• دوشنبه / ۲۵ شهریور ۱۳۹۸ / ۱۱:۰۷
  • دسته‌بندی: آسیا،خاورمیانه
  • کد خبر: 98062511772
  • خبرنگار : 71496

مسؤول سودانی: "دولت پنهان" وابسته به رژیم البشیر همچنان وجود دارد

مسؤول سودانی: "دولت پنهان" وابسته به رژیم البشیر همچنان وجود دارد

وزیر رسانه سودان و سخنگوی دولت خارطوم با اشاره به اینکه "دولت‌ عمیق" (دولت پنهان) با وجود تغییر انقلابی در کشور همچنان وجود دارد، اعلام کرد، کابینه جدید قانون ویژه اختیارات وزرا را مورد بحث و بررسی قرار می‌دهد.

به گزارش ایسنا، فیصل محمد صالح، وزیر رسانه سودان در مصاحبه‌ای با شبکه خبری العربیه اظهار کرد: دولت فعلی از نظام سابق قوانینی را به ارث برده که عملکرد سازمان کل رادیو و تلویزیون نظارت تعریف می‌کنند و اینها همان قوانینی هستند که به رئیس جمهوری در ساختاری ریاستی و غیر دموکرات اختیاراتی برای انتصاب و برکناری مدیران عامل رادیو و تلویزیون را می‌دهد.

محمد صالح گفت: در سند قانون اساسی که ما اکنون به آن استناد می‌کنیم، اختیارات رئیس جمهوری به نخست وزیر داده شده است و این وضعیت عبدالله حمدوک، نخست وزیر سودان را نگران کرد و او در اولین نشستش با وزرا در کابینه از این مساله شکایت کرد. اگر زمان اندک برای تشکیل دولت نبود، این اقدام عادی و ساده بود، اینکه وزیر مربوطه به نخست وزیر درباره برکناری یا انتصاب فردی توصیه کند و نخست وزیر نیز دستور لازم را بدهد.

وزیر رسانه سودان تاکید کرد: دولت با وجود سختی‌ها و نیز میراث سنگین به جا مانده از حاکمیت عمر البشیر، برای حل مشکلات موجود بسیار تلاش می‌کند.

وی افزود: دولت پنهان دروغ یا تخیل نیست، گروه‌هایی وجود دارند که با حاکمیت سابق اخوان المسلمین چه بسا به صورت ایدئولوژیک و با انگیزه منافع، ارتباط داشته‌اند، در هر حال این گروه‌ها در برابر تغییر مقاومت خواهند کرد و من پیش‌بینی می‌کنم با برخی مشکلات مواجه شوم و البته طرحی برای مقابله با آنها دارم.

حمدوک در ۲۱ اوت گذشته به عنوان نخست وزیر دوره انتقالی که ۳۹ ماه ادامه دارد و با برگزاری انتخابات به پایان می‌رسد، مراسم تحلیف را ادا کرد.

مردم سودان امیدوارند توافق درباره مرحله انتقالی به تنش‌هایی که از زمان برکناری فرماندهی ارتش در ۱۱ آوریل گذشته در این کشور ادامه دارند، پایان دهد.

انتهای پیام