• دوشنبه / ۲۵ شهریور ۱۳۹۸ / ۱۸:۲۰
  • دسته‌بندی: محیط زیست
  • کد خبر: 98062512150
  • خبرنگار : 71542

در بسته اخبار اجتماعی ایسنا بخوانید؛

از دور زدن قانون هوای پاک تا دستگیری دانشجوی قلابی

از دور زدن قانون هوای پاک تا دستگیری دانشجوی قلابی

خودروسازان به دنبال دور زدن قانون هوای پاک، کمبود معلم، تهران را تهدید می‌کند، دستگیری دانشجوی قلابی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، اقلام مجاز و غیرمجاز در بوفه مدارس، چه مجازاتی در انتظار پزشکان فراری از کارتخوان است؟ و جزئیات ودیعه رایگان «بیدود» برای دانشجویان و خبرنگاران سر خط مهمترین اخبار اجتماعی ایسنا در ۲۵ شهریور ماه ۹۸ است.

به گزارش ایسنا، اداره اخبار اجتماعی ایسنا امروز (۲۵ شهریور) ۵۴ خبر،مصاحبه و گزارش منتشر کرده است که گزیده‌ای از مهمترین این اخبار به همراه تیتر و لینک در زیر می‌آید: 

خودروسازان به دنبال دور زدن قانون هوای پاک

به دنبال درخواست یکی از شرکت‌های خودروسازی برای توقف «نصب فیلتر دوده» روی خودروهای دیزلی، معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست مخالفت سازمان را با این خواسته اعلام و تأکید کرد که خودروسازان به بهانه تحریم قصد دارند که مصوبه فیلتر دوده را حذف کنند در حالی‌که اگر قیمت فیلتر افزایش یافته، هزینه درمان سرطان هم بیشتر شده است.

در سال ۹۳ بر اساس مصوبه هیأت دولت، نصب «فیلتر جاذب دوده» به منظور کاهش آلودگی هوا الزامی شد و خودروسازان با وجود مخالفت‌های گسترده، مجبور به اجرای این مصوبه محیط زیستی شدند اما اخیرا یکی از شرکت‌های خودروسازی درخواست کرده‌ است که تا زمان رفع تحریم‌ها اجرای مصوبه نصب فیلتر دوده متوقف شود که سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان متولی اصلی کاهش آلودگی هوا با این خواسته مخالفت کرده است.

مسعود تجریشی با بیان اینکه نمی‌دانم تا چه زمانی قرار است از خودروسازانی که هیچ سودی برای مردم نداشته‌اند، حمایت صد در صدی کنیم، به ایسنا می‌گوید: خودروسازان قبل از تحریم‌ها هم زیر بار اجرای نصب فیلتر دوده روی خودروهای دیزلی نمی‌رفتند و به دنبال فرار از این مصوبه بودند. حالا هم تحریم را بهانه می‌کنند.

واکنش شورای عالی جنگل به قطع درختان صد ساله بلوط در یاسوج

رییس شورای عالی جنگل ضمن اشاره به اینکه این شورا برای قطع درختان صد ساله بلوط در یاسوج مجوزی صادر نکرده است، تاکید کرد: شاخص‌های ارزیابی‌های زیست محیطی باید به روز شوند.

روز گذشته عکس‌هایی در شبکه‌های اجتماعی از قطع درختان صد ساله بلوط در محور سی‌سخت یاسوج به دلیل افزایش عرض محور منتشر شد. کامران پورمقدم  - رییس شورای عالی جنگل- در این باره به ایسنا گفت: شورای عالی جنگل پیش از قطع درختان در جریان این موضوع نبوده و مجوزی هم برای آن صادر نکرده است اما در حال حاضر با اداره منابع طبیعی استان کهگیلویه و بویراحمد در تماس هستیم تا از جزییات این موضوع اطلاع پیدا کنیم.

درآمد میلیاردی آموزش و پرورش از سود فروش «روپوش مدارس» صحت دارد؟

معاون هماهنگی، اقتصادی و نظارت بر امور استان‌های سازمان دانش آموزی توضیحاتی درباره فرآیند ساماندهی روپوش فرم دانش آموزی ارائه و تاکید کرد که این سازمان تاکنون ریالی از استان‌ها بابت درصد فروش لباس فرم دانش آموزی اخذ نکرده است.

