• شنبه / ۱۳ مهر ۱۳۹۸ / ۲۳:۱۱
  • دسته‌بندی: فرامنطقه ای
  • کد خبر: 98071310082
  • خبرنگار : 71639

هشدار آمریکا به ترکیه درخصوص حفاری در آبهای قبرس

هشدار آمریکا به ترکیه درخصوص حفاری در آبهای قبرس

وزیر خارجه آمریکا، امروز (شنبه) به ترکیه هشدار داد که در فعالیت حفاری در دریای مدیترانه مشارکت نکند و این موضوع را "غیر قانونی و غیر قابل پذیرش" خواند.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری رویترز، مایک پامپئو، وزیر خارجه آمریکا، طی اظهارات امروزش در یونان گفت: "ما به طور واضح گفته‌ایم که انجام عملیات در آب‌های بین‌المللی تابع یک سری قوانین است. به ترکیه گفته‌ایم که حفاری غیر قانونی، غیر قابل پذیرش است و ما به رویه دیپلماتیک خود ادامه می‌دهیم تا مطمئن شویم فعالیت‌ها به صورت قانونی انجام می‌گیرند".

پس از آنکه ترکیه به منطقه‌ای که مجوز فعالیت در آن توسط قبرس به شرکت‌های ایتالیایی و فرانسوی اعطا شده بود، یک کشتی حفاری ارسال کرد، تنش‌ها میان قبرس و ترکیه شدیدتر شد.

کریاکوس میتسوتاکیس، نخست‌وزیر یونان، اوایل امروز از آمریکا خواست تا تنش‌ها در شرق مدیترانه‌ را با نفوذ خود بخواباند؛ ترکیه و قبرس، در این منطقه بر سر حقوق خود در آب‌های ساحلی مناقشه دارند.

میتسوتاکیس، خطاب به پامپئو گفت: "آمریکا، منافعی خاص در منطقه مدیترانه شرقی دارد. قبرس، تنها خواستار اجرای قوانین بین‌الملل است".

از سوی دیگر، آنکارا می‌گوید برخی از نواحی مورد اکتشاف قبرس، مناطقی است که قبرس ترک نشین، در آن منافع مشترک با قبرس یونانی نشین دارند.

انتهای پیام