• سه‌شنبه / ۳۱ فروردین ۱۴۰۰ / ۱۷:۰۱
  • دسته‌بندی: خراسان جنوبی
  • کد خبر: 1400013119095
  • خبرنگار : 50028

در نشست خبری رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌ جنوبی مطرح شد:

از خسارت افزایشی خشکسالی به بخش کشاورزی تا پیگیری‌ها برای نجات دام‌

از خسارت افزایشی خشکسالی به بخش کشاورزی تا پیگیری‌ها برای نجات دام‌

ایسنا/خراسان جنوبی رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی گفت: خسارت وارده به بخش کشاورزی در مرحله اول خشکسالی دو هزار و ۴۷۰ میلیارد تومان بوده که در حال افزایش است.

غلامرضا قوسی، امروز سه شنبه ۳۱ فروردین در نشست خبری مجازی اظهار کرد: خشکسالی بر بخش کشاورزی و صنعت دام تأثیر مستقیم گذاشته است که با توجه به ظرفیت بالای اشتغال زایی این حوزه باید تدبیری برای رفع مشکلات دامداران و کشاورزان اندیشید.

به گزارش ایسنا، وی بیان کرد: امسال یک سال سخت برای کشاورزان و دامداران استان است و اگر تشکل‌ها و اشخاص حقیقی و حقوقی بخواهند علوفه وارد کنند، از آنان حمایت می‌کنیم.

وی ادامه داد: متوسط بارندگی در خراسان‌جنوبی حدود ۳۸ میلی‌متر بوده که این میزان کاهش بارندگی در استان بی سابقه است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی اظهار کرد: برای رفع این مشکل همراه نمایندگان خراسان‌ جنوبی در مجلس جلسه‌ای با مسئولان و متولیان کشوری چون معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی و رئیس سامان امور عشایر کشور در این زمینه برگزار شد.

وی تصریح کرد: یکی از مصوبات این جلسه در اختیار قرار دادن ۶ هزار تن جو و ۶ هزار تن ذرت در مرحله اول به خراسان‌جنوبی بود.

وی بیان‌ کرد: همچنین تصویب شد که برای خرید علوفه و رفع مشکل نقدینگی تعاونی و تشکل‌های عشایری، تسهیلات یک ساله و پنج ساله در اختیار تعاونی‌های عشایری قرار داده شود تا عشایر در این زمینه نیز مشکلی نداشته باشند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی بیان کرد: ما در سه ماه پایان سال ۹۸ حدأکثر میزان کنسانتره که به مصرف دام رسیده چهار هزار و ۵۰۰ تن بوده، اما در سه ماه سال ۹۹ به حدود ۹ هزار تن و در فروردین ۱۴ هزار تن رسیده است.

قوسی اظهار کرد: در خصوص اعطای تسهیلات کم بهره و اعتبارات بلاعوض به بهره برداران بخش کشاورزی در راستای جبران خسارت‌های خشکسالی وزیر جهاد کشاورزی در تاریخ ۲۹ فروردین ۱۴۰۰ نامه‌ای به وزیر کشور نوشته‌اند که آن را پیگیری می‌کنیم.

وی یادآور شد: پیش بینی ما این است که کل خسارت وارده به بخش کشاورزی در مرحله اول خشکسالی دو هزار و ۴۷۰ میلیارد تومان است و هر چه قدر این خشکسالی ادامه یابد خسارت‌ها نیز افزایش می‌یابد.

انتهای پیام