• شنبه / ۱۱ اسفند ۱۳۹۷ / ۰۹:۰۸
  • دسته‌بندی: علم و فناوری ایران
  • کد خبر: 97121105286
  • خبرنگار : 30057

عضو هیأت مدیره بنیاد مصطفی (ص) اعلام کرد

تشکیل کمیته‌ای برای توسعه نقش زنان دانشمند در جهان اسلام

تشکیل کمیته‌ای برای توسعه نقش زنان دانشمند در جهان اسلام

عضو هیأت مدیره بنیاد مصطفی (ص) با بیان اینکه این بنیاد با رویکردی غیردولتی ایجاد همکاری، هم‌افزایی، توسعه دانش جدید را بین کشورهای اسلامی و غیراسلامی دنبال می‌کند، گفت: به منظور توسعه نقش زنان دانشمند در جهان اسلام، در این بنیاد از توانایی زنان در حوزه‌های مختلف استفاده می‌شود و ایجاد کمیته‌ای مجزا در این راستا بوده است.

به گزارش ایسنا، رسول دیناروند در پنجمین نشست تبادل تجربیات علم و فناوری (STEP) در کشورهای اسلامی در دانشگاه کراچی پاکستان با بیان اینکه تنها ملت‌هایی که دانش واقعی را در اختیار دارند، از فناوری بهره می‌برند و در راستای بهبود زندگی بشریت اقدام می‌کنند و رفاه، امنیت و سلامت را از آن خود می‌سازند، اظهار کرد: دوران طلایی تمدن اسلامی بر اساس تلاش محققانی بنا شد که بر اساس گفته‌های پیامبر اسلام (ص) از دانش برای بهبود زندگی مردم استفاده می‌کردند. دستاوردهای این دوره به ظهور دانشمندانی مانند ابن‌بطوطه، ابن‌سینا، ابن هیثم، ابوریحان بیرونی، فارابی و حتی دانشمندان زن مسلمان منجر شد.

دیناروند با اشاره به حضور دانشمندان جهان اسلام به ویژه پروفسور جکی یینگ، برگزیده جایزه مصطفی (ص) ۲۰۱۵ در پنجمین نشست تبادل تجربیات علم و فناوری (STEP) در کشورهای اسلامی، آنها را الگویی برای جوانان مسلمان دانست و گفت: بنیاد مصطفی(ص) افتخار دارد ضمن معرفی دانشمندان به جهان، تلاش‌های آنها را نیز به مردم دنیا عرضه کند. این بنیاد با رویکردی غیردولتی ایجاد همکاری، هم‌افزایی، توسعه دانش جدید را بین کشورهای اسلامی و غیراسلامی دنبال می‌کند.

وی با اشاره به اقدام این بنیاد برای توسعه شبکه دانشمندان جهان اسلام و جوامع علمی خاطر نشان کرد: افزایش آگاهی‌های عمومی در زمینه علم و فناوری، آموزش و ایجاد محیطی مناسب تحقیق در زمینه‌های اجتماعی، شبکه‌سازی بین دانشمندان مسلمان، شناخت دانشمندان مطرح و ایجاد همکاری‌های علمی و فناوری در سطوح بین‌المللی بخشی از اهدافی هستند که نشست استپ و رویداد "ایسا" بر اساس آنها برگزار می‌شوند.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به نشست‌های قبلی استپ در ایران، مالزی و عمان تاکید کرد: افزایش سطح همکاری و هم افزایی با تاکید بر سطح فناوری بالا در نشست استپ مد نظر است؛ و پنجمین دوره نشست استپ با تاکید بر نقش زنان دانشمند در جهان اسلام برگزار می‌شود. این بنیاد از توانایی زنان در حوزه‌های مختلف استفاده می‌کند؛ همچنین کمیته‌ای در این زمینه تشکیل داده است که نشست‌های کمیته زنان در این دوره از استپ برپا خواهد بود.

دیناروند با اشاره به نشست‌های "ایسا" نیز یادآور شد: ارتباط بین دانشمندان و صاحبان صنایع از اهمیت زیادی برخوردار است و شامل برنامه‌های مختلفی مانند آزمایشگاه نوآوری، نمایشگاهی از دستاوردهای شرکت‌های حاضر و نشست‌های کسب و کار با هم می‌شود.

پنجمین دوره نشست تبادل تجربیات علم و فناوری (STEP) در کشورهای اسلامی، در زیرشاخه‌های بیماری‌های واگیر و غیر واگیر در حوزه سلامت با موضوعات پیشگیری، تشخیص و درمان ۸ تا ۱۱ اسفند در دانشگاه کراچی در حال برگزاری است. یکی از فعالیت‌های کلیدی پنجمین نشست تبادل تجربیات علم و فناوری (STEP) در کشورهای اسلامی، تاکید بر نقش دانشمندان زن جهان اسلام در توسعه علم و فناوری و حضور پررنگ آنان در این دوره از نشست استپ خواهد بود.

این دوره از نشست استپ، به بررسی چالش‌های جهان اسلام در حوزه سلامت می‌پردازد و تازه‌ترین رویکردها و دستاوردهای دارویی برای مواجهه با این چالش‌ها در آن بررسی می‌شود.

‌انتهای پیام