• جمعه / ۲۸ تیر ۱۳۹۸ / ۱۰:۳۳
  • دسته‌بندی: آموزش
  • کد خبر: 98042814527
  • منبع : نمایندگی خراسان رضوی

تشریح فعالیت‌های دانشجویی و آموزشی علوم پزشکی مشهد در تابستان

تشریح فعالیت‌های دانشجویی و آموزشی علوم پزشکی مشهد در تابستان

مدیر امور دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، ضمن تشریح فعالیت‌های دانشجویی و آموزشی این دانشگاه در فصل تابستان، گفت: پیش‌بینی می‌شود در سال تحصیلی جدید هزار دانشجو جدید در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد پیوسته و دکتری حرفه‌ای داشته باشیم.

به گزارش ایسنا، امیررضا صالح‌مقدم در نشست خبری که در ساختمان شماره ۳ دانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزار شد، در خصوص فعالیت‌های دانشگاه علوم پزشکی مشهد در فصل تابستان در حوزه امور دانشجویی و آموزشی، اظهار کرد: هدف حوزه مدیریت دانشجویی که شامل ادارات تغذیه، رفاه، خوابگاه و نقلیه دانشجویی می‌شود، دادن خدمات رفاهی به دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی مشهد متناسب با مقررات در حوزه اسکان، تغذیه دانشجویی، خدمات رفاه و وام‌های دانشجویی و حمل ونقل دانشجویان است.

وی ادامه داد: در تابستان امسال نگهداری و به‌سازی ابنیه مربوط به خدمات رفاهی را همچنان خواهیم داشت. تعمیرات، به‌سازی و نگهداری ساختمان‌های سلف و خوابگاه‌ها را انجام خواهیم داد. ساخت و توسعه بازارچه فروشگاهی دانشجویی در پردیس دانشجویی دانشگاه را در دست اقدام داریم و تدارکاتی برای تغذیه و اسکان برای دانشجویانی که به هر دلیل در دانشگاه حضور دارند، در نظر داریم.

مدیر امور دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی مشهد درباره خدمات رفاهی برای دانشجویان در تابستان، توضیح داد: طبق قانون دانشگاه‌های علوم پزشکی در تابستان در ماه‌های مرداد و شهریور موظف به ارائه خدمات به دانشجویانی هستند که انتخاب درس و واحد دارند، اما تاکیدات ریاست و معاونت دانشجویی‌فرهنگی دانشگاه سبب ایجاد تسهیلات مناسبی برای گروه‌های مختلفی که شاید اولویت ارائه خدمات برای آن‌ها مطرح نبوده، شده است. با تشکیل ستاد اسکان و خدمات رفاهی دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی مشهد تدابیری برای نحوه ارائه خدمات به گروه‌های دانشجویی اندیشیده شده است.

صالح مقدم درباره گروه‌های مختلف دانشجویی که در فصل تابستان در مشهد به سر می‌برند، توضیح داد: گروه هدف اصلی ما دانشجویانی هستند که در خلال تابستان انتخاب واحد و فعالیت‌های آموزشی چه تئوری و چه بالینی در بیمارستان‌ دارند. گروهی از دانشجویان داروسازی به دلیل گذراندن دوره کارآموزی و نیز دانشجویان پرستاری و مامایی دانشکده پرستاری‌مامایی مشهد به دلیل کارآموزی و امتحانات جامع سالیانه در مکان‌های مختلف در مشهد حضور دارند و تعداد این افراد به بیش از ۱۰۰۰ نفر می‌رسد. علاوه بر این تعدادی دانشجویان تحصیلات تکمیلی در مقاطع کارشناسی ارشد، دکترای تخصصی و رزیدنت بالینی هستند که به دلیل اشتغالات بیمارستانی، آموزش‌های بالینی و انجام پایان‌نامه‌های دانشگاهی در مشهد به سر می‌برند که تعداد این افراد هم به بیش از ۴۰۰ نفر می‌رسد.

وی افزود: گروه سوم دانشجویان دانشکده‌های‌ اقماری دانشگاه علوم پزشکی مشهد هستند که از شهرهای کاشمر، قوچان، درگز و خواف برای دوره کارآموزی در بخش‌های آموزشی بیمارستان‌ها به مشهد می‌آیند و دلیل این امر این است که برگزاری این دوره‌ها در شهرستان امکان‌پذیر نیست. در بازه‌های زمانی میزبان حدود ۳۰۰ دانشجو از شهرستان‌های اطراف برای این امر هستیم. ضمن اینکه همه خدمات ارائه شده به دانشجویان دانشکده‌های اقماری به صورت رایگان بوده و از طریق حوزه فرهنگی دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی تامین اعتبار خواهد شد.

مدیر امور دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی مشهد بیان کرد: دانشجویان از دانشکده‌ها و دانشگاه‌های علوم پزشکی در سطح استان‌های خراسان رضوی، شمالی و جنوبی به مشهد می‌آیند که به آن‌ها خدمات می‌دهیم. تعداد این دانشجویان به حدود ۴۵۰ نفر در مشهد می‌رسد. گروه دیگری از دانشجویان که در فصل تابستان در مشهد و در دانشگاه علوم پزشکی مشهد خواهند بود، افرادی هستند که در مدرسه تابستانه کمیته تحقیقات دانشجویی دانشگاه ثبت‌نام می‌کنند که امسال مشهد میزبان کشوری این مدرسه است و دانشجویان از اکثر دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور به مشهد می‌آیند. این افراد در سه گروه در کلاس‌های تابستانه دانشکده پزشکی، دندان‌پزشکی و داروسازی شرکت می‌کنند که این امر برای دانشگاه علوم پزشکی مشهد بسیار ارزشمند است.

