• جمعه / ۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ / ۰۹:۲۳
  • دسته‌بندی: اصفهان
  • کد خبر: 1400020301433
  • منبع : نمایندگی دانشگاه اصفهان

رئیس اداره کار کاشان:

افزایش حقوق کارگر بار سنگینی بر کارفرما تحمیل نمی‌کند

افزایش حقوق کارگر بار سنگینی بر کارفرما تحمیل نمی‌کند

ایسنا/اصفهان رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان کاشان گفت: افزایش حقوق کارگران متناسب با قوانین، بار سنگینی بر کارفرما تحمیل نمی‌کند و در عوض عامل انگیزشی برای نیروی انسانی است.

حسن رمضانی در گفت و گو با ایسنا، اظهار کرد: بخشی از علت کاهش بهره وری در صنایع کاشان بی‌انگیزگی نیروی کار است. کاهش قدرت خرید مردم با توجه به میزان حقوق دریافتی، موجب کاهش انگیزه و راندمان کار شده است. در حالی که ۵ تا ۱۴ درصد از هزینه تمام شده محصول مربوط به نیروی انسانی است و کارفرما و صاحبان صنایع می‌توانند با افزایش حقوق و دستمزد تحت عناوین مختلف، انگیزه کار و کارگر را بالا برده و از سود ناشی از اثرات آن بهره‌مند شوند. 

وی تصریح کرد: لازم است صاحبان صنایع، قدرت خرید کارگران را تقویت و به قدر و منزلت آنها توجه کنند. اگر کارفرما به خدمات رفاهی که قانون مشخص کرده توجه کرده و اجرا کند هرچند هزینه زیادی بر کارفرما تحمیل نمی شود، ولی قطعاً اثرات انگیزشی آن محسوس و قابل توجه خواهد بود. از سوی دیگر فراهم کردن بستر مناسب برای ایجاد و راه‌اندازی تشکیلات منسجم کارگری نقش مهمی در انگیزه‌ بخشی به نیروی کار ایفا خواهد کرد.

رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان کاشان گفت: فراموش نکنیم که طبقه‌ سوم هرم مازلو پس از تأمین نیازهای اولیه و امنیت، توجه به تعلقات اجتماعی است. بنابراین وقتی کارگر نسبت به کسب و کار خود عِرق داشته باشد حتماً بهره‌وری و راندمان کار افزایش می یابد.

رمضانی افزود: افزایش حقوق نیروی کار متناسب با قوانین بار سنگینی بر کارفرما تحمیل نمی‌کند و در عوض عامل انگیزشی برای نیروی انسانی است. وقتی کارفرما به کارگر به صورت ویژه توجه کرده و وی را تأمین کند در این صورت انگیزه کار و تولید افزایش پیدا کرده و به تبع آن باعث رونق کسب و کار و تولید خواهد شد.

وی اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل برای کارگاه‌های بالای صد نفر را از برنامه‌های اداره تعاون در سال جاری عنوان کرد و گفت: تعیین و تعریف ضریب برای مشاغل در حوزه‌های مختلف بر اساس مهارت و تجربه و تخصص در حال انجام است. این قانونی است که از قبل وجود داشته و در بعضی از شرکت‌ها در سطح کاشان و منطقه اجرا می‌شود.

رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان کاشان، افزود: تلاش می کنیم تعیین و تعریف ضریب برای مشاغل در سال جاری در تمام شرکت‌ها تسری داده شود. معتقدیم اوضاع شرکت‌ها طی دو سه سال اخیر به خصوص در حوزه فرش ماشینی مناسب است و امکان تحقق اجرای قانون طبقه‌بندی مشاغل وجود دارد. 

رمضانی در پاسخ به این پرسش که ظاهرا هزینه‌ها به خصوص هزینه خرید ماده‌ اولیه بالا رفته و صاحبان صنایع را با چالش مواجه کرده است، گفت: وقتی قیمت ماده اولیه صنایع بالا می‌رود به تبع آن قیمت فروش محصول نیز بالا خواهد رفت. اطمینان داریم با وجود تحریم‌ها، تورم و مشکلات ناشی از شیوع کرونا همچنان سود صاحبان صنایع به خصوص در حوزه‌ فرش ماشینی مناسب است.

انتهای پیام