• دوشنبه / ۶ آبان ۱۳۹۸ / ۰۹:۲۸
  • دسته‌بندی: همدان
  • کد خبر: 98080602717
  • خبرنگار : 50038

فروسیلیس ملایر؛ نماد عزم متخصصان ایرانی در شکست تحریم‌ها

فروسیلیس ملایر؛ نماد عزم متخصصان ایرانی در شکست تحریم‌ها

ایسنا/همدان شرکت فروسیلیس غرب پارس ملایر، یکی از چندین شرکت هلدینگ توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه(میدکو) ‏است که در اردیبهشت سال ۱۳۹۰ با هدف تولید و صادرات، اقدام به احداث سومین کارخانه بزرگ تولید فروسیلیسیم با ‏ظرفیت ۱۲ هزار تن در سال کرد.‏

به گزارش ایسنا، این شرکت در سال ۱۳۹۴ موفق به دریافت گواهی نامه های سیستم مدیریت یکپارچه(OHSAS ۱۸۰۰۱-ISO ۱۴۰۰۱ – ISO ۹۰۰۱)۵S و   IMS شد و به عناوین کارآفرین برتر و شرکت پیشران در اقتصاد دانش بنیان دست یافت.

محصول اصلی این کارخانه فروسیلیسیم است که فروسیلیس مصرفی کارخانه های فولادسازی و ریخته گری را تأمین می کند همچنین محصول جانبی میکروسیلیکا بوده که برای مصرف در کارخانه های تولید بتن، سیمان سبک، مصارف پلیمری، دیرگذارها، تولید انواع سیلیکات، پودرهای شستشو و عایق، مواد کمکی در سیستم محافظت کاتالیتیکی و جذب انواع یون ها در صنایع شیمیایی مورد استفاده قرار می گیرد.

فروسیلیسیم، آلیاژی از آهن و سیلیس است که از احیای سنگ کوارتز توسط مواد حاوی کربن در کوره قوس الکتریک تولید و به عنوان محصول اصلی در سه دانه بندی ۶۰-۱۰، ۱۰-۳، ۳-۰ تولید و عرضه می شود.

فروسیلیس غرب پارس ملایر؛ سومین کارخانه فروسیلیس کشور

مدیرعامل شرکت فروسیلیس غرب پارس ملایر با بیان اینکه فروسیلیس غرب سومین کارخانه فروسیلیس در کشور است، اظهار کرد: این شرکت زیر مجموعه میدکو به ظرفیت ۱۲ هزار تن فروسیلیسیم در سال است و در سال ۹۲ به بهره برداری رسید و در طرح توسعه ظرفیت این کارخانه به سالانه ۲۴ هزار تن در سال می رسد.

سیدمحمدباقر میرابوالفتحی با بیان اینکه میدکو یک هلدینگ کاملاً پیشرفته و در کلاس جهانی است، گفت: شرکت فروسیلیس غرب پارس یکی از چندین شرکت هلدینگ توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه(میدکو) بوده که سرمایه گذاران اصلی آن، واحدهای عمده تولید فولاد از جمله فولاد سیرجان ایرانیان، فولاد زرند ایرانیان، فولاد بوتیای ایرانیان و شرکت مانا هستند.

وی با اشاره به اینکه این شرکت با هدف تولید بخشی از فروسیلیسیم کشور و صادرات این محصول تأسیس شده است، ادامه داد: این شرکت با تکیه بر دانش و تخصص مدیریتی جمعی از مدیران با تجربه بخش معدن و صنایع معدنی کشور و تکنولوژی به روز و کارآمد در اردیبهشت سال ۱۳۹۰ به احداث کارخانه تولید فروسیلیسیم با ظرفیت ۱۲ هزار تن در سال اقدام کرد و عملیات اجرایی آن در تیرماه همان سال آغاز شد و طبق برنامه عملیات ساخت کارخانه در بهمن ماه سال ۹۲ به اتمام  رسید و بهره برداری از آن شروع شد.

