• دوشنبه / ۲۳ فروردین ۱۴۰۰ / ۰۹:۴۴
  • دسته‌بندی: خانواده
  • کد خبر: 1400012312255
  • خبرنگار : 71650

چگونه مشارکت در انجام امور خانه را به فرزندانمان بیاموزیم؟

چگونه مشارکت در انجام امور خانه را به فرزندانمان بیاموزیم؟
عکس تزئینی است

یک مشاور با تاکید بر لزوم آموزش مسئولیت پذیری و انجام امور منزل به کودکان و نوجوانان، مطرح کرد: پیش از آنکه والدین مشارکت در کارهای منزل و مسئولیت پذیری را به فرزندانشان بیاموزند لازم است پدر و مادر هردو انجام امور داخل منزل را در دست بگیرند تا فرزندان یاد بگیرند انجام امور منزل تک جنسیتی و صرفا بر عهده مادر نیست.

مریم فولادی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه لازم است هر دو والد در انجام کارهای خانه به یکدیگر کمک کنند، اظهار کرد: یادگیری مشاهده‌ای روش بسیار مناسبی برای مشارکت فرزندان در انجام کارهای خانه است. برای این منظور اگر امور منزل تنها بر دوش مادر باشد فرزندان به اشتباه می‌آموزند که وظایف پدر به امور خارج از منزل و وظایف مادر به امور داخل منزل معطوف می‌شود.

این مشاور ادامه داد: اگر هر دو والد در انجام امور منزل مشارکت داشته باشند، فرزندان نیز می‌آموزند کارهای منزل صرفا برعهده زنان نیست و اینگونه می‌توان آنها را هم در انجام امور مشارکت داد. 

فولادی گفت: مسئولیت پذیری و مشارکت در انجام امور منزل امری اکتسابی است که باید آموزش آن از دوران کودکی توسط والدین، مدارس، اجتماع و... به صورت تدریجی آغاز شود. فرزندان هرگز نمی‌توانند رفتار مسئولیت پذیرانه‌ای از خود نشان دهد مگر آنکه مسئولیت پذیری را از کودکی آموخته باشد. 

وی افزود: لازم است فرزندان با شیوه‌های مشارکتی از ابتدای کودکی در کارهای منزل، مدرسه و ... مشارکت داشته باشند تا مسئولیت پذیری در انجام امور را بیاموزند و متعهدانه وظایف خود را انجام دهند.

فولادی واگذار کردن نقشها به کودکان و فراهم ساختن الگوهای متناسب عملی را در آموزش مسئولیت پذیری به آنها موثر دانست و درباره ضرورت آموزش آن تصریح کرد: انسان مسئول با عملکرد اثربخش خود به عنوان فردی کارآمد شناخته می‌شود، رفتارهای منفی او کاهش پیدا می‌کند و به طور کلی انسان سالمی است که روابط بین فردی مناسبی دارد.

وی همچنین این را هم گفت که آموزش مسئولیت پذیری به سلامت روان افراد کمک می‌کند و فقدان آن موجب بروز رفتارهای غیر موثر و پرخاشگرانه به هنگام مواجهه با فشارها و استرس‌ها می‌شود.

این مشاور در پایان افزود: آموزش مسئولیت پذیری به کودکان و نوجوانان باعث می‌شود آنها احساس کفایت، توانایی و موثر بودن در غلبه بر مشکلات، خودارزشمندی، توانایی برنامه ریزی داشته باشند و در راستای رفتارهای هدفمند گام بردارند. از این رو نقش والدین در آموزش مسئولیت پذیری به آنها از طریق شیوه‌های یاد شده بسیار حائز اهمیت است.
انتهای پیام