• سه‌شنبه / ۳۱ فروردین ۱۴۰۰ / ۱۲:۴۳
  • دسته‌بندی: حقوقی و قضایی
  • کد خبر: 1400013118773
  • خبرنگار : 71594

سازمان جوانان حقوق بشر اعلام کرد

برگزاری پویش کمک به زندانیان ایرانی نیازمند در خارج از کشور

برگزاری پویش کمک به زندانیان ایرانی نیازمند در خارج از کشور

دبیرکل سازمان جوانان حقوق بشر گفت: سازمان جوانان حقوق بشر به مناسبت ماه مبارک رمضان، پویش کمک به زندانیان ایرانی نیازمند در خارج از کشور را با شعار "شان ایرانی زندانی شدن نیست" برگزار کرد.

به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، امین انصاری دبیرکل سازمان جوانان حقوق بشر در نشست خبری طی درخواستی از هموطنان ایرانی در اقصی نقاط جهان اظهار کرد: هموطن آیا اطلاع دارید که برخی از ایرانیان به جهت عدم اطلاع از قوانین ورود و اقامت غیرمجاز سایر کشورها و همچنین به جهت مخدر دانستن بسیاری از اقلام دارویی همانند استامینوفن کدئین، شربت اکسپکتورانت، داروهای آرامش بخش دیازپام، اکسازپام و... در این کشورها، بیگناه بازداشت و به حبس‌های طولانی مدت محکوم می‌شوند.

دبیرکل سازمان جوانان حقوق بشر گفت: آیا می‌دانید برخی از ایرانیان نیز با به همراه داشتن چند گرم مواد مخدر برای مصارف شخصی متهم به نقل و انتقال و ورود مواد مخدر شده و به مجازات‌های سنگین محکوم می‌گردند.

انصاری افزود: درد آور آن است که در بسیاری از زندان‌های خارج از کشور برخلاف زندان‌های ایران، کلیه هزینه‌های ضروری از جمله تهیه وسایل شخصی (لوازم بهداشتی و دارویی و درمان) و حتی رفع نیازهای خورد و خوراک شخصی بر عهده زندانیان می‌باشد. آنها غالبا مکلف به پرداخت هزینه آب، برق و تلفن در زندان می‌باشند.

دبیرکل سازمان جوانان حقوق بشر خاطرنشان کرد: بی بضاعت بودن زندانیان و افزایش قیمت دلار فشار سنگینی به زندانیان و خانواده‌های آنان وارد می‌آورد. لزوم پرداخت حق الوکاله‌های سنگین به قیمت ارزی برای دفاع از پرونده زندانیان در مراجع قضائی کشور مقابل و همچنین محکومیت به پرداخت جریمه‌های نقدی نیز یکی دیگر از مشکلات ایرانیان زندانی در خارج از کشور می‌باشد.

انصاری ادامه داد: آیا شنیده‌اید که دستگاه قضائی زندانیان ایرانی را به کشورشان منتقل می‌کند. اما طبق قوانین حقوق بین الملل باید هر بار مراجع ذی‌صلاح دو کشور برای انتقال زندانیان ایرانی از خارج از کشور به وطن توافق نمایند. پرونده‌های محکومان باید روند حقوقی و سیاسی بسیار طولانی را برای انتقال طی نمایند. گاهی بهانه جویی‌های کشور مقابل، انتقال زندانیان ایرانی را سال‌ها با تاخیر مواجه می‌کند و در نتیجه این انتظار، مستلزم تحمل درد و رنجی طولانی است.

وی افزود: متاسفانه آمار بالای بازداشت شدگان و زندانیان ایرانی در خارج از کشور، ما را بر آن داشت تا دست یاری به سوی شما دراز کنیم و از همه مردم عزیز تقاضا داریم در صورت تمایل کمک‌های نقدی خود را به شماره بانکی ذیل واریز کنید.
شماره حساب: 1503438921

شماره کارت: 5859837008019750

شماره شبا: IR680180000000001503438921

بانک تجارت به نام سازمان جوانان حقوق بشر

در صورت نیاز شماره مجازی ذیل در شبکه‌های اجتماعی واتس آپ و ایتا پاسخگوی سوالات شماست.

تلفن: 989902029533+

پیج اینستاگرام سازمان: hoghogh.bashar

سایت سازمان: /http://www.humanrights-youth.com

انتهای پیام