سید هادی دلبری در گفت‌ و گو با ایسنا در واکنش به اخباری که اخیرا درباره اخذ درصدی از سود فروش روپوش مدارس از اولیا و واریز آن به حساب سازمان دانش آموزی و کیفیت پایین و قیمت بالای لباس فرم دانش‌آموزی منتشر شد، اظهار کرد: سال گذشته وزیر وقت آموزش و پرورش، ماموریت ساماندهی لباس فرم دانش‌آموزی را در قالب بخشنامه‌ای به سازمان دانش‌آموزی واگذار کرد.

کمبود معلم، تهران را تهدید می‌کند

مدیر کل آموزش و پرورش شهر تهران بر لزوم حل مشکلات و نقاط ضعف سامانه «سپند» برای ثبت نام سرویس مدارس در شهر تهران تاکید کرد.

به گزارش ایسنا، عبدالرضا فولادوند در آیین رونمایی از برچسب سرویس مدارس ویژه شهر تهران گفت:‌ در مورد ساماندهی نیروی انسانی با توجه به خروج ۷۰۰۰ نیرو به دلایلی همچون بازنشستگی از مجموعه آموزش و پرورش شهر تهران و ورود تنها ۴۹۰ نفر از همکاران به این مجموعه، تناسب مناسبی بین ورودی و خروجی معلمان وجود ندارد و متاسفانه بحران نیروی انسانی تهران را تهدید می‌کند. این موضوع را اعلام کردیم و تلاش خواهیم کرد که در سطح تهران مشکلات را در این حوزه برطرف کنیم.

وی افزود: امسال حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار دانش آموز در کلاس‌های شهر تهران حاضر خواهند شد و با احتساب کلاس‌های مدارس غیر دولتی ۴۱ هزار کلاس درس آماده حضور دانش آموزان در شهر تهران خواهند بود. این دانش آموزان در ۴۰۰۰ نقطه از مدرسه توسط ۵۶ هزار همکار فرهنگی ما کار تعلیم و تربیت در شهر تهران را پیگیری خواهند کرد.

دستگیری دانشجوی قلابی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی + جزییات

رییس کلانتری ولنجک از دستگیری دختری که بدون شرکت در کنکور و حتی ثبت نام در دانشگاه اقدام به حضور در کلاس‌های رشته دندانپزشکی در دانشگاه شهید بهشتی کرده بود، خبر داد.

سرهنگ رضا صادقی در گفت وگو با ایسنا اظهارکرد: مدتی قبل با پیگیری حراست دانشگاه شهید بهشتی پرونده‌ای برای رسیدگی به کلانتری ولنجک ارجاع شد که در پی آن دختری جوان بدون طی هرگونه مراحل ثبت نام و حتی شرکت در کنکور اقدام به حضور در کلاس‌های تئوری و عملی رشته دندانپزشکی این دانشگاه کرده بود.

روزشمار برای پایان یک معافیت سربازی

رییس اداره سرمایه‌ انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح با اشاره به پایان معافیت از سربازی در ازای ۲۸ و ۲۹ ماه ایثارگری والدین، از مشمولان واجد شرایط خواست که تا پایان شهریورماه برای بهره‌مندی از این معافیت به دفاتر پلیس ۱۰+ مراجعه کنند.

سردار موسی کمالی در گفت وگو با ایسنا، درباره اجرای معافیت از سربازی برای افرادی که پدر و مادرشان  ۲۸ و ۲۹ ماه سابقه ایثارگری داشتند، گفت: این افراد تا پایان شهریور ماه می توانند از این معافیت بهره‌مند شوند و پس از آن دیگر مشمول معافیت نمی‌شوند و تنها امکان دریافت کسر خدمت برایشان وجود خواهد داشت.

پیگیر جزئیات دستگیری دانشجوی قلابی هستیم/مسئولان حراست باید پاسخگو باشند

مدیرکل روابط عمومی وزارت بهداشت در واکنش به دستگیری دانشجوی قلابی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: در حال پیگیری جزئیات این موضوع هستیم و مسئولان حراست باید پاسخگوی نحوه ورود و خروج این فرد در دانشگاه باشند و اگر جعل مدرکی در حوزه آموزشی و دانشجویی نیز اتفاق افتاده باشد نیز با متخلفان برخورد خواهیم کرد.

دکتر کیانوش جهانپور در گفت‌وگو با ایسنا در واکنش به بازداشت یک دانشجوی قلابی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اظهارکرد: اینکه فردی کارت دانشجویی و مدارک دانشجویی نداشته باشد و بخواهد سر کلاس‌های آموزشی دانشگاهی حضور پیدا کند، کلاهبرداری چندان سختی نیست و این اتفاق در دانشگاه‌های بزرگ و پردیس‌های این دانشگاه‌ها گاهی اتفاق می‌افتد اما اینکه آن فرد بخواهد برای حضور در این کلاس‌ها مبلغی را پرداخت کند، قطعا از لحاظ عقلی و روانی مشکلی داشته است.

اقلام مجاز و غیرمجاز در بوفه مدارس/ تصمیم‌گیری درباره برنامه "شیر مدرسه"

مدیر برنامه تغذیه نوجوانان دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت ضمن بیان ویژگی‌های پایگاه تغذیه استاندارد در مدارس، ‌ درباره اقلام مجاز و غیرمجاز در پایگاه‌های تغذیه سالم در مدارس و همچنین سرانجام برنامه توزیع شیر در مدارس در سال تحصیل جاری، توضیح داد.

دکتر مریم زارعی در گفت‌وگو با ایسنا، ضمن تعریف پایگاه تغذیه سالم در مدارس گفت: از هر مکانی در مدارس که از نظر همکاران بهداشت محیط و کار دارای فضای مناسبی برای فروش و تهیه اقلام خوراکی برای دانش‌آموزان باشد و اقدام به فروش اغذیه سالم کند، ‌با عنوان پایگاه تغذیه سالم یاد می‌شود. در گذشته ما این مکان را با نام بوفه مدارس می‌شناختیمژ اما امروزه این نام بهتر می‌تواند اهمیت این محل را بیان کند. در مجموع در ۱۰۹ هزار و ۵۷۶ مدرسه کشور، ۴۹هزار پایگاه تغذیه سالم وجود دارد.

چه مجازاتی در انتظار پزشکان فراری از کارتخوان است؟

اصرار سازمان امور مالیاتی بر نصب کارتخوان در مطب‌ها و تعیین ضرب‌الاجل برای پزشکان از یک سو و مقاومت جمعی از پزشکان در برابر آن نیز از سوی دیگر، چالشی است که از زمان طرح لایحه بودجه ۹۸ به راه افتاده و همچنان هم داغ است؛ مبحثی که مسوولان سازمان امور مالیاتی مصمم به پایان آن هستند و در اظهاراتی طی نشستی خبری، با پزشکان اتمام حجت کردند.

به گزارش ایسنا، بحث درباره فرار مالیاتی و درآمدهای پزشکان حکایت طولانی، پرحاشیه و ناتمامی است که هر سال جدل‌هایی بی‌نتیجه را به دنبال داشته است. امسال اما سازمان امور مالیاتی عزم خود را جزم کرد تا به مناقشات مالیاتی جامعه پزشکی پایان دهد بنابراین از یک سو اسباب راحتی مردم در مراجعه به مطب‌ها فراهم شود و از سوی دیگر علاوه بر ایجاد شفافیت در اقتصاد کشور، درآمدها و مالیات‌های جامعه پزشکی را نیز رصد کند و ادعاهایی درباره امکان تخطی و فرار مالیاتی به حداقل برسد.

بر همین اساس بود که نصب پایانه فروشگاهی(کارتخوان) در مطب پزشکان طبق بند شش قانون بودجه سال ۱۳۹۸ الزامی شد و سازمان امور مالیاتی ضرب‌الاجلی برای ثبت‌ نام پزشکان جهت دریافت کارتخوان اعلام کرد البته هرچند که سازمان نظام پزشکی بین نصب کارتخوان و مالیات ارتباطی قائل نبود، اما به هر حال قانون باید اجرا می‌شد. 

پیشنهاد شناورشدن ساعت کار ادارات در ۲ نوبت در مهر/ ودیعه رایگان بیدود برای دانشجویان وخبرنگاران

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران از پیشنهاد شهرداری مبنی بر شناور شدن ساعات کار ادارات در صبح و عصر خبر داد.

به گزارش ایسنا محسن پورسید آقایی صبح امروز در نشست خبری که به منظور تشریح اقدامات شهرداری در استقبال از مهر برگزار شد، با بیان این که با آغاز مهر ماه ترافیک شهر حتی تا ۴۰ درصد افزایش می‌یابد، گفت: بر همین اساس برنامه‌ریزی‌های زیادی در خصوص مهار ترافیک در مهرماه انجام شده است .

وی افزود: محدودیت برخی خودروهای توزیع بار از جمله کامیونت‌ها را از ساعت ۶ تا ۹ صبح داریم به گونه‌ای که این خودروها حق تردد در شهر را ندارند و در هر نقطه‌ای از شهر که دیده شوند، جریمه خواهند شد و دوربین‌ها نیز آنها را رصد می‌کنند.

آغاز توزیع برچسب سرویس مدارس از امروز/افزایش ۲۰ درصدی هزینه سرویس

مدیر عامل سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی شهر تهران از آغاز توزیع برچسب سرویس مدارس از امروز خبر داد.

به گزارش ایسنا، رضا قنادان در آیین رونمایی از برچسب سرویس مدارس شهر تهران گفت: در شهر تهران و در حوزه حمل و نقل شهرداری تهران، سرویس مدارس از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است چرا که مسافران این خدمات نیز ویژه هستند.

وی افزود: در خصوص رانندگان سرویس مدارس سختگیری‌های بسیار انجام می‌شود. در حقیقت سختگیری در مورد ناوگان حمل و نقل دانش آموزی بسیار بیشتر از تاکسیران‌های شهر تهران است. استانداردهای سرویس مدارس بسیار بالاتر است و تاکسی‌های شهر تهران به همین علت برای خدمات دهی در سرویس مدارس نمی‌توانند شاخص‌های لازم را پاس کنند.

جزئیات ودیعه رایگان «بیدود» برای دانشجویان و خبرنگاران

مدیرعامل سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران ضمن اعلام جزئیات طرح شهرداری برای رایگان کردن ودیعه ۱۵۹ هزار تومانی دوچرخه‌های «بیدود» برای دانشجویان و خبرنگاران اعلام کرد که این طرح مشمول دانش آموزان نمی‌شود.

یوسف حجت  در گفت وگو با ایسنا در مورد جزئیات طرح شهرداری تهران برای رایگان کردن ودیعه دوچرخه‌های هوشمند «بیدود» گفت: آیین نامه این طرح در حال تدوین است و به نظر می‌رسد تا یک ماه آینده نهایی و ابلاغ شود.

وجود ۸۴۴ راننده لیسانسه در سرویس مدارس تهران

فرماندار تهران با اشاره به وجود ۸۴۴ راننده با مدرک لیسانس برای سرویس مدارس در شهر تهران گفت: تعدادی از رانندگان سرویس مدارس در تهران دارای مدرک فوق‌ لیسانس و حتی دکتری هستند.

به گزارش ایسنا، عیسی فرهادی درآیین رونمایی از برچسب ویژه مدارس شهر تهران با بیان اینکه آموزش وپرورش بزرگترین سرمایه در کشور است و هیچ زیر ساختی مهمتر از آن نیست، گفت: در حقیقت تربیت انسان به عهده این نهاد است و کاری مهمتر از تربیت انسان‌ها وجود ندارد. شهدا تربیت شده همین مکتب هستند و در دوران دفاع مقدس  ۳۶ هزار دانش‌آموز و ۴۰۰۰ معلم به شهادت رسیدند.

اتحادیه تاکسیرانی‌ به دنبال یک خودروساز برای نوسازی ۱۳ هزار ون

مدیرعامل اتحادیه تاکسیرانی‌های شهری کشور گفت: اتحادیه تاکسیرانی‌های شهری کشور در نظر دارد با مشارکت تولیدکنندگان داخلی نسبت به  نوسازی ۱۳هزار دستگاه ون‌ فرسوده موجود در سامانه تاکسیرانی شهری کشور اقدام  کند.

مرتضی ضامنی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه در سال ۱۳۸۵  خودروی ون وارد سامانه حمل و نقلی کشور شد و در حال حاضر ۱۳ هزار ون در سطح کشور وجود دارد، گفت: مد حمل و نقل ون در کلانشهر تهران و اکثر کلانشهرها بسیار مناسب است به طوری که علاوه بر مقرون به صرفه بودن، در هر سفر تعداد مسافر بیشتری را جابه جا می کند.

به گزارش ایسنا، پربازدیدترین اخبار اجتماعی ایسنا در ۲۵ شهریور به شرح زیر است: 

روزشمار برای پایان یک معافیت سربازی

دستگیری دانشجوی قلابی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی + جزییات

چه مجازاتی در انتظار پزشکان فراری از کارتخوان است؟

پیشنهاد شناورشدن ساعت کار ادارات در ۲ نوبت در مهر/ ودیعه رایگان بیدود برای دانشجویان وخبرنگاران

انتهای پیام