• سه‌شنبه / ۲۱ آبان ۱۳۹۸ / ۰۸:۱۳
  • دسته‌بندی: هرمزگان
  • کد خبر: 98082113034
  • منبع : نمایندگی هرمزگان

افزایش ۱۵۰ درصدی روابط تجاری ایران و صربستان/صنایع قشم، مقصد سرمایه گذاری خواهد بود

 افزایش ۱۵۰ درصدی روابط تجاری ایران و صربستان/صنایع قشم، مقصد سرمایه گذاری خواهد بود

ایسنا/هرمزگان سفیر صربستان در تهران گفت: صربستان علاوه بر توسعه همکاری در بخش های اقتصادی جمهوری اسلامی ایران، در صنایع مهم منطقه آزاد قشم نیز سرمایه گذاری خواهد کرد.

"دراگان تودروویج" در نشست با حمید رضا مومنی رئیس هیات مدیره و مدیر عامل سازمان‌منطقه آزاد قشم  اظهار کرد: صربستان روابط سیاسی خوبی با ایران دارد و ما خواستار توسعه فعالیت های اقتصادی با جمهوری اسلامی از جمله با منطقه آزاد قشم هستیم.  
وی با اشاره به سفر قریب الوقوع رییس جمهور صربستان به ایران تا دو هفته آینده به همراه هیاتی بلند پایه گفت: تبادلات ارزی ما با ایران در سال گذشته با ۱۵۰ درصد رشد همراه بوده و ما قصد داریم روابط اقتصادی دو کشور افزایش یابد.
سفیر جمهوری صربستان در ایران با تاکید بر قابلیت حوزه های سرمایه گذاری در قشم، افزود: ظرفیت های مهم اقتصادی این منطقه باید در گفت و گوهای مقامات دو کشور در ایران مطرح شود.
به گفته تودروویچ، سفر گروه اقتصادی صربستان به جزیره قشم می تواند به توسعه روابط اقتصادی بین دو کشور کمک کند.
وی با اشاره به طبیعت زیبای جزیره قشم عنوان کرد: فضای بکر این منطقه، بیانگر آینده روشن قشم در صنعت گردشگری و جذب توریست است و امیدوارم این سفر آغازی برای ارتباطات صمیمانه صربستان با منطقه آزاد قشم باشد.


در ادامه رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم با ابراز خرسندی از سفر سفیر کشور صربستان به این منطقه، گفت: ظرفیت های صنایع نفت، گاز، شیلات،  آب و برق و گردشگری این‌جزیره مستعد سرمایه گذاری است.
حمیدرضا مومنی با اشاره به سفر قریب الوقوع رئیس جمهور صربستان و هیات بلند پایه همراه وی به ایران در هفته های آتی، افزود: معرفی ظرفیت های مهم اقتصادی جزیره قشم، می تواند فصل جدیدی از توسعه فعالیت های اقتصادی بین دو کشور را رقم بزند.
وی بر توانمندی های قشم در بخش صنایع نفت، گاز و انرژی تاکید کرد و افزود: قشم به عنوان هاب پتروشیمی منطقه شناخته شده است و وجود ۱۷ میدان هیدروکربنی در اطراف این جزیره و چندین پالایشگاه نفت سنگین، دو سکوی نفتی دریایی و داشتن ظرفیت بانکرینگ، یکی از مناطق شاخص برای سرمایه گذاری خارجی است.
این مقام مسئول همچنین به ظرفیت های قشم در حوزه اقتصاد دریا محور اشاره کرده و افزود: این منطقه دارای پتانسیل بالایی در تولید محصولات شیلاتی مانند میگو و ماهی است که به عنوان اقلام صادراتی، ارزآوری زیادی داشته و با تخصیص ۳۰۰ هکتار زمین، برنامه ویژه ای را برای تولید محصولات صنعتی و گلخانه ای تدوین کرده ایم.
به گفته مومنی، منطقه آزاد قشم با توسعه صنعت گردشگری و بهره برداری مناسب از ژئوسایت ها، ساخت هتل های چند ستاره و مراکز تفریحی و رفاهی، شرایط خوبی در حوزه گردشگری فراهم کرده است.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم برای برقراری روابط اقتصادی با کشور صربستان اعلام آمادگی کرد و از دراگان تودروویچ سفیر جمهوری صربستان در ایران خواست پیام همکاری وی را به رییس جمهور این کشور ابلاغ کند.
به گزارش ایسنا، سفیر صربستان در آستانه سفر رئیس جمهور و هیات عالی رتبه اقتصادی کشورش به ایران، پیش از ظهر دوشنبه(۲۰ آبان)  با حضور در جزیره قشم، علاوه بر دیدار با حمیدرضا مومنی رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم، از چندین پروژه عظیم صنعتی این‌ منطقه نیز بازدید کرد.

انتهای پیام