• یکشنبه / ۳ شهریور ۱۳۹۸ / ۱۶:۲۳
  • دسته‌بندی: اصفهان
  • کد خبر: 98060301370
  • منبع : نمایندگی دانشگاه اصفهان

مسئول بیماری های واگیر مرکز بهداشت استان‌:

نیم میلیون نفر از مردم استان اصفهان در مناطق سالک خیز زندگی می‌کنند

نیم میلیون نفر از مردم استان اصفهان در مناطق سالک خیز زندگی می‌کنند

ایسنا/اصفهان ‌مسئول بیماری های واگیر مرکز بهداشت استان اصفهان گفت: حدود نیم میلیون نفر از مردم استان اصفهان در مناطق سالک خیز زندگی می کنند.

به گزارش ایسنا، رضا فدایی، امروز (یکشنبه) در نشست خبری با موضوع بیماری سالک در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: بیش از نیمی از مساحت استان اصفهان سالک خیز است و مبارزه با این بیماری در این استان از حدود 12 سال پیش آغاز شده است.

وی افزود: حدود نیم میلیون نفر از مردم استان و از جمله شهرستان های آران و بیدگل و کاشان، در معرض این بیماری قرار دارند.

مسئول بیماریهای واگیر مرکز بهداشت استان اصفهان با بیان اینکه 18 استان و 143 شهر کشور درگیر این بیماری هستند، تصریح کرد: این بیماری در کشورهای همجوار از جمله عربستان و افغانستان نیز شیوع بالایی دارد.  شرایط اقلیمی عاملی در تشدید این بیماری است که نیازمند مدیریت است.

فدایی درخصوص زمان تشدید این بیماری گفت: مرداد ماه اولین زمان ابتلا به سالک است و شهریور ماه به اوج خود می رسد.

وی اظهار کرد: پیش از اجرای برنامه های دانشگاه علوم پزشکی، سالانه ۲ تا سه هزار نفر در استان به این بیماری مبتلا می شدند و به طور کلی هر سه تا پنج سال بالا و پایین می شود.

وی آموزش صحیح به مردم برای جلوگیری از این بیماری و درمان رایگان بیماران را از وظایف اصلی مرکز بهداشت اعلام کرد و گفت: هر موضوع بهداشتی بدون مشارکت و حضور مردم نتیجه نخواهد داشت.

فدایی با بیان اینکه کار مبارزه و لانه کوبی موش ها توسط ۱۲۱ هزار نفر نیروی انسانی در ۴۰۰ هزار هکتار از اراضی استان از سال ۸۶ تا ۹۷ انجام شده است، خاطرنشان کرد: مبارزه با جوندگان و پشه ها در این عرصه متولی خاصی ندارد و در صورتی که مرکز بهداشت در این زمینه اقدام نکند، دستگاه و ارگان دیگری کاری انجام نمی دهد.

وی ادامه داد: آموزش مهمترین اقدام برای مقابله با بیماری سالک است و باید جو افکار عمومی در این زمینه در شرق اصفهان تغییر کند.

مسئول بیماری های واگیر مرکز بهداشت استان اصفهان درخصوص اقدامات انجام شده در سال جاری برای مبارزه با بیماری سالک گفت: ۱۰ اقدام جدید انجام و یا در حال انجام است و ۲.۵ میلیارد تومان برای اجرای این کارها پیش بینی شده، اما هنوز بودجه ای در این زمینه اختصاص داده نشده است.

فدایی خاطرنشان کرد: چهار مرحله مبارزه با بیماری سالک در سال جاری در حوزه جونده کشی، لانه کوبی و طعمه گذاری درون لانه ها توسط ۹ هزار و ۲۰۰ نفر از بسیج سازندگی و کارگران حدود ۸۲ هزار هکتار از اراضی استان انجام شده و تاکنون سه مرحله انجام شده و یک چهارم باقی مانده است.

وی وضعیت نامناسب زباله و نخاله ها در مناطق مسکونی و منازل متروکه و نیمه ساز نامناسب را مهمترین چالش ها در عرصه مناطق سالک خیز دانست و گفت: سرعت ساخت و ساز در مناطق سالک خیز زیاد شده است.

فدایی در خصوص واکسن بیماری سالک اظهار کرد: واکسن این بیماری از حدود ۲ تا سه دهه گذشته زیر نظر سازمان بهداشت جهانی مورد آزمایش قرار گرفت، اما نتایج مطلوبی به دنبال نداشت، در حال حاضر چند گروه محقق در کشور در حال تحقیقات بر روی واکسن برای این بیماری هستند.

وی ادامه داد: یک نوع داروی اصلی برای بیماری سالک در دنیا وجود دارد و بیش از ۲۰ دانشگاه در کشور مشتری این دارو هستند و امسال پیش بینی های لازم برای و به موقع برای تهیه آن انجام شده است.

وی درخصوص تعداد مبتلایان به این بیماری گفت: امسال ۱۲۰ نفر در استان به بیماری سالک مبتلا شده اند. در شرایط ایده آل سالانه یک هزار نفر به این بیماری مبتلا می شوند و هنوز برای قضاوت در مورد تعداد مبتلایان به سالک زود است.

انتهای پیام