مدیرعامل شرکت فروسیلیس غرب پارس ملایر با بیان اینکه با حضور معاون اول رئیس جمهور فاز دوم این شرکت افتتاح شد، خاطرنشان کرد: محصول اصلی این کارخانه تولید فروسیلیسیم با ظرفیت ۱۲ هزار تن فروسیلیس در سال است که فروسیلیس مصرفی کارخانه های فولادسازی و ریخته گری را تأمین می کند همچنین محصول جانبی تولید ۳۶۰۰ تن میکروسیلیکا در سال است که برای مصرف در کارخانه های تولید سیمان سبک مورد استفاده قرار می گیرد.

وی سرمایه گذاری انجام شده در این طرح را ۱۰۰ میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: با بهره برداری از فاز دوم شرکت به طور مستقیم و غیرمستقیم برای ۵۰۰ نفر اشتغالزایی می شود.

میرابوالفتحی در ادامه بیان کرد: دهه فجر سال گذشته در چهلمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی ایران، در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی و حمایت از کالای ایرانی و با حمایت از بانک پاسارگاد و بانک صنعت و معدن، فاز دوم شرکت فروسیلیس غرب پارس ملایر با حضور معاون اول رئیس جمهور، استاندار همدان و نمایندگان مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی به افتتاح رسید. این کارخانه زیرنظر هلدینگ میدکو زنجیره تولید را از معدن تا بخش فولاد کامل می کند و امروز به همت متخصصان داخلی به تحولی عظیم در حوزه های فنی و مدیریتی دست یافته است.

وی یادآور شد: طرح توسعه شرکت فروسیلیس غرب پارس با ظرفیت ۱۲ هزار تن ‏فروسیلیسیم با سیلیکون بیش از ۵۵ درصد وزنی با حضور معاون اول رئیس جمهور به بهره برداری رسید و ‏برای راه اندازی مرحله دوم شرکت فروسیلیس غرب پارس در شهرک صنعتی ‏جوکار ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار هزینه شده و زمینه اشتغال مستقیم برای ۱۳۰ نفر را فراهم کرده است.

ملایر برای نخستین بار در کشور شمش منیزیم تولید می کند

به گزارش ایسنا، مدیرعامل میدکو نیز با بیان اینکه طرح توسعه کارخانه فروسیلیس غرب پارس ملایر با ظرفیت ۱۲ هزار تن به اتمام رسیده که با این اقدام تولید فروسیلیسیم این مجموعه به ۲۴ هزار تن افزایش یافته است، اظهار کرد: سرمایه گذاری انجام شده در این طرح ۱۰۰ میلیارد تومان است و با بهره برداری از فاز دوم شرکت به طور مستقیم و غیرمستقیم برای ۵۰۰ نفر اشتغالزایی می شود.

علی اصغر پورمند با ‏بیان اینکه ‏فروسیلیس تولید شده در این شرکت به مصارف داخلی و خارجی می شود، افزود: یک پروژه جدید در دهه فجر سال گذشته اجرایی شد که شامل تولید شمش منیزیم با ظرفیت تولید سالانه ۶۰۰۰ تن و برای نخستین بار در کشور در ملایر است.

وی با بیان اینکه سرمایه گذاری این پروژه ۱۶۰ میلیارد تومان است و برای ۶۰۰ نفر به طور مستقیم و غیرمستقیم اشتغالزایی دارد، ادامه داد: پیمانکار پروژه مشخص و قراداد آن بسته شده است.

مدیرعامل میدکو با اشاره به اینکه ما با همه کسانی که در کسب و کارهای خصوصی سرمایه گذاری می کنند به نحوی رقابت داریم، گفت: همه باید مراقبت کنیم تا کشور به توسعه ای که در شأن ملت است، دست یابد.

تأمین اعتبار طرح توسعه شمش منیزیم شرکت فروسیلیس غرب پارس

اکنون بعد از گذشت نزدیک به یکسال مدیرعامل بانک صنعت و معدن کشور به همراه معاون استاندار همدان و فرماندار ویژه ملایر و مسئولان و متولیان امر صنعت و معدن از این شرکت بازدید داشتند و در جریان مسائل مربوطه قرار گرفتند.

مدیرعامل بانک صنعت و معدن کشور گفت: طبق سیاست ‌های اعتباری که دنبال می‌کنیم، امسال ۱۶ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان منابع برای طرح ‌های ایجادی، توسعه و سرمایه در گردش و در راستای رونق تولید کشور پرداخت می‌شود.