صالح‌مقدم گفت: از مهمترین فعالیت‌ها در تابستان همکاری با بسیج دانشجویی و نهاد رهبری کشور در حوزه دانشگاه در راستای اجرای طرح ملی ولایت است که در این طرح بیش از ۴ هزار و ۵۰۰ دانشجو از دانشگاه‌های مرتبط با وزرات علوم، دانشگاه‌های آزاد و دانشگاه‌های علوم پزشکی در مشهد حضور دارند که دانشگاه‌‍‌های فردوسی و علوم پزشکی مشهد میزبان این عزیزان در موضوعات اسکان، تغذیه و حمل و نقل خواهند بود.

وی اضافه کرد: بیش از هزار دانشجوی دختر شرکت کننده در این طرح در پردیس دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی مشهد اسکان داده می‌شوند. در پردیس دانشجویی حدود دو هزار و۳۰۰ تخت خوابگاهی داریم؛ اما به دلیل اینکه گروه‌های مختلف دانشجویی در زمان‌های متفاوتی به مشهد می‌آیند، آمار نشان می‌دهد که در طول این دو ماه به بیش از سه هزار و ۵۰۰ دانشجو ارائه سرویس خواهیم داشت.

مدیر امور دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی مشهد عنوان کرد: پروژه دیگری که در تابستان در دستور کار است، آماده شدن برای استقبال از دانشجویان ورودی جدید است. پیش‌بینی می‌شود هزار دانشجوی جدید در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد پیوسته و دکتری حرفه‌ای خواهیم داشت.

صالح‌مقدم ادامه داد: طبق برنامه‌ریزی انجام شده و با حضور نمایندگان اعمالی همچون ثبت‌نام آموزشی، خدمات رفاهی و سنجش سلامت جسمانی به صورت همزمان در هفته اول مهرماه انجام خواهد شد. هدف از این کار ایجاد دقت، سرعت و رفاه عمومی برای دانشجویان ورودی جدید دانشگاه علوم پزشکی مشهد است. در پایان مراحل ثبت‌نام دو مراسم بزرگ برای این دانشجویان برگزار خواهد شد؛ مراسم آغاز سال تحصیلی ۹۸-۹۹ با حضور تمام دانشجویان جدید و همایش خانواده و دانشگاه که میزبان والدین دانشجویان ورودی جدید خواهیم بود که در این برنامه درخصوص برنامه‌ها و تمهیدات و حمایت‌هایی که لازم است خانواده از دانشجو در بدو ورود به دانشگاه داشته باشد، صحبت خواهد شد.

وی در مورد خوابگاه‌های دانشگاه علوم پزشکی، توضیح داد: ۶۵ درصد از ظرفیت خوابگاه‌ها متعلق به دختران و مابقی متعلق به دانشجویان پسر است. اگر استانداردهای واقعی خوابگاه را در نظر بگیریم، در این زمینه کمبود داریم و با توجه به شرایط موجود و فشردگی اتاق‌ها و علی‌رغم محدودیت‌های آیین‌نامه اسکان، می‌توان ادعا کرد به همه متقاضیان خوابگاه پاسخ داده‌ایم و کسی در لیست انتظار برای اسکان در پردیس دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی مشهد نخواهد بود. حتی به دانشجویان سنواتی که تعداد ترم مجاز آن‌ها برای تحصیل در دانشگاه تمام شده و نیز دانشجویان شهریه‌پرداز را که مجاز به استفاده از خوابگاه نیستند، تحت شرایطی، در خوابگاه اسکان می‌دهیم.

مدیر امور دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی مشهد تصریح کرد: اگر به حجم خوابگاه‌ها اضافه شود، شرایط هتلینگ مناسب‌تری را برای دانشجویان مهیا خواهیم کرد. شرایط احداث خوابگاه ۵۰۰ نفره برای دانشجویان دختر را مهیا کردیم. با شرایط اقتصادی فعلی منتظر حمایت مالی دانشگاه برای آغاز عملیات اجرایی آن هستیم. بیشتر دانشجویان خوابگاهی ما از شهرستان‌های استان‌های خراسان رضوی، شمالی و جنوبی هستند.

 صالح‌مقدم درباره دانشجویانی که به واسطه بورسیه در دانشگاه علوم پزشکی مشهد تحصیل می‌کنند، گفت: بالغ بر ۲۳۰ نفر دانشجوی خارجی در خوابگاه اسکان دارند. این افراد با توجه به روابط سیاسی ایران با برخی از کشورها به صورت بورسیه پذیرفته شده و خدمات آموزشی و رفاهی برای آن‌ها رایگان است. این دانشجویان از کشورهایی همچون لبنان، ترکمنستان، سوریه، یمن، افغانستان، پاکستان و تاجیکستان به ایران آمده‌اند. دانشجویان غیر بورسیه خارجی هم در دانشگاه علوم پزشکی مشهد داریم که به صورت شهریه‌پرداز در این دانشگاه و در تمام رشته‌ها به تحصیل می‌پردازند.

انتهای پیام