• یکشنبه / ۳ شهریور ۱۳۹۸ / ۱۳:۳۰
  • دسته‌بندی: گردشگری و میراث
  • کد خبر: 98060301162
  • منبع : پژوهشگاه میراث فرهنگی،صنایع‌دستی و گردشگری

شناسایی مناطق پر خطر برای میراث فرهنگی در منطقه زاگرس

شناسایی مناطق پر خطر برای میراث فرهنگی در منطقه زاگرس

به دنبال انجام پژوهشی گسترده، مناطق با ریسک لرزه‌ای بالا که بیشترین خطر زمین‌لرزه و میزان تخریب بالا را برای بناهای تاریخی و آثار میراث فرهنگی در منطقه زاگرس ایجاد می‌کنند، شناسایی شد .

به گزارش ایسنا، به نقل از پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، محمد مومنی - کارشناس ارشد زمین شناسی - در تشریح پژوهش «تحلیل خطر زمین لرزه و مدل سازی عددی آثار میراث فرهنگی در منطقه زاگرس»، با بیان اینکه برآورد خطر زلزله در مناطق لرزه‌خیز بخصوص برای تأسیسات و سازه ها تاریخی، دارای اهمیت زیادی است، گفت: طرح‌های نامناسب غیر واقع بینانه می‌تواند موجب خسارات و ضایعات مالی بشود.

وی افزود: از طرف دیگر، طرح‌های بسیار محتاطانه با ضرایب بیش ازحد لزوم نیز باعث تحمیل هزینه‎های غیر ضروری و اتلاف مصالح برای بازسازی می‌شود و ممکن است اصالت بنا را مخدوش کند، بنابراین ضرایب ایمنی باید با در نظر گرفتن عمر سازه و اهمیت تاریخی و فرهنگی آن و احتمال وقوع زمین‌لرزه در محل تعیین شود.

به گفته‌ی مومنی هدف پژوهش‌های تحلیل خطر زلزله را پهنه بندی خطر زمین لرزه در گستره‌ مورد مطالعه، شناسایی سرچشمه‌های لرزه‌زا، برآورد توان لرزه‌زایی گسل‌های فعال منطقه و شناسایی نواحی پرخطر تا کم خطراز نظر وقوع زلزله است.

او با بیان این‌که تحلیل خطر لرزه‌ای یعنی تبدیل اطلاعات و مشخصات گسل به پارامتری برای طراحی که همان PGA یا شتاب طرح است که در واقع پهنه‌بندی شتاب طرح در آیین نامه‌ها با این روش به دست می‌آید، افزود:‌ برآوردی دقیق از بارگذاری لرزه‌ای در زمین لرزه‌های آینده هدف اساسی مطالعات تحلیل خطر زمین‌لرزه است که مهمترین نتیجه مطالعات لرزه‌خیزی در یک منطقه عموماً حداکثر شتاب قابل انتظار برای یک زلزله در آن منطقه است.

وی اضافه کرد:  با استفاده از این شتاب که به شتاب مبنای طرح موسوم است، می‌توان طیف‌های طراحی زلزله یا تاریخچه‌های شتاب زلزله را برای آن منطقه مقیاس کرده و از آن‌ها در بهسازی بناهای تاریخی به خصوص در منطقه زاگرس که بسیار لرزه‌خیز بوده و گسل‌های بزرگ و فعالی دارد، استفاده کرد.

مومنی گفت: در این پژوهش با توجه به  اهداف، نتایجِ توجه به همه شواهد، محاسبات و تجزیه و تحلیل‌های صورت گرفته، مناطق با ریسک لرزه‌ای بالا که بیشترین خطر زمین‌لرزه و میزان تخریب را برای بناها و آثار میراث فرهنگی در منطقه زاگرس ایجاد می‌کنند، شناسایی و در نهایت با استفاده از همه‌ی نقشه‌های پهنه‌بندی ریسک آماده شده برای گستره مطالعاتی، تلفیق داده‌ها و نتایج حاصل از آن‌ها، نقشه اولویت‌بندی مناطق پرخطر در منطقه زاگرس با استفاده از فاکتورها به عنوان نتیجه پژوهش تهیه شد.

انتهای پیام