• سه‌شنبه / ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۶ / ۱۷:۴۹
  • دسته‌بندی: سلامت
  • کد خبر: 96022617202
  • منبع : وزارت بهداشت و درمان

مدیر امور درمان بیماری‌های وزارت بهداشت:

ارتقا کیفیت درمان از اهداف اصلی حوزه بیماری‌های وزارت بهداشت است

ارتقا کیفیت درمان از اهداف اصلی حوزه بیماری‌های وزارت بهداشت است

دکتر کرمانچی یکی از اهداف عالی وزارت بهداشت و برنامه تحول سلامت را ارائه خدمات با کیفیت به بیماران به خصوص بیماران صعب‌العلاج و خاص عنوان کرد.

به گزارش ایسنا، دکتر جمشید کرمانچی در نشست سالیانه مسئولان بیماری‌های خاص و صعب العلاج دانشگاه‌های علوم پزشکی که در ستاد مرکزی وزارت بهداشت برگزار شد، با تاکید بر این که رویکرد ارائه خدمت در برنامه تحول سلامت بر مبنای سه اصل دسترسی عادلانه به خدمات، افزایش دسترسی به خدمات و حفاظت مالی در کنار دسترسی به خدمات با کیفیت در حوزه درمان است، گفت: در راستای این اهداف، مراکز درمانی و بهداشتی بسیاری در سراسر کشور ایجاد یا تکمیل شد و آمار و ارقام نشان می‌دهد در طرح تحول نظام سلامت، هزینه‌های بسیار زیاد درمان بیماری‌ها کاهش یافت.

مدیر امور درمان بیماری‌های وزارت بهداشت با اشاره به ارتقاء کیفیت درمان در راستای برنامه تحول سلامت، افزود: در ارتقا کیفیت خدمات درمان نقش کادر درمان بسیار بارز است و بهبود کیفیت در همه خدمات ارائه شده، مهترین اصل برای به ثمر نشستن اهداف دیگر است. 

دکتر کرمانچی با اشاره به تشکیل اداره کل امور بیماری‌ها و در اولویت قرار گرفتن بیماری‌های خاص و صعب العلاج گفت: استانداردهای خدمتی و دارویی بر اساس نقشه توزیع بیماری ها در کشور طراحی و به روز رسانی شد. 

وی با بیان این که در کشور ما اولین عامل مرگ و میر بیماری‌های قلبی و عروقی و علت دوم سکته‌های مغزی است، افزود: درمان استاندارد این دو عارضه مهم بر اساس استانداردهای جهانی بعنوان اولین اقدام حوزه معاونت درمان به موازات سایر اقدامات ارزشمند در کشور اجرایی شد. 

دکتر کرمانچی ادامه داد: جای خوشبختی است که در تدوین سند بیماری های قلبی و عروقی اساتید سراسر کشور حضور بسیار ارزنده ای داشتند و این سند بعنوان سند مهم کشور ابلاغ شد. 

وی با اشاره به این که طرح های بیمارستان های ۲۴۷ و ۷۲۴ در استان ها فعال شده است، افزود: در راستای آن بیماران مبتلا به سکته‌های قلبی و مغزی که قبلا به دنبال عارضه سکته، سال‌ها متحمل معلولیت، ناتوانی یا فوت می‌شد امروز بدون هیچ عارضه‌ای به زندگی برمی‌گردند. 

مدیر امور درمان بیماری های وزارت بهداشت افزود: در زمینه بیماری‌های سرطانی، پیوند، بیماران خاص و صعب العلاج نیز قدم هایی در یکسال اخیر برداشته شده است و همچنین در این موارد، سندها، پروتکل‌ها و استاندارد بیماری‌ها و حوادث ترافیکی نیز تدوین و ابلاغ شده است. 

وی با اشاره به تشکیل کمیته‌های فعال کشوری با مشارکت دانشگاه‌های علوم پزشکی استان‌ها در خصوص بیماری‌های خاص و صعب‌العلاج، گفت: امروز کمیته‌ ام اس این افتخار را دارد که در سه تا چهار استان کشور نماینده دارد و پروتکل ملی و کشوری آن نیز ابلاغ شده است و در تمامی این مراحل سعی شده است از تمام توان وزارت بهداشت برای درمان بهتر بیماری ها استفاده شود.

دکتر کرمانچی با بیان این که هدف اصلی حوزه بیماری های ستاد وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی ارتقا کیفیت درمان است، افزود: همکاران ما در حوزه درمان دانشگاه ها ناظران اصلی بر روند های درمانی هستند و تمامی کارکنان حوزه سلامت باید در راستای حفظ استانداردها و عمل به آنها اقدام کنند.

به گزارش وبدا، وی ساماندهی توزیع فاکتورهای خونی در دانشگاه‌ها را یکی دیگر از اقدامات این حوزه عنوان کرد و گفت: همچنین در بسته بیماری‌های صعب‌العلاج که تنها شامل چهار بیماری ام اس، تالاسمی، دیالیز و هموفیلی بود بازبینی شد و بیماری ای بی نیز به این بسته اضافه شد بود و امروزه در ۱۰ دانشگاه کشور ارائه خدمت به بیماران ای بی صورت می پذیرد. بنابراین چیزی که سال‌ها به به عنوان بسته بیماری‌های صعب العلاج دنبال آن بودیم در حال شکل گیری است و مشارکت تک تک همکاران ما در این برنامه تاثیرگذار است.

انتهای پیام