• دوشنبه / ۱۴ مرداد ۱۳۹۸ / ۰۹:۵۵
  • دسته‌بندی: فرامنطقه ای
  • کد خبر: 98051406913
  • خبرنگار : 71415

"آقای رئیس جمهور لطفا کاری علیه نژادپرستی بکنید"؛

جیمز کومی: ترامپ چیزی بیش از تسلیت توییتری به آمریکایی‌ها بدهکار است

جیمز کومی: ترامپ چیزی بیش از تسلیت توییتری به آمریکایی‌ها بدهکار است

مدیر سابق اف.بی.آی با متهم کردن دونالد ترامپ به تحریک نژادپرستی در جهت کسب "منافع سیاسی" از او خواست تا به صورت علنی علیه نژادپرستی موضع‌گیری کند.

به گزارش ایسنا، جیمز کومی، مدیر سابق اف.بی.آی در مطلبی که در روزنامه نیویورک تایمز منتشر کرد نوشت: مدتهاست که ما آمریکایی ها در بطن زندگی خود گرفتار سوپ رادیواکتیو نژادپرستی شده‌ایم. دونالد ترامپ حالا فکر می‌کند که محض رسیدن به منافع سیاسی می‌تواند این نژادپرستی را تحریک کند. او عملا دارد دست به کاری خطرناکتر می‌زند.

جیمز کومی در ادامه تاکید کرد، فرد مسلحی که روز شنبه در تیراندازی در ال پاسو واقع در ایالت تگزاس نزدیک به ۲۰ نفر را کشت، کسی بود که با الهام از صحبتهای ترامپ درباره مهاجران لاتین‌تبار دست به این تیراندازی زد. فرد تیرانداز ظاهرا مانیفستی را در فضای مجازی منتشر کرده که آکنده از اظهارنظرهای نژادپرستانه درباره مهاجران لاتین‌تبار است.

به گزارش پایگاه هیل، کومی در ادامه مطلبش نوشت: طبق این مانیفست که در سطحی گسترده به این تروریست تگزاسی نسبت داده شده، او که دست کم ۲۰ نفر را در روز شنبه در ال پاسو کشت شاید مستقیما به انگیزه حمایت از مواضع ترامپ این کار را نکرده باشد، اما کار او را می‌توان به عنوان نمونه‌ای وحشتناک از اتفاقاتی که در صورت برداشتن "میله‌های کنترل" (اشاره به میله‌های کنترل در راکتورهای هسته‌ای) خواهند افتاد، تلقی کرد.

او در ادامه بیان کرد: هر رئیس جمهوری در آمریکا با اشراف نسبت به مسائل در جریان در بطن کشور ما، این مسئولیت انحصاری را دارد که با صدای بلند و به صورت مداوم بیان کند که حمایت از برتری سفیدپوستان کاری نامشروع است و این که حمایت از سیاست نفرت نژادی می‌تواند تخم خشونت را بکارد و باید تاکید کند که خشونت علیه انسانها به خاطر رنگ پوستشان معادل تروریسم است.

جیمز کومی همچنین در ادامه از ترامپ به خاطر مطرح کردن اظهارات و مواضع نژادپرستانه انتقاد کرد. او در همین راستا صحبتهای ترامپ علیه یک قاضی مکزیکی تبار آمریکایی به نام گونزالو کوریل، اظهارات او درباره بازیکن لیگ راگبی که به هنگام پخش سرود ملی آمریکا روی زانوهایشان نشستند و حملات او به چهار نماینده زن رنگین پوست دموکرات در کنگره را نمونه‌هایی از اظهارات نژادپرستانه ترامپ عنوان کرد.

او خاطر نشان کرد: رئیس جمهور کشور ما با هر حمله نژادپرستانه‌اش از جمله علیه یک قاضی، علیه یک قهرمان ورزشی، علیه یک کشور دیگر، علیه یک نماینده کنگره و حتی علیه یک شهر در داخل خود آمریکا و با هر کلمه خوشایندی که او نسبت به نژادپرستها استفاده می کند نظیر به کار بردن لفظ "انسانهای خوب در هر دو طرف درگیری" برای حوادث نژادپرستانه شارلوتزویل، او کاری می‌کند که فشار به نقطه جوش برسد و تشعشعات این معجون رادیواکتیو خطرناکتر شود.

این مدیر سابق اف.بی.آی تاکید کرد: ترامپ چیزی بیش از ابراز تسلیتهای توییتری به مردم آمریکا بدهکار است. او نوشت: شما کسی هستید که اختیار بزرگترین "میله کنترل" در دست شماست. شما باید این میله کنترل را به خاطر خیر و صلاح همه ما به سر جایش برگردانید. اکثریت گسترده‌ای در آمریکا معتقد به آرمانهای اساسی درج شده در اسناد و مدارک پایه گذاری آمریکا هستند و ما انتظار داریم فرهنگ کشور ما بازتابی از این آرمانها باشد. به ما نشان بدهید که شما هم به این آرمانها معتقد هستید.

انتهای پیام