• سه‌شنبه / ۲۶ شهریور ۱۳۹۸ / ۰۵:۴۳
  • دسته‌بندی: فرامنطقه ای
  • کد خبر: 98062612224
  • خبرنگار : 71417

اختلافات در آلمان بر سر تمدید توقف فروش سلاح به عربستان

اختلافات در آلمان بر سر تمدید توقف فروش سلاح به عربستان

یک منبع دولتی آلمان به خبرگزاری رویترز گفته است، دولت آنگلا مرکل توقف فروش و صادرات تسلیحات به عربستان را تمدید می‌کند.

به گزارش ایسنا، در دولت ائتلافی آلمان، سوسیال دموکرات‌ها موافق تمدید توقف فروش سلاح به عربستان هستند اما حزب دموکرات مسیحی علاقه‌مند به تمدید آن نیست.

با این حال مدتی قبل، محافظه‌کاران حزب مرکل و هم پیمان سوسیال دموکرات آن‌ها، در ائتلافی توافق کردند که صادرات اسلحه به کشورهای درگیر در جنگ یمن را متوقف کنند.

ذر حالی که یک منبع دولتی آلمان به خبرگزاری رویترز گفته است، دولت آنگلا مرکل توقف فروش و صادرات تسلیحات به عربستان را تمدید می‌کند، نماینده حزب مرکل در پارلمان می‌گوید که آلمان باید در پی حملات آخر هفته به تأسیسات نفتی عربستان، ممنوعیت صادرات سلاح به عربستان را لغو کند.

طبق گزارش آسوشیتدپرس، یورگن هارت، سخنگوی سیاست خارجی حزب دموکرات مسیحی در پارلمان آلمان گفت: لغو ممنوعیت صادرات سلاح‌های دفاعی به نفع راهبرد ما است.

وی تأکید کرد که حفاظت از عربستان و امارات به نفع ثبات آلمان است.

اواخر مارس گذشته آلمان ممنوعیت فروش سلاح به عربستان را شش ماه دیگر تمدید کرده بود و این مهلت ۳۰ سپتامبر به پایان می‌رسد.

تحریم فروش سلاح به عربستان از سوی برلین پس از بالا گرفتن مسأله قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد عربستانی مطرح و رسانه‌ای شد. پیتر آلتمایر، وزیر اقتصاد آلمان پیشتر خطاب به شرکای اروپایی کشورش اعلام کرده بود که فروش تسلیحات تا زمانی که جزئیات قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد ریاض مشخص نشده، باید متوقف شود.

آلمان پس از آمریکا، روسیه و فرانسه جزو بزرگ‌ترین کشورهای صادرکننده سلاح در جهان به حساب می‌آید.

انتهای پیام