• چهارشنبه / ۱۳ شهریور ۱۳۹۸ / ۱۳:۳۵
  • دسته‌بندی: مرکزی
  • کد خبر: 98061307079
  • منبع : نمایندگی مرکزی

سه اثر طبیعی استان مرکزی ثبت ملی شد

سه اثر طبیعی استان مرکزی ثبت ملی شد

ایسنا/مرکزی معاون میراث فرهنگی استان مرکزی از ثبت ملی شدن سه اثر طبیعی استان خبر داد.

به گزارش ایسنا، محسن کریمی در جمع خبرنگاران بیان کرد: دو درخت چنار کهنسال روستای واران شهرستان دلیجان، درختان کهنسال مسجد واران شامل دو چنار کهنسال و درخت توت کهنسال روستای قلعه محی‌الدین شهرستان تفرش، به ثبت آثار ملی رسید.

وی عمر طولانی، قطر زیاد تنه، تاج گسترده، ارتفاع زیاد و سازگاری با محیط زیست را از جمله قابلیت‌های ارزشمند این درختان برای ثبت دانست و گفت: محیط تنه درختان واران 760 و 825 سانتی متر و قطر تنه برابر سینه آنها 290 و 300 سانتیمتر است .

معاون میراث فرهنگی با بیان اینکه قدمت این درختان 300 تا 350 سال تعیین شده است، افزود: درخت توت کهنسال قلعه محی الدین تفرش نیز بعنوان یک موجود زنده کهنسال، دارای ارزش تاریخی و طبیعی است. قطر تنه این درخت 300 ساله 175 سانتیمتر و اندازه محیط تنه آن نیز 520 سانتیمتر است.

کریمی با اشاره به وضعیت حیاتی مناسب این درختان، بیان کرد: در استان مرکزی تاکنون 18 اثر طبیعی ملی که عمدتا شامل درختان کهنسال هستند، به ثبت رسیده است و ثبت ملی تالاب میقان، جنگل‌های بلوط شازند، بستر رودخانه قره چای و سرچشمه محلات در دستور کار بعدی معاونت میراث فرهنگی برای ثبت در فهرست میراث ملی طبیعی کشور قرار دارد .

انتهای پیام