• دوشنبه / ۲۶ فروردین ۱۳۹۸ / ۱۰:۴۸
  • دسته‌بندی: دین و اندیشه
  • کد خبر: 98012610860
  • منبع : نمایندگی قم

آیت‌الله صافی گلپایگانی تاکید کرد:

اهتمام به احیا و حفظ موقوفات آستان قدس

اهتمام به احیا و حفظ موقوفات آستان قدس

یک مرجع تقلید شیعه تاکید کرد: نسبت به احیا و حفظ موقوفات آستان قدس بر طبق نیّات واقفین، باید اهتمام داشت.

به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی آیت الله صافی گلپایگانی، این مرجع تقلید در دیدار با حجت‌الاسلام احمد مرومی، تولیت جدید آستان قدس رضوی عنوان کرد: خدمتگزاری به آستان مقدّس حضرت امام رضا علیه السلام افتخار بزرگی است که نصیب شما شده است.

وی افزود: آنجا بارگاهی است که محلّ نزول فرشتگان و مختلف الملائکة و محلّ التجاء پیامبران الهی است؛ این افتخار بزرگ و مقدس را به شما تبریک می‌گویم و از خداوند متعال مسألت دارم که در این آستان فرشته پاسبان، موفق باشید و بتوانید تمام سعی و تلاش خود را در احیای امر اهل بیت علیهم السلام به کار بگیرید.

این استاد برجسته حوزه با اشاره به جایگاه ویژه حرم حضرت امام علی بن موسی الرضا علیهماالسلام در جهان اسلام، بیان کرد: حرم مطهّر حضرت ثامن‌الحجج علی بن موسی الرضا صلوات الله و سلامه علیه همیشه مورد احترام همه مسلمانان و حتی غیر مسلمانان بوده و بسیاری از شعرای شیعه و اهل سنّت برای مقام والای آن حضرت، اشعاری دارند که از بهترین سروده‌ها است.

وی ادامه داد: اشعار قاآنی شاعر شیعی در حرم مطهر که با خط بسیار زیبا روی سنگ‌های داخل حرم مطهر نوشته شده، از شاهکارهای شعر فارسی است، همچنین اشعار خالد نقشبندی عالم اهل سنت درباره آن حضرت یکی از بهترین اشعار است که درباره آن حضرت سروده شده است.

این مرجع تقلید اظهار کرد: کتابخانه آستان قدس رضوی یکی از گنجینه‌های بزرگ دینی جهان اسلام است. حقیر در دوران جوانی که به مشهد مقدس مشرف می‌شدم همه روزه به کتابخانه می‌رفتم و با اجازه رئیس وقت کتابخانه از کتاب‌های نفیس و گرانسنگ و منحصر به فرد آن استفاده می‌کردم، در بعضی از این کتاب‌ها، نکات مهمی است که باید آنها را به عالمان دین و کتاب‌دوستان معرفی نمود.

آیت‌الله صافی گلپایگانی با اشاره به اهمیت موقوفات آستان قدس، اظهار کرد: موقوفات آستان قدس بسیار مهم است، بعضی از وقف‌نامه‌های آنجا، خودش تاریخ است و از نظر محتوا و ادبیات در اوج کمال و ادب قرار دارد، باید سعی کنید نسبت به اصل موقوفات به بهترین وجه ممکن نیّات واقفان رعایت شود و امور شرعی و مذهبی در این مورد به طور کامل مراعات گردد.

وی ضمن مسألت توفیق برای حجت‌؟ الاسلام و المسلمین مروی، افزود: این فرصت بسیار مغتنم است که شما باید شاکر خداوند متعال و قدردان این نعمت بزرگ باشید، ان‌شاء الله بتوانید خدمتگزاری موفّق برای این آستان مقدّس و برای زائران و مجاوران آن امام رئوف و مهربان باشید.

انتهای پیام