• چهارشنبه / ۱۳ شهریور ۱۳۹۸ / ۱۱:۵۷
  • دسته‌بندی: همدان
  • کد خبر: 98061306961
  • منبع : نمایندگی همدان

دانشیار روانشناسی تربیتی دانشگاه پیام نور مرکز همدان:

والدین با مطالعه از شیوه‌های مناسب فرزندپروری بهره گیرند

والدین با مطالعه از شیوه‌های مناسب فرزندپروری بهره گیرند

ایسنا/همدان دانشیار روانشناسی تربیتی دانشگاه پیام نور مرکز همدان با بیان اینکه هر برخورد امروز والدین و سایرین با کودک تاثیراتی در آینده او به همراه خواهد داشت، گفت: والدین با مطالعه سطح آگاهی خود را از ویژگی‌های رشدی کودکان بالا برده و با سبک‌های تربیتی مختلف آشنا شوند و از شیوه‌های مناسب فرزند پروری بهره گیرند.


دکترنصرالله عرفانی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه ترس یکی از مسائل روان شناختی است که بزرگسالان با آن روبه رو می‌شوند، اظهار کرد: ترس عوامل مختلفی دارد و می‌تواند ترس از آینده و عدم توانایی مقابله با شرایط حال و یا ریشه در اتفاقات رخ داده در دوران کودکی داشته باشد از این رو روانکاوان معتقدند که کودک پدر بشر است.

وی بیان کرد: طبق نظر روانکاوان برجسته جهان 90 درصد شخصیت تا 6 سالگی سازمان می یابد بنابراین ریشه خصوصیات شخصیتی و آسیب‌های روانی دوره بزرگسالی را باید در دوره کودکی و حوادثی که در این دوران رخ داده است مورد کند و کاو قرار داد.

دانشیار روانشناسی تربیتی دانشگاه پیام نور مرکز همدان با بیان اینکه میزان آگاهی والدین از فرآیند رشد و تحول کودکان ، نظارت و کنترل بر جریان رشد فرزندان واعمال سبک های تربیتی اولیا می‌تواند در شکل‌گیری شخصیتی اثرگذار باشد، افزود: والدین با خدشه‌دار کردن اعتماد به نفس کودک، تنبیه کردن به بهانه تربیت، توجه نکردن به کودک، ابراز محبت به طور مشروط و ترساندن مستقیم کودک بذر ترس را در شخصیت کودک می‌کارند و نتیجه این اعمال می‌تواند به صورت آسیب‌های گوناگون در بزرگسالی نمایان شود.

وی اضافه کرد: والدین محیط امن و به دور از اضطراب را برای کودک ایجاد کنند تا علاوه بر تسهیل جریان رشد کودک شخصیت ساعی نیز در کودک بنا شود بدین ترتیب در بزرگسالی نه تنها از ترس بلکه از بسیاری از آسیب‌های روانی در امان خواهند ماند. 

انتهای پیام