• پنجشنبه / ۱۳ دی ۱۳۹۷ / ۱۱:۱۲
  • دسته‌بندی: صنفی، فرهنگی
  • کد خبر: 97101307002
  • خبرنگار : 99999

واکنش شوراهای صنفی دانشگاههای علوم پزشکی کشور به ایجاد مراکز آموزشی علوم پزشکی خصوصی

واکنش شوراهای صنفی دانشگاههای علوم پزشکی کشور به ایجاد مراکز آموزشی علوم پزشکی خصوصی

شوراهای صنفی دانشگاه و دانشکده‌های علوم پزشکی سراسر کشور در واکنش به ابلاغ آئین‌نامه ایجاد مراکز آموزش عالی خصوصی علوم پزشکی بیانیه ای را منتشر کرد.

به گزارش ایسنا؛ شوراهای صنفی دانشگاه و دانشکده‌های علوم پزشکی سراسر کشور در این بیانیه آورده است:

بسم الله الرحمن الرحیم

 «ان الله لا یغیر ما بقوم حتی یغیروا ما بانفسهم»

خداوند سرنوشت هیچ قومی و «ملّتی» را تغییر نمی دهد مگر آنکه آنها خود تغییر دهند.

سلامت عمومی جامعه از مهم‌ترین معیارهای رشد و پیشرفت هر ملتی است که حکومت‌ها و دولت‌های مختلف نیز با درک این مهم در جهت برنامه‌ریزی صحیح و استراتژیک برای رسیدن به این هدف تلاش می‌کنند.

اصلی‌ترین قطعه در پازل سلامت جامعه متخصصانی هستند که با علم و دانش کافی و برخورداری از حس مسئولیت‌پذیری در قبال مردم برای نیل به سوی جامعه‌ای سالم تلاش می کنند.

به همین جهت همواره ایجاد ساختارهای آکادمیک و با کیفیت آموزشی جهت تربیت متخصصان و کارشناسان زبده علوم پزشکی و نیز ایجاد انگیزه کافی برای فعالیت آنان از جمله امنیت شغلی و حفظ شأن و منزلت اجتماعی و سایر مزایای مادی و معنوی از موارد مورد تاکید کشور های توسعه یافته است.

از طرفی حوزه علوم پزشکی و رشته‌های مرتبط با آن در کشور عزیزمان ایران یکی از حوزه‌هایی است که پس از انقلاب اسلامی با پیشرفت‌های شگفت‌انگیز مورد تحسین جهانیان قرار گرفته و در مجامع علمی و بین‌المللی از صاحب نظران این عرصه است.

اما اخیرا انتشار رسانه‌ای آئین‌نامه تأسیس مراکز آموزش عالی علوم پزشکی خصوصی و دستور العمل اجرائی آن به شماره د/۵۰۰\۴۶۹۱ و تاریخ ۱۹\۹\۹۷ از طرف وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی موجی از نگرانی و اعتراضات شدید را در بین دانشجویان و فارغ التحصیلان و متخصصان علوم پزشکی سبب شده است.

صدور چنین آئین نامه‌ای در حالیکه وزیر بهداشت چندی پیش به انتقاد شدید از ایجاد بی‌رویه دانشگاه در کشور پرداخته بود و نیز با توجه شرایط کنونی دانشگاه‌های علوم پزشکی و کمبود امکانات شدید به گونه‌ای که وزارت بهداشت حتی توانایی تامین اعضای هیئت علمی و بیمارستان و فضای آموزشی و ایجاد شغل مناسب برای دانشجویان بخش دولتی را هم دارا نیست، موجب نگرانی شدید جامعه علوم پزشکی کشور شده است!

وضعیت زمانی باعث ترس و نگرانی شدید می‌شود که با نگاهی سطحی به رویه گسترش مراکز آموزش عالی و رشته‌های دانشگاهی در حوزه فنی و انسانی با نتایج بحرانی و تاسف‌آوری روبرو می‌شویم که با کاهش سطح آموزش موجب ضربه به سطح علمی فارغ التحصیلان این رشته‌ها، از بین رفتن بازار کار و در پی آن اثرات مخرب فرهنگی و اجتماعی و اقتصادی در جامعه را می‌توان تنها به عنوان نمونه‌ای از تجارب اجرای طرح‌های خصوصی سازی و گسترش مراکز آموزش عالی در ایران نام برد.

همچین در دستورالعمل ابلاغی اخیر مجوز واگذاری بخش آموزشی دانشگاه/دانشکده‌های علوم پزشکی دولتی نیز ذکر شده است که علاوه بر موارد یاد شده، موجب نگرانی شدید درباره امکان ورود دانش‌آموزان بااستعداد ولی محروم از تمکن مالی به دانشگاه‌های علوم پزشکی دولتی کشور می‌شود.

به اطلاع دانشجویان علوم پزشکی سراسر کشور می‌رساند شوراهای صنفی دانشجویان علوم پزشکی کشور به عنوان تنها نمایندگان قانونی دانشجویان علوم پزشکی‌کشور مخالف با اجرای چنین آئین نامه یا سایر دستورالعمل‌ها و آئین‌های مشابه است و پیگیر ابطال این آئین‌نامه بدون هیچ قید و شرطی است.

بدیهی است در صورت عدم ابطال این طرح که دارای مخاطرات جدی و خطرناک برای سلامت جامعه بوده و یا عدم مشورت گیری از شوراهای صنفی در سایر امور آموزشی کلان قبل از تصویب طرح‌های سراسری از سوی وزارت بهداشت، شورای صنفی دانشجویان با استفاده از تمامی ظرفیت‌ها و مجاری قانونی، پیگیر احقاق حقوق آموزشی دانشجویان خواهد بود.

و من الله توفیق

شورای صنفی مرکزی دانشجویان دانشگاه/دانشکده های علوم پزشکی سراسر کشور و شورای صنفی دانشجویان ۵۴ دانشگاه علوم پزشکی

انتهای پیام