• سه‌شنبه / ۲۹ آبان ۱۳۹۷ / ۱۳:۲۴
  • دسته‌بندی: سیاست خارجی
  • کد خبر: 97082914640
  • خبرنگار : 71038

سیدرضا تقوی:

مقاومت، جریانی زنده و سرافراز در منطقه است/هدف‌مان این نیست که سنی را به شیعه تبدیل کنیم

مقاومت، جریانی زنده و سرافراز در منطقه است/هدف‌مان این نیست که سنی را به شیعه تبدیل کنیم

رئیس هیات موسس اتحادیه جهانی تقریب نهاد فعالان سیاسی، اظهار کرد: فلسطین و آزادی قدس محور وحدت مسلمانان است.

به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام و المسلمین سیدرضا تقوی صبح روز دوشنبه در نشست خبری «اجلاسیه نقش اهداف و فعالان سیاسی در کاهش اختلافات مذهبی و تحقق آرمان فلسطین» که قرار است در روز جمعه برگزار شود، در سخنانی به تشریح اهداف برگزاری این اجلاس پرداخت و افزود: همانطور که امام راحل (ره) تاکید داشتند یکی از عناصر مهم در وحدت مسلمانان بحث حمایت از مردم فلسطین و آزادی قدس است چراکه قدس، قبله همه مسلمانان است.

وی با تاکید بر اینکه موضوع قدس از ظرفیت بالایی برای ایجاد وحدت در بین مسلمانان برخوردار است و ما در کنفرانس وحدت اسلامی بر موضوع قدس و تلاش برای آزادی آن همواره تاکید کردیم، گفت: در واقع موضوع قدس یکی از راه‌های ایجاد وحدت و نزدیک کردن احزاب و فعالان سیاسی در جهان اسلام است.

تقوی با بیان اینکه فعالان سیاسی و احزاب در جوامع اسلامی با توجه به نقش تشکیلاتی‌شان می‌توانند تاثیر به سزایی در نزدیکی و ایجاد وحدت در مسلمانان در ارتباط با موضوع قدس داشته باشند، گفت: لذا ما در همین چارچوب تصمیم گرفته‌ایم که اجلاسیه‌ای را با عنوان نقش احزاب و فعالان سیاسی در کاهش اختلافات مذهبی و تحقق آرمان فلسطین برگزار کنیم. در همین چارچوب احزاب و تشکل‌های تاثیرگذار در کشورهای اسلامی مورد شناسایی قرار گرفته‌اند و از 40 نفر به عنوان نمایندگان این احزاب برای حضور در این اجلاسیه دعوت کرده‌ایم.

رئیس هیات موسس اتحادیه جهانی تقریب نهاد فعالان سیاسی در ادامه صحبت‌های خود در این نشست مطبوعاتی در پاسخ به سوالی در مورد تلاش برخی از کشورهای عربی و اسلامی برای عادی سازی روابط شان با رژیم‌صهیونیستی با اظهار تاسف از این امر گفت: تلاش برخی از کشورهای اسلامی برای عادی سازی روابط شان با صهیونیست‌ها باعث ایجاد چالش‌های جدیدی در منطقه شده است و همین موضوع این ضرورت را اقتضا می‌کند که در این ارتباط هوشیاری بیشتری در بین مسلمانان جهان ایجاد شود.

وی در ادامه با اعتقاد بر اینکه سیاست‌های آمریکا در خاورمیانه شکست خورده است، تصریح کرد: آنها در مقطعی برای پیشبرد اهداف خود داعش را به وجود آوردند و تلاش کردند که با استفاده از این گروه تروریستی کشورهای منطقه با تنش‌های گسترده‌ای روبرو کنند و در همین چارچوب منابع مالی و مادی کشورهای اسلامی را تخریب کنند که الحمدلله با تلاش‌های نیروی مقاومت نتوانستند به اهداف قطعی خود در این زمینه دست پیدا کنند و اکنون جریان مقاومت، جریانی زنده و سرافراز در منطقه است.

تقوی با بیان اینکه اکنون آنها در راستای ایجاد اختلاف در منطقه و بین کشورهای اسلامی تلاش می‌کنند که موضوع عادی سازی روابط کشورهای عربی و اسلامی با صهیونیست‌ها را به پیش ببرند، ادامه داد: درواقع در این راستا می‌بینید که یکسری رژیم سست عنصر و بی پایه که نمی‌توانند در برابر موج بیداری ملت‌ها دوام بیاورند می‌خواهند روابط خود را با رژیم‌صهیونیستی عادی کنند.

رئیس هیات موسس اتحادیه جهانی تقریب نهاد فعالان سیاسی با انتقاد از سفر اخیر نخست‌وزیر رژیم‌صهیونیستی به عمان و اینکه این سفر بازتاب بسیار منفی در بین امت اسلامی داشت، گفت: رژیم‌های وابسته در منطقه از ملت‌ها و مردم می‌ترسند و اگر مردم بیدار شوند و در برابر این اقدامات مقاومت کنند قطعا این رژیم‌ها نمی‌توانند در پیشبرد اهداف خود موفق باشند.

تقوی در پاسخ به این سوال که به نظر وی عملکرد ایران در زمینه ایجاد وحدت بین کشورها و امت‌های اسلامی چگونه است،‌ گفت: من عملکرد وحدت بخش ایران در منطقه و جهان را بسیار موثر می‌دانم چنانکه ما دیگر نمی‌شنویم که عده‌ای بگویند که ایران می‌خواهد شیعه را در دنیا مسلط کند. ما در راستای حرکت وحدت بخشمان به دنبال اسلام محمدی هستیم. یکی از اهداف انقلاب اسلامی این بوده که مسلمانان با هر مذهبی در کنار یکدیگر قرار بگیرند. ما هدفمان نیست که سنی را به شیعه تبدیل کنیم و انقلاب اسلامی فقط متعلق به شیعیان نیست. ما از مسلمانان در نقاط مختلف جهان حمایت می‌کنیم و شعارمان ایجاد وحدت در بین کل مسلمانان است و در همین چارچوب است که از مسلمانان در فلسطین، بوسنی و هرزگوین حمایت کرده‌ایم و به این موضوع توجه نداشته‌ایم که آنها شیعه و سنی هستند.

وی در بخش پایانی صحبت‌های خود با انتقاد از تحریم‌های آمریکا علیه ایران و اینکه تمام گرفتاری‌های ما ناشی از توطئه‌ها و دشمنی‌های آمریکاست گفت: آمریکایی‌ها این تحریم‌ها را علیه ملت ایران وضع کرده‌اند که مقاومت را بشکنند در حالی که ما باید مقاومت را تقویت کنیم و با وحدت و انسجام از این برهه عبور کنیم.

انتهای پیام