• چهارشنبه / ۵ تیر ۱۳۹۸ / ۰۳:۰۵
  • دسته‌بندی: آسیا،خاورمیانه
  • کد خبر: 98040502669
  • خبرنگار : 71417

اردوغان: در صورت ایجاد منطقه امن یک میلیون مهاجر سوری به کشورشان برمی‌گردند

اردوغان: در صورت ایجاد منطقه امن یک میلیون مهاجر سوری به کشورشان برمی‌گردند

رئیس جمهوری ترکیه گفت که در حال حاضر حدود ۳۳۰ هزار تن از پناهجویان سوری به کشور خود بازگشته‌اند.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه گفت، به اعتقاد او در صورت ایجاد یک منطقه امن در شمال شرقی سوریه و جوار مرز ترکیه شمار مهاجران سوری که به کشور بازمی‌گردند، به یک میلیون نفر خواهد رسید.

در حال حاضر حدود چهار میلیون از مهاجران سوری ساکن ترکیه هستند که بالاترین رقم آوارگان سوری در یک کشور به حساب می‌آید. در مواردی بین آوارگان سوری و مردم ترکیه درگیری‌هایی نیز روی داده است.

دولت ترکیه برای ایجاد یک منطقه امن در حاشیه مرزهای این کشور با نواحی شمال شرقی سوریه مذاکراتی را با دولت آمریکا آغاز کرده است. این مناطق در کنترل نیروهای کرد سوریه است که آمریکا از آنها حمایت می‌کند. آنکارا خواهان عقب‌نشینی نیروهای کرد از مرزهای مشترک دو کشور است.

آمریکا و ترکیه در عین حال در مورد نحوه کنترل شهر منبج، واقع در شمال شرقی سوریه در حال مذاکره هستند. مقامات نظامی ترکیه در ماه آوریل به خبرگزاری رویترز گفتند این مذاکرات به کندی پیش می‌رود.

اردوغان در سخنرانی برای اعضای پارلمانی حزب عدالت و توسعه گفت: ما تلاش می‌کنیم تا حدی که می‌توانیم مناطق امن در جوار مرزهای ترکیه را گسترش دهیم تا پناهجویان سوری بتوانند به کشور خود بازگردند.

او افزود: در حال حاضر حدود ۳۳۰ هزار نفر از این پناهجویان به کشور خود بازگشته‌اند ولی به اعتقاد من در صورت حل مشکل در منبج و نواحی شرقی رودخانه فرات این رقم خیلی سریع به یک میلیون نفر خواهد رسید.

انتهای پیام‌