حسین مهری در حاشیه بازدید از شرکت فروسیلیس غرب پارس ملایر، خاطرنشان کرد: افزایش قیمت مواد اولیه و ضرورت تثبیت اشتغال، موجب شد تا حمایت بیشتری از واحدهای تولیدی برای تأمین مواد اولیه آنها داشته باشیم.

 وی افزود: در استان همدان از ابتدای دولت تدبیر و امید، هشت طرح با تسهیلات این بانک به بهره‌برداری رسید و یک طرح تولید کاغذ نیز با ۴۸ درصد پیشرفت فیزیکی در حال تکمیل است.

وی شرکت فروسیلیس غرب پارس را از جمله این طرح‌ها برشمرد و بیان کرد: در مدت یاد شده و در مجموع ۳۵۰ میلیارد تومان تسهیلات توسط بانک صنعت و معدن برای اجرای این طرح‌ها به استان همدان اختصاص یافت.

مهری درباره طرح توسعه شمش منیزیم شرکت فروسیلیس غرب پارس گفت: حدود ۲۰۰ میلیارد تومان سرمایه‌ گذاری برای اجرای این طرح درنظر گرفته شده است که طبق توافق‌های صورت گرفته، قرار شد حدود ۸۰ میلیارد تومان تسهیلات توسط بانک صنعت و معدن به این واحد پرداخت و مابقی منابع نیز هر اندازه که نیاز باشد، از طریق منابع داخلی سهامداران تأمین شود.

وی این طرح را یکی از طرح‌های مهم ملی دانست و اظهار کرد: بانک صنعت و معدن برای طرح قبلی شرکت فروسیلیس غرب پارس نیز هفت میلیون یورو از محل صندوق توسعه ملی اختصاص داد که با اجرای طرح توسعه‌ای این شرکت، اشتغال مناسب و ارزش افزوده بالایی برای منطقه ایجاد می‌کند.

طرح سیلیکون متال با سرمایه گذاری شستا اجرا می‌شود

معاون استاندار همدان نیز با بیان اینکه طرح سیلیکون متال را با سرمایه گذاری شستا در همین شهرک انجام خواهیم داد، گفت: این سرمایه گذاری حدود ۳۰۰ میلیارد تومان با اشتغالزایی برای ۴۰۰ نفر خواهد بود همچنین پروژه گاوداری ۶۰۰۰ رأسی را با همکاری سازمان شستا با سرمایه گذاری ۴۰۰ میلیارد تومان و اشتغالزایی برای ۶۰۰ نفر، در شهرستان اجرا می کنیم.

قدرت اله ولدی با اشاره به اینکه این طرح ها در دهه فجر کلنگ زنی می شود و در دهه فجر سال آینده نیز افتتاح خواهند شد، یادآورشد: عملیات اجرایی واحد تولید شمش منیزیم، بهمن سال گذشته به عنوان یکی از طرح‌های توسعه‌ای شرکت فروسیلیس غرب پارس با حضور معاون اول رئیس جمهور در شهرک صنعتی جوکار آغاز شد.

فرماندار ویژه شهرستان ملایر خاطرنشان کرد: شرکت فروسیلیس غرب پارس در دو واحد فعال خود در شهرک صنعتی جوکار ملایر سالانه قادر به تولید ۲۴ هزار تن فروسیلیس است.

به گزارش ایسنا؛ هر کدام از شهرستان های استان همدان، بالقوه یک ظرفیت استثنایی است و این قابلیت را دارند که با استفاده از توان داخلی، گام های بزرگی برای توسعه منطقه بردارند. اگر این اتفاق رقم بخورد ضمن برطرف کردن نیازهای داخلی، می توانیم به سایر کشورهای جهان نیز صادرات داشته باشیم.

در این میان شهرستان ملایر به ویژه در حوزه صنعت و معدن ظرفیت های فراوانی دارد که باید با برنامه ریزی راهبردی بر این توانمندی ها اتکا و روی آنها سرمایه گذاری شود البته دولت نیز وظیفه حمایت دارد تا بخش خصوصی فعال تر از قبل به عرصه تولید و صنعت ورود پیدا کند.

انتهای پیام