• دوشنبه / ۲۳ فروردین ۱۴۰۰ / ۰۷:۴۲
  • دسته‌بندی: سایر ورزش‌ها
  • کد خبر: 1400012212081
  • خبرنگار : 71468

موانع عجیب فدراسیون جهانی برای المپیکی‌شدن ملی‌پوشان روئینگ 

موانع عجیب فدراسیون جهانی برای المپیکی‌شدن ملی‌پوشان روئینگ 

ملی پوشان روئینگ ایران در مسابقات گزینشی المپیک راه پر پیچ و خمی را برای رسیدن به سهمیه المپیک پیش رو دارند به گونه ای که حتی برای به دست آوردن سهمیه مجبورند با یکدیگر هم رقابت داشته باشند.

به گزارش ایسنا، مسابقات قایقرانی روئینگ انتخابی المپیک ۱۵ تا ۱۷ اردیبهشت در ژاپن برگزار می شود. در این مسابقات در بخش مردان و زنان هر کدام، پنج سهمیه در روئینگ یک نفره و سه سهمیه در روئینگ دونفره  توزیع می شود.
ایران در سه قایق نماینده دارد و بهمن نصیری  و نازنین ملایی در روئینگ یک نفره و کیمیا  زارعی و زینب نوروزی در روئینگ دونفره به رقابت می پردازند.
بهمن نصیری و نازنین ملایی در صورتی که بین پنج نفر اول روئینگ یک نفره قرار بگیرند و قایق کیمیا زارعی و زینب نوروزی در روئینگ دونفره اول تا سوم شود، مجوز حضور در المپیک را به دست می آورند اما قطعی شدن سهمیه آنها بستگی به گذشتن از یک فیلتر دیگر دارد. 
 فدراسیون جهانی روئینگ قانون دیگری را بر سر راه روئینگ سواران گذاشته است که این قانون باعث می شود رقابت داخلی هم بین نمایندگان ایران شکل بگیرد و این قانون عجیب می تواند منجر به کم شدن اجباری سهمیه های روئینگ یک کشور شود.
 نحوه  رسیدن ایران به سهمیه المپیک در صورتی که بین پنج قایق اول یک نفره و سه قایق اول دونفره حضور داشته باشد، به شکل زیر است:

 *نمایندگان ایران اگر در این مسابقات مدال طلا بگیرند، سهمیه المپیک را به دست خواهند آورد. البته اگر ایران در هر سه قایق مدال طلا بگیرد فقط دو قایق را می تواند به المپیک بفرستد که این دو قایق هم باید از جنسیت متفاوت باشد.

 * اگر قایق های ایران مدال طلا نگیرند و در روئینگ یک نفره  در رده دوم تا پنجم  و در روئینگ دو نفره هم در رده دوم تا سوم قرار بگیرند، تنها یک سهمیه به ایران تعلق می گیرد و آن سهمیه هم به قایقی داده می شود که بهترین جایگاه را داشته باشد. برفرض مثال اگر ایران در روئینگ مردان دوم، در زنان چهارم و در دونفره سوم شود، سهمیه ایران اتوماتیک وار به روئینگ یک نفره مردان تعلق می گیرد چون رنکینگ بالاتری دارد.


*اگر هم قایق های ایران واجد شرایط رفتن به المپیک باشند اما در  دو یا سه ماده جایگاه مشابهی داشته باشند، مثلا دو قایق یا سه قایق ایران دوم شوند، در این صورت فدراسیون ملی تشخیص می دهد که کدام قایق را به المپیک اعزام کند. یعنی اگر نازنین ملایی و بهمن نصیری هر دو در روئینگ یک نفره دوم شوند، فدراسیون ایران باید انتخاب کند که کدام قایق را می خواهد به المپیک اعزام کند.
با این شرایط نمایندگان ایران علاوه بر اینکه باید با حریفان خود رقابت کنند تا بتوانند مجوز المپیک را بگیرند، رقابت داخلی را هم بین خود خواهند داشت تا بتوانند از طریق رنکینگ بالایی که دارند سهمیه نهایی را به دست آورند.
البته در صورتی که که قایق های ایران در گرفتن سهمیه المپیک جایگاه مشابهی داشته باشند، فدراسیون باید دست به انتخاب بزند که به نظر می رسد باید از الان مشخص کند که بر چه اساس می خواهد قایق المپیکی را انتخاب کند تا بعدا این مسئله ایجاد حاشیه نکند.
 انتهای پیام