• دوشنبه / ۱۵ مهر ۱۳۹۸ / ۱۴:۳۴
  • دسته‌بندی: آسیا،خاورمیانه
  • کد خبر: 98071511600
  • خبرنگار : 71129

تایوان، چین را "تهدید سلطه‌جو" در اقیانوس آرام دانست

تایوان، چین را "تهدید سلطه‌جو" در اقیانوس آرام دانست

تایوان امروز (دوشنبه) اعلام کرد، چین در حال "توسعه‌طلبی استبدادی" در منطقه اقیانوس آرام است. تایپه به گزارش‌هایی از حضور نظامی چین در دو کشور این حوزه اشاره کرد که به تازگی روابط دیپلماتیک خود را به خاطر پکن با تایوان قطع کرده‌اند.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، جوزف وو، وزیر خارجه تایوان در نشست همکاری میان کشورهای منطقه پاسفیک گفت: ما گزارش‌هایی را مطالعه کرده‌ایم که نشان می‌دهد چین در حال بازگشایی ایستگاه راداری خود در کریباتی و ساخت یک پایگاه نیروی دریایی در غرب جزایر سلیمان است. با توجه به دورنمای استراتژیک بلندمدت، دوستان و شرکایی که شبیه به دولت تایوان درباره این اقدامات چین نظر دارند، باید به شدت نگران این مساله باشند که آیا منطقه پاسفیک همچنان آزاد و باز می‌ماند و آیا بازیکنان اصلی و کلیدی از فرمان و دستورات بین‌المللی تبعیت می‌کنند یا خیر.

جزایر سلیمان و کریباتی ماه گذشته میلادی تصمیم گرفتند تا چین را به رسمیت بشناسند؛ اقدامی که باعث شده تا تعداد متحدان دیپلماتیک تایوان در این منطقه به چهار مورد شامل پالائو، جزایر مارشال، تووالو و نائورو کاهش یابد. تایوان در مجموع روابط رسمی دیپلماتیک صرفا با ۱۵ کشور دارد.

وزیر خارجه تایوان همچنین به کشورهایی چون آمریکا تاکید کرد تا به شدت و با قدرت علیه اقدامات چین در کاهش حضور تایوان در منطقه پاسفیک تلاش کند و ادامه داد: واقعا نمی‌خواهم شاهد باشم که منطقه پاسفیک هم به دریای چین جنوبی دیگری بدل شود. چین در حال ساخت سازه‌های نظامی در جزایر مصنوعی و صخره‌های مرجانی در آب‌های مورد مناقشه دریای چین جنوبی است.

انتهای پیام