• یکشنبه / ۲۴ شهریور ۱۳۹۸ / ۱۰:۳۹
  • دسته‌بندی: اردبیل
  • کد خبر: 98062411095
  • منبع : نمایندگی اردبیل

معاون دادگستری استان اردبیل:

آموزش و مشاوره در حوزه ازدواج مغفول مانده است

آموزش و مشاوره در حوزه ازدواج مغفول مانده است

ایسنا/اردبیل معاون امور اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان اردبیل گفت: آموزش و مشاوره‌های ازدواج در استان اردبیل مغفول مانده و ما به تازگی در این زمینه برخی فعالیت‌ها را شاهد هستیم.

به گزارش ایسنا، یوسف خدادادی در نشست فرهنگی و اجتماعی که با محوریت طلاق و راهکارهای پیشگیری از آن در سالن بصیرت دانشگاه محقق اردبیلی برگزار شد، اظهار کرد: آثار طلاق نه تنها برای زوجین بلکه برای فرزندان آنها و جامعه نیز ناگوار است به طوری که ما در بررسی‌های گسترده متوجه شدیم که آمار طلاق در زندگی‌های زیر پنج سال به نسبت سال‌های دیگر بیشتر است و در این باب باید علل و عوامل پدیده طلاق مورد بررسی دقیق قرار گیرد.


وی با بیان اینکه در سال‌های اخیر اقدامات گسترده‌ای در حوزه شناسایی علل و عوامل طلاق انجام شده و این علل و عوامل تغییر چندانی نیافته است، خاطرنشان کرد: ما در سطح کشور جزو استان‌های اولی بودیم که برخی طرح‌های اساسی را در تقویت نهاد خانواده و کاهش آسیب طلاق ارائه کردیم، اما متاسفانه سایر استان‌ها در اجرای این طرح‌ها از ما سبقت گرفتند.


معاون امور اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان اردبیل یکی از این طرح‌های ارائه شده را موضوع آموزش عمومی و اختصاصی برای زوجین قبل از ازدواج اعلام کرد و گفت: این طرح استان اردبیل به حدی شاخص بود که شورای انقلاب فرهنگی آن را مصوب و برای استان‌ها در حوزه آموزش و ارائه مشاوره‌های قبل از ازدواج ابلاغ کرد.


خدادادی بیان کرد: هر چند ما نیز بحث مشاوره‌ها را آغاز کردیم اما هم در حوزه آموزش و هم مشاوره طرح‌ها به صورت کامل و مطلوب و موثر اجرا نشده و شایسته است ما با در نظر گرفتن ابعاد مختلف طلاق در بحث پیشگیری ورود عالمانه‌ای پیدا کنیم.


وی به راه‌اندازی بنیاد صیانت از خانواده در استان اشاره کرد و افزود: باید آموزش‌های عمومی و اختصاصی، مشاوره‌های قبل و بعد از ازدواج جدی گرفته شود تا خروجی آن منجر به کاهش پدیده طلاق شود.


معاون امور اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان اردبیل به علل و عوامل طلاق در استان اشاره و تصریح کرد: عدم شناخت زوجین نسبت به همدیگر، ضعف مهارت‌های رفتاری و کلامی، دخالت اطرافیان، خیانت، اعتیاد، پرخاشگری، عوامل مادی و اقتصادی و معیشتی و کودک همسری از جمله این عوامل عمده در استان اردبیل به شمار می‌رود.


خدادادی ضرورت راه‌اندازی مراکز مشاوره قبل از ازدواج را در اردبیل یادآور شد و اظهار کرد: باید در قالب آموزش و مشاوره مهارت‌های اساسی برای زوجین انتقال داده شود.


انتهای پیام