• شنبه / ۲۹ تیر ۱۳۹۸ / ۰۸:۴۱
  • دسته‌بندی: سیاست خارجی
  • کد خبر: 98042914756
  • خبرنگار : 71628

جرمی هانت: لندن به دنبال راهکاری دیپلماتیک است

جرمی هانت:  لندن به دنبال راهکاری دیپلماتیک است

وزیر امور خارجه انگلیس در واکنش به توقیف یک نفت‌کش این کشور توسط ایران گفت که لندن به دنبال راهکاری دیپلماتیک برای حل‌وفصل این موضوع است.

به گزارش ایسنا، به نقل از رویترز، جرمی هانت، وزیر امور خارجه انگلیس، پس از توقیف یک نفت‌کش این کشور توسط ایران، گفت که این «کاملا غیرقابل قبول است» و لندن به گونه‌ای «ملاحظه‌شده اما قدرتمند» به توقیف این نفت‌کش از سوی ایران پاسخ خواهد داد.

هانت گفت که در این باره با مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا گفت‌وگو کرده است و می‌خواست با محمدجواد ظریف،همتای ایرانی گفت‌وگو کند.

وی همچنین در این باره گفت: ما به دنبال انتخاب‌های نظامی نبوده و خواهان یک راهکار دپلماتیک برای حل‌وفصل این وضعیت هستیم اما مصمم هستیم که این[مسئله] باید حل شود.

وزیر امور خارجه انگلیس افزود: اگر آزادی کشتیرانی محدود شود، ایران بزرگ‌ترین بازنده خواهد بود، به نفع آن‌هاست که هرچه سریع‌تر درباره این وضعیت تصمیم‌گیری کنند.

اظهارات وزیر امور خارجه انگلیس در حالی مطرح می‌شود که روابط عمومی نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی روز گذشته در اطلاعیه ای اعلام کردکه «یک فروند نفتکش  انگلیسی با نام" "stena impero" هنگام عبور از تنگه هرمز به علت رعایت نکردن قوانین و مقررات بین المللی دریایی بنا به درخواست سازمان بنادر و دریانوردی استان هرمزگان، توسط یگان شناوری منطقه یکم نیروی دریایی سپاه توقیف شد. نفت‌کش مذکور پس از توقیف به ساحل هدایت و برای سیر مراحل قانونی و بررسی های لازم تحویل سازمان بنادر و دریانوردی شد.»

تردد از مسیر خلاف کشتیرانی در تنگه هرمز،  خاموش کردن دستگاه موقعیت‌یاب و توجه نکردن به هشدارهای جمهوری اسلامی ایران می‌تواند از جمله دلایل توقیف این نفتکش باشد.

انتهای پیام