• شنبه / ۱ تیر ۱۳۹۸ / ۱۴:۰۹
  • دسته‌بندی: کرمانشاه
  • کد خبر: 98040100370
  • منبع : نمایندگی کرمانشاه

رئیس انجمن صادرکنندگان خدمات فنی مهندسی کرمانشاه:

توانایی بالایی برای صدور خدمات "فنی مهندسی" داریم

توانایی بالایی برای صدور خدمات "فنی مهندسی" داریم

ایسنا/کرمانشاه رئیس انجمن صادرکنندگان خدمات فنی مهندسی کرمانشاه، صادرات خدمات فنی مهندسی را مهمترین راهکار برای برون رفت از شرایط اقتصادی فعلی و مقابله با تحریم‌ها دانست و گفت: باید به سمت این نوع صادرات خصوصاً به کشور عراق برویم.

به گزارش ایسنا، فردین امیری اظهار کرد: در سالیان گذشته عمده تمرکز در بعد صادرات بر کالاهای تولیدی بود، اما اکنون شرایط مقداری متفاوت شده و برای صادرات کالاها خصوصاً به کشورهای همجوار از جمله عراق با محدودیت‌هایی مواجه شده‌ایم.

وی ادامه داد: این محدودیت‌ها از بعد وضع تعرفه‌ها، استانداردها و … است که باعث می‌شود صادرات برخی کالاهای ایرانی با محدودیت مواجه و یا ممنوع شود.

رئیس انجمن صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی کرمانشاه با بیان اینکه صادرات خدمات فنی مهندسی محدودیت‌هایی که در بعد کالا داریم را ندارد، عنوان کرد: مهمترین تفاوت خدمات فنی مهندسی با کالاهای تولیدی این است که بین تولید و صادرات کالاها فاصله زمانی وجود دارد که روند کار را گاهی دشوار می‌کند، اما برای خدمات فنی مهندسی چنین فاصله‌ای وجود ندارد. برای مثال برخی از کالاها ممکن است فاسد شدنی باشد و یا به دلایل مختلف مورد قبول کشور واردکننده قرار نگیرد، اما در حوزه خدمات فنی مهندسی چنین مشکلاتی را نداریم.

وی با بیان اینکه خدمات فنی مهندسی ابتدا باید انجام شود و بعد مورد ارزیابی طرف مقابل قرار گیرد، تاکید کرد: این امر باعث می‌شود محدودیت‌های کمتری برای صادرات خدمات فنی مهندسی داشته باشیم.

رئیس انجمن صادرکنندگان خدمات فنی مهندسی کرمانشاه موضوع دیگری که در زمینه خدمات فنی و مهندسی وجود دارد را پتانسیل بالای ایران در زمینه این خدمات اعلام کرد و افزود: می‌توان گفت کشور ایران از نظر خدمات فنی و مهندسی از تمام کشورهای منطقه بالاتر است و رقیب جدی برای به دست آوردن بازارهای صادراتی ندارد.

امیری با اشاره به اینکه در زمینه کالاهای تولیدی هم خود کشورهای وارد کننده در حال تولید هستند و هم کشورهای دیگر به این بازارها ورود کردند و رقبای قابل توجهی در برخی از بازارها مانند عراق داریم، عنوان کرد: این در حالی است که کشورهای منطقه هنوز به اندازه ایران در زمینه خدمات فنی و مهندسی حرف برای گفتن ندارند و به دانش ما نیازمند هستند.

وی خاطرنشان کرد: البته برای صادرات خدمات فنی مهندسی هم موانعی وجود دارد که پیگیری‌هایی برای رفع آنها در حال انجام است.

امیری مشکلات قراردادها، پرداخت حق و حقوق، انجام هماهنگی برای اطلاع از نیازهای کشور هدف و … را از جمله مهمترین این مشکلات برشمرد و تاکید کرد: اگر صادرات خدمات فنی و مهندسی از کانال انجمن و اتاق بازرگانی انجام شود مشکلات پیش روی صادرکنندگان بسیار کمتر خواهد بود.

رئیس انجمن صادرکنندگان خدمات فنی مهندسی کرمانشاه با اشاره به اینکه ایران توانایی زیادی برای صادرات خدمات فنی و مهندسی دارد و این کار ارزش افزوده زیادی را نیز به همراه خواهد داشت، گفت: صادرات خدمات فنی و مهندسی یکی از مهمترین راهکار مقابله با تحریم و خروج از مشکلات اقتصادی است.

انتهای پیام