• چهارشنبه / ۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ / ۱۰:۵۵
  • دسته‌بندی: فرامنطقه ای
  • کد خبر: 1400020100260
  • خبرنگار : 99999

اتحادیه اروپا: الحاق کریمه غیرقانونی بود

اتحادیه اروپا: الحاق کریمه غیرقانونی بود

رئیس شورای اتحادیه اروپا ضمن اشاره به تشدید حضور نظامیان روسی در مرز اوکراین تاکید کرد کریمه به طور غیرقانونی الحاق شد.

به گزارش ایسنا به نقل از آناتولی، شارل میشل، رئیس شورای اتحادیه اروپا در پی امضای توافق‌نامه «راه پیشرفت گرجستان» از سوی احزاب و برخی مخالفان با سالومه زورابیشویلی، رئیس جمهور این کشور دیدار کرد.

این توافق‌نامه که از ۵ ماده تشکیل یافته، به منظور کاهش تنش‌ سیاسی در گرجستان تهیه و تنظیم شده است.

زورابیشویلی در نشست مشترک رسانه‌ای با میشل ضمن تشکر از وی به دلیل حمایت از حل بحران سیاسی در گرجستان، گفت: این پیروزی متعلق به همه بوده و بیش از هر چیز از آن کشور است.

وی افزود که آینده کشور را در همکاری نزدیک‌تر با اتحادیه اروپا می‌بینیم و از روسای جمهور اوکراین و مولداوی دعوت می‌کنیم برای تقویت روند ادغام با اتحادیه اروپا در کنفرانس امنیتی گرجستان که امسال در باتومی برگزار می شود، شرکت کنند.

میشل نیز از امضای توافق‌نامه برای حل بحران سیاسی در گرجستان از سوی رهبران دولت و مخالفان ابراز خرسندی کرد.

وی با تاکید بر اینکه مذاکرات سیاسی دشوار است اما اکنون با تلاش مشترک همه، غلبه بر مشکلات سیاسی در آینده آسان‌تر شده، تصریح کرد: امروز سرآغاز دوره جدید بوده و گرجستان باید در مسیر ادغام با اتحادیه اروپا سخت تلاش کند.

رئیس شورای اتحادیه اروپا همچنین گفت: ما شاهد تشدید حضور نظامیان روس در مرز اوکراین هستیم. کریمه به صورت غیرقانونی الحاق شد. اتحادیه اروپا برای حل این بحران اقداماتی انجام داد. علاوه بر این، حمایت اتحادیه اروپا از تمامیت ارضی و حاکمیت گرجستان تزلزل ناپذیر است.

انتهای پیام