• دوشنبه / ۲۳ فروردین ۱۴۰۰ / ۱۴:۱۳
  • دسته‌بندی: هرمزگان
  • کد خبر: 1400012312653
  • منبع : نمایندگی هرمزگان

بیماران کرونایی باید در دوران قرنطینه چه کنند؟

بیماران کرونایی باید در دوران قرنطینه چه کنند؟

ایسنا/هرمزگان پزشک متخصص عفونی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: وقتی دچار علائم بیماری کرونا شدیم ابتدا خود را قرنطینه کنیم هنگامی که علامت دار هستیم احتمال سرایت و پخش ویروس بیشتر است؛ افرادی هم که بدون علامت هستند، همیشه می توانند ویروس را پخش کنند.

دکتر مهدی حسنی آزاد در گفت و گو با ایسنا، افزود: افرادی که مشکوک به کرونا هستند و خود را قرنطینه می کنند؛ می توانند پس از دریافت نوبت بصورت اینترنتی و غیر حضوری با مراجعه به مراکز خدمات جامع سلامت تست دهند.

وی با اشاره به شرایط مراجعه به مراکز درمانی یا پزشک پس از مثبت بودن نتیجه تست بیان کرد: اگر فرد با علائم خیلی شدید شامل تنگی نفس و سرفه و تب بیش از سه روز است نیاز به مراجعه به پزشک دارد؛ کسانی که داری بیماری زمینه ای هستند؛ از جمله بیماران سرطانی، افراد دیالیزی، دیابتی، مشکلات قلبی و فشار خون و یا بیماریهای زمینه ای روماتولوژی باید حتما به پزشک مراجعه کنند.

دکتر حسنی آزاد ابراز کرد: اگر علائم خفیف باشد و یا کاهش حس بویایی در فرد اتفاق بیفتد نیازی به مراجعه به پزشک نیست، افراد می توانند بدن درد ساده یا سرفه و گلودرد را با یک شربت یا قرص استامینوفن و سایر داروهایی که نیاز به نسخه پزشک ندارد درمان کنند.

وی عنوان کرد: بیماران کرونایی باید در قرنطینه دو هفته ای استراحت مناسب داشته باشند چرا که کم خوابی باعث کاهش سیستم ایمنی بدن خواهد شد؛ همچنین تغذیه مناسب مخصوصا میوه و سبزی تازه را در برنامه غذایی خود داشته باشند.

حسنی آزاد خاطرنشان کرد: بهترین نوع پیشگیری استفاده از ماسک و ماندن در خانه است فاصله گذاری اجتماعی یعنی در خانه بمانیم مگر اینکه کار حیاتی داشته باشیم در صورت خروج از منزل به مکانهای شلوغ اصلا وارد نشویم.

انتهای پیام