهای امنیتی کشته شدند و این مساله نگرانی جامعه بین الملل را به شدت در پی داشته است.

"کیاو مو تون"، سفیر دولت مدنی و سرنگون شده میانمار در نشست شورای امنیت سازمان ملل خواستار اقدامی فوری در قبال خونتا شامل اعمال منطقه پرواز ممنوع، تحریم تسلیحاتی و تحریم‌های بیشتر علیه اعضای ارتش و خانواده‌های آنها شده است.

وی افزود: اقدام جامع و قوی شما اکنون بشدت نیاز است. زمان برای ما مهم است. لطفا دست به اقدام بزنید.

ریچارد هورسی، تحلیلگر گروه بین المللی بحران نیز به شورای امنیت هشدار داده که میانمار در آستانه یک فروپاشی است و گفت:‌ اکثریت جمعیت این کشور آسیایی حکومت ارتش را نمی‌خواهند و هر آنچه لازم است را برای این منظور انجام می‌دهند. با این حال، به نظر می‌رسد که ارتش هنوز به دنبال تحمیل خواسته خودش است.

وی ادامه داد: این چنین اقداماتی شاید به ایجاد شرایطی منجر شود که در آن کشور دیگر قابل اداره نباشد. این مساله برای منطقه و همچنین برای جامعه بین‌الملل موجبات نگرانی را فراهم آورده است. چین و روسیه قدرت وتو را در شورای امنیت دارند و به صورت کلی مخالف تحریم‌های بین‌المللی هستند.

انتهای پیام