• شنبه / ۱۴ مهر ۱۳۹۷ / ۱۱:۰۰
  • دسته‌بندی: سلامت
  • کد خبر: 97071407591
  • منبع : وزارت بهداشت و درمان

نایب رییس کمیته ملی بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت:

۹ درصد هزینه‌های بهداشتی کشور صرف "دیابت" می‌شود

۹ درصد هزینه‌های بهداشتی کشور صرف "دیابت" می‌شود

نایب رییس کمیته ملی بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت با بیان اینکه راهاندازی کلینیک‌های تخصصی دیابت توسط کارگروه ملی دیابت در حال پیگیری است، گفت: بیماری دیابت عامل بسیاری از ناتوانی‌ها در سطح جامعه است و راه‌اندازی این کلینیک‌ها در دانشگاه‌های علوم پزشکی می‌تواند نقش چشمگیری در کنترل این بیماری و عوارض آن داشته باشد.

به گزارش ایسنا، دکتر باقر لاریجانی در کارگاه کشوری کلینیک‌های تخصصی دیابت با اشاره به راه‌اندازی کمیته ملی پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیرواگیر و همکاری‌های صورت گرفته در قالب این کمیته در سطح وزارت بهداشت و همچنین سایر نهادهای مرتبط، گفت: سند ملی کنترل بیماری‌های غیرواگیر در کشور تدوین شده و در حال حاضر برنامه مدونی در کشور برای پیشگیری از این بیماری‌ها وجود دارد.

لاریجانی با اشاره به اهداف این سند، گفت: ثابت نگهداشتن میزان بیماری دیابت و چاقی یکی از اهداف این سند است که در کارگروه دیابت در دست پیگیری است.

وی با تاکید بر اینکه بیماری دیابت باید جدی گرفته شود، افزود: بیماری‌های غیرواگیر باعث ۸۰ درصد مرگ و ۵۳ درصد بار بیماری‌ها در دنیا هستند و در این بین، دیابت شایع‌ترین بیماری متابولیک در دنیاست؛  به طوری که در سال ۲۰۱۷، ۴میلیون نفر بر اثر دیابت در دنیا جان خود را از دست داده‌اند.

نایب رییس کمیته ملی بیماری‌های غیرواگیر گفت: روند ابتلای افراد به دیابت در دنیا رو به افزایش است. در سال ۲۰۱۷ حدود ۴۵۰ میلیون بیمار دیابتی در دنیا داشتیم و تخمین زده شده که در سال ۲۰۴۵ حدود ۶۳۰ میلیون بیمار دیابتی در جهان خواهیم داشت.

وی با اشاره به هزینه‌های بالای بیماری دیابت در نقاط مختلف جهان افزود: حدود ۹ درصد از هزینه‌های بهداشتی در ایران صرف بیماری دیابت می‌شود.

لاریجانی با بیان اینکه کارگروه ملی دیابت در ذیل کمیته ملی بیماری‌های غیرواگیر تشکیل شده،  گفت: این کارگروه برنامه‌های ویژه‌ای را برای کنترل بیماری دیابت و عوارض ناشی از آن در کشور پیگیری می‌کند.

نایب رییس کمیته ملی بیماری‌های غیرواگیر، تدوین چارچوب ملی ارایه خدمت در بیماری دیابت را یکی از اقدامات این کارگروه ذکر کرد و گفت: برنامه‌ریزی برای آموزش های عمومی و تخصصی در زمینه دیابت، راه اندازی نظام ثبت دیابت و پیگیری برای گسترش راه اندازی کلینیک های ویژه دیابت از برنامه هایی است که توسط این کارگروه انجام شده است.

وی با اشاره به عوارض بیماری دیابت و اثرات آن بر سلامت افراد گفت: در چارچوب ملی خدمات دیابت علاوه بر جلوگیری از افزایش شیوع این بیماری، هدف این است که خدمات مناسبی به افراد مبتلا ارائه و از عوارض این بیماری جلوگیری شود.

بنابر اعلام روابط عمومی معاونت آموزشی وزارت بهداشت، لاریجانی با بیان اینکه راه اندازی کلینیک های ویژه دیابت برنامه ای است که می تواند ضمن کنترل این بیماری، خدمات مناسبی به بیماران ارائه کند، گفت: دو برنامه گسترش نظام ثبت دیابت و گسترش کلینیک‌های ویژه دیابت از طریق کارگروه کنترل دیابت و با همکاری معاونت‌های ذیربط در وزارت بهداشت پیگیری می‌شود.

وی از انجام مطالعات پشتیبان در سطح ملی درخصوص بیماری های غیرواگیر، از جمله دیابت سخن گفت و افزود: بر اساس مطالعه STEPS که با همکاری پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران صورت گرفته، نیاز استان‌های مختلف کشور به کلینیک‌های ویژه دیابت و همچنین ملزومات و زیرساخت‌های لازم برای راه‌اندازی این کلینیک‌ها محاسبه شده است.

نائب رییس کمیته ملی بیماری‌های غیرواگیر نظارت، ثبت دیابت، پوشش بیمه، کیفیت مراقبت، پوشش درمان و مقابله با افزایش شیوع دیابت را از اهداف راه‌اندازی کلینیک‌های تخصصی دیابت ذکر کرد و گفت: بدون شک راه‌اندازی این کلینیک‌ها در کشور می‌تواند نقش بسزایی در کنترل بیماری دیابت داشته باشد.

وی با تاکید بر اینکه به زودی آیین نامه راه اندازی این کلینیک ها به دانشگاههای علوم پزشکی کشور ابلاغ می‌شود، گفت: مناطق آمایشی می‌توانند نقش چشمگیری در توسعه کلینیک‌های ویژه دیابت و راه اندازی آن در دانشگاههای منطقه داشته باشند.

 لاریجانی اضافه کرد: اطلاعات جامعی درخصوص بیماری دیابت در اختیار مدیران استانی قرار گرفته و امیدواریم مسئولین دانشگاهها با جلب همکاری سایر نهادها در استان بتوانند در راه اندازی کلینیک های ویژه دیابت و برنامه ریزی برای کنترل این بیماری مشارکت کنند.

انتهای